A résztvevő szakemberek hangsúlyozták: az első tartós hatású atípusos antipszichotikum injekció megjelenése valódi áttörést jelent a szkizofrén betegek terápiájában, hiszen ez az első olyan, új típusú antipszichotikum gyógyszer, ami korszerű hatóanyaga és kedvező mellékhatás-profilja révén egyesíti a korszerű gyógyszeres terápia és a tartós hatású injekciós kezelés előnyeit.
A modern, innovatív technológiával készülő injekciót csupán kéthetente egyszer szükséges beadni a betegeknek, így a kezelés folyamatossága egyszerűen, biztonságosan fenntartható. Az egészségbiztosító által százszázalékosan támogatott szer megjelenésétől a szakemberek a páciensek terápiás együttműködésének javulását, a visszaesések, kórházi újrafelvételek számának csökkenését és a szkizofrénia társadalmi költségeinek mérséklődését várják.
A termékbemutató sajtótájékoztatón "A Félelem utcája" címmel levetítették az első magyar rövidfilmet, amely a szkizofrén betegek hallucinációinak világába enged betekintést. A pszichiáter szakértők segítségével készült film néhány percben, sokkoló hanghatásokkal és képekben mutatja be a szkizofrén betegek kitaszítottságát és érzéseit. A nézők egy szkizofrén fiatalember útkeresésének lehetnek tanúi, betekintést nyerhetnek egy kínzó tünetek és hallucinációk által torzított világba, melyből segítség nélkül valóban nincs kiút.
Hazánkban mintegy százezerre tehető a szkizofrén betegek száma. Megfelelő gyógyszeres kezelés és szociális gondoskodás esetén ezek az emberek ismét beilleszkedhetnek a közösségbe, feltéve, hogy ezt a körülmények és a rendelkezésre álló terápiás eszközök lehetővé teszik.
A hétköznapi életéhez visszatérni vágyó szkizofrén betegnek csak tünetmentes állapotban lehet esélye arra, hogy az egészséges emberek ismét befogadják maguk közé. A sikeres társadalmi beilleszkedést a páciensek állapotának romlása, a tünetek kiújulása jelentősen korlátozhatja. A visszaesések megakadályozása érdekében a szkizofrén betegek többségének folyamatos gyógyszeres kezelésre van szüksége.
A gyógyszerpaletta bővülésével mind korszerűbb készítmények segítik az eredményes gyógyulást: a régebbi, hagyományos típusú gyógyszerekhez képest komoly előrelépést jelentett a hazánkban
1995-től forgalomban lévő új atípusos antipszichotikumok megjelenése. Ezek a gyógyszerek már nemcsak a betegség pozitív tüneteit (téveszmék, érzékcsalódások, bizarr magatartás) befolyásolják kedvezően, hanem a negatív tünetek (szociális visszahúzódás, érzelmi elsivárosodás) kialakulását és progresszióját is megakadályozzák, mellékhatásprofiljuk is kedvezőbb, ezáltal jobb életminőséget biztosítanak a betegek számára. Az első tartós hatású atípusos antipszichotikum injekció bevezetése újabb, jelentős mérföldkövet jelent a szkizofrén betegek terápiájában, hiszen a százszázalékos támogatással rendelhető korszerű készítmény egyesíti az atípusos, tolerálható mellékhatásokkal rendelkező gyógyszeres terápia és a tartós hatású injekciós kezelés előnyeit. Kéthetenkénti adagolása révén mentesíti a betegeket a rendszeres gyógyszerszedési kötelezettség alól.
A rendszeres gyógyszerszedésre kényszerülő szkizofrén betegek és hozzátartozóik számára komoly nehézséget jelent a kezelés folyamatosságának biztosítása.
A gyógyulási folyamat eredményességét alapvetően befolyásolja, hogy a páciens mennyire tartja be a terápiás előírásokat. A kezelés sikertelenségének leggyakoribb oka a terápiás együttműködés (compliance) hiánya, amely - irodalmi adatok szerint - a visszaesések közel 50 százalékért felelős. A szkizofrén betegek százalékánál tapasztalható részleges terápiás együttműködés többnyire a gyógyszerszedés elmaradásában, elutasításában vagy rendszertelenné válásában nyilvánul meg. Az antipszichotikus kezelés elhagyásának időtartamával arányosan egyre növekszik a visszaesések illetve a kórházi újrafelvételek rizikója: a gyógyszerszedés 30 napon túli elhagyása kb. négyszeresére növeli az ismételt kórházi kezelés kockázatát. Minden egyes visszaesés tovább rontja a betegség prognózisát, növeli a család és a gondozó terheit, az egészségügyi források igénybevételét.
A nemzetközi kimutatásokból kiindulva és a hamarosan publikálásra kerülő hazai compliance-vizsgálat előzetes eredményeire alapozva, a szakemberek különösen nagy jelentőséget tulajdonítanak a terápiás együttműködést javító új atípusos antipszichotikum injekció megjelenésének.