A homeopátia szelíd módszerei főleg az édesanyák illetve a gyerekek körében rendkívül népszerűek. A tél folyamán a gyerekek többsége akár többször küszködhet náthával és köhögéssel. A köhögés lehet védekező mechanizmus illetve különböző betegségek tünete. A kórokozók némely esetben baktériumok, nagy részben azonban vírusok, ám a homeopátia szerválasztásakor nem ezek a döntő szempontok, hanem a tünetek jellegzetessége.
Tehát a megfelelő homeopátiás szerek kiválasztásakor alapvető az áttekintő gyerekvizsgálat, illetve a betegségtünetek pontos megfigyelése:
- száraz vagy hurutos-e a köhögés
- milyen a köhögés hangzása, jellege
- milyen a váladék színe, sűrűsége, állaga
- mikor jelentkeznek a tünetek
- milyen körülmények hatására javulnak illetve romlanak ezek a tünetek
- szubjektív érzések
Dr Zarándi Ildikó belgyógyász, homeopátiás orvos tapasztalatai és a betegek visszajelzései alapján a következő homeopátiás szereket javasolja:
ACONITUM NAPELLUS 9-15 CH (Sisakvirág)
A köhögés hirtelen lehűlést illetve hideg, szeles időt követőn vagy hideg víz ivása után lép fel. A láz gyorsan magasra szökik, de a beteg nem izzad, arca kipirult, meleg tapintatú, száraz. A köhögés rövid, száraz, ugató illetve sípoló lehet.
ANTIMONIUM TARTARICUM 9-15 CH
Jelentős mennyiségű nyák van a bronchusokban, a légzés nehezített, hangos, a köpetürítés nehéz, kis mennyiségű, sűrű nyák szakad fel, szörcsögés jellemzi. A beteg aluszékony és sápadt. Rosszabbodás meleg szobában, fekvő testhelyzetben figyelhető meg; javulás felülés után következhet be.
COCCUS CACTI 5-9 CH (Pajzstetű)
Erős, rohamszerű köhögés figyelhető meg, az arc kipirul, a gégében csiklandozás érzés, viszketés jelentkezik, amely kiváltja a tüneteket. A köhögés meleg szobában rosszabbodik, néhány korty hideg víz javulást eredményez.
DROSERA 15 CH (Harmatfűféle)
Görcsös, fullasztó köhögés jellemzi. A gégefőben csiklandozás érzésről számol be a beteg, vagy úgy érzi , mintha idegen test lenne ott. Az arc szederjes színű a rohamok közeledtekor. Kiváltódhat a köhögés beszéd közben, nevetéskor, éjszaka, és néha hányás is kialakulhat belőle. A beteg állapota éjfél után a kora reggeli órákig lehet rosszabb.
IPECA 9-15 CH (Hánytató gyökér)
Fullasztó, görcsös köhögés esetén használható, melyet hányinger, nyákos hányás kísér. A bronchusokban sok a váladék, a nyelv a hányás ellenére tiszta. A beteg állapota szabad levegőn és nyugalmi állapotban javul.
MERCURIUS SOLUBILIS 9 CH (Fémes higanyból és salétromsavból)
Éjszaka száraz, nappal hurutos köhögés jellemzi, továbbá rossz lehelet, duzzadt nyelv figyelhető meg, mely az oldalán megtartja a fogak lenyomatát.
BELLADONNA 9 CH (Nadragulya)
Száraz nyálkahártyák, égő-kaparó érzés, könnyen felszökő, magas láz, kivörösödött, meleg arc jellemzi. A beteg felváltva verejtékezik és borzong, levertség jellemzi, keresi a csöndet, zavarja a fény.
BRYONIA 9 CH (Fekete földitök)
Jellemzője a száraz nyálkahártya. A beteg nagyon szomjas, a legkisebb mozdulat pedig köhögést, mellkasi fájdalmat vált ki, ezért keresi a mozdulatlanságot. A beteg állapota rosszabbodik hideg, száraz időben illetve a mozgás hatására.
RUMEX CRISPUS 5-9 CH ( Lósóska)
Heves, kimerítő, rohamokban jelentkező száraz köhögés esetén használandó, mely főleg hideg levegőre fokozódik. Köhögéskor bal oldali mellkasi hasító fájdalom jelentkezhet. A hideg levegő belégzésére a köhögés rosszabbodik.
SPONGIA TOSTA 5-9 CH (Fürdőszivacs)
Gyakran éjfél körüli hirtelen ébredéskor száraz, ugató köhögés jellemzi, mely a deszka fűrészeléséhez hasonlít, fulladásérzettel, szorongással jár. A beteg állapota a meleg hatására (pl. meleg ital) javul.
STICTA PULMONARIA 9 CH (Tüdőzúzmó)
A köhögést a hirtelen hőmérséklet-változás kiváltotta száraz, fárasztó köhögés jellemzi. Megfigyelhető még orrdugulás illetve az orrgyöknél jelentkező fájdalom.
PULSATILLA 9-15 CH (Kökörcsin/ szellőrózsa)
Nappal hurutos, éjjel száraz köhögés figyelhető meg, a tünetek hűvös levegőn és mozgásra javulnak. A köpet sűrű, sárga/ zöld és homogén, de nem irritáló. Fülgyulladásra hajlamos gyerekeknél 15-30 CH hígítást használjunk!
SULFUR IODATUM 15 CH
A felszívódási szakaszban segít. Erős, fárasztó köhögés, sűrű, bőséges váladékozással, nehezen felszakadó köpetürítés, a beteg állapota friss levegőn javul.
Forrás: www.boiron.hu nyomán
KV