Az Országos Alapellátási Intézet a megyei szakfelügyelő főorvosok szakmai támogatásával és közreműködésével, Kontinencia szűrőheteket szervez a háziorvosi rendelőkben 2010-ben, az ország több megyéjében. A program célja, azoknak a hölgyeknek a szűrése, és megfelelő orvosi ellátásuk megkezdése, akiket életkorukból, helyzetükből adódóan érinthet az inkontinencia kialakulása.
A vizelettartási zavar előfordulási gyakorisága a vizsgált népességtől, a helyszíntől, az életkortól, nemtől is függ, elsősorban azonban a hölgyeket érintő probléma. 50 éves kor körül általában a nők 30-40 %-nál fordul elő, 70 éves kor felett az érintettek száma jelentősen megemelkedik.
Az időben történő felismeréssel, kezeléssel a probléma orvosolható, vagy az állapot szinten tartható, illetve megelőzhető az életminőségromlás, amely a betegek jelentős számánál sajnos bekövetkezik.
Tavaly ősszel az OALI közreműködésével Zala és Csongrád megyében, 5-5 háziorvosi rendelőben „kontinencia teszt szűrőhetet” indítottak a résztvevő háziorvosok, hogy lehetőséget teremtsenek azok számára, akik még nem tudtak, vagy nem mertek vizelettartási problémájukkal orvoshoz fordulni.
A szűrőhét hatékonyságát a Szonda-Ipsos vizsgálta a résztvevő nők között. A szűrésen, a háziorvosok által meghívott 4764 hölgy közül 1298-an jelentek meg a rendelőkben kiállított standoknál, 1057-en töltötték ki a kontinencia szűrőkérdőíveiket, és kértek tájékoztatást a témáról szakemberektől.
A válaszadók - akik átlagéletkora 57 év - 37%-ának van gyakori parancsoló vizelési ingere, ami napi tevékenységeinek elvégzésében (23%) gyakorlatilag mindenben zavarja. A kérdőívet kitöltők 80 %-ának bizonyos helyzetekben, főleg köhögéskor, tüsszentéskor elcseppen a vizelete! Orvoshoz a válaszadók 36%-a fordult már vizelettartási problémájával, a 70 év feletti korosztály esetében ez az arány már jóval magasabb 72%. A felmérésből az is kiderült, hogy ők már legalább 5 éve küzdenek a problémával, és tüneteik is súlyosbodtak.
„A teszt szűrőhét eredményeiből is látszik, hogy még mindig nem fordulnak időben orvoshoz, akik vizelettartási problémában érintettek! – mondta Dr. Balogh Sándor az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója. A szűrőhetek háziorvosi rendelőkben történő megvalósításával, a probléma megoldásának legfontosabb kritériumát, az orvossal történő kommunikáció elindítását szeretnénk előmozdítani. Terveink szerint az év első felében, megyénként 30 háziorvos részvételével márciusban Bács-Kiskun, áprilisban Csongrád és májusban Vas megyékben folytatjuk a szűrőheteket.”
A szűrőprogramban résztvevő háziorvosok levélben értesítik a 45 év feletti hölgy pácienseiket a kontinencia szűrés idejéről és fontosságáról. A levél mellé kiküldésre kerül az az előszűrő kérdőív is, melynek kitöltésével, értékelésével a hölgyek már egy előzetes tájékoztatást kaphatnak állapotukról. A kérdőív eredményei és a háziorvos motiválása átsegítheti az érintetteket az első kritikus lépés megtételén, azaz beszélni a problémáról. A háziorvossal történő személyes konzultáció lehetőséget teremt a megfelelő diagnózis felállításához, illetve a vizelettartási probléma pontos okának kiderítéséhez, amely az eredményes kezelés elengedhetetlen feltétele.
„Nagyon szeretnénk ezzel a programsorozattal elérni, hogy minél több olyan hölgy, aki vizelettartási problémában szenved megfelelő orvosi ellátásban részesülhessen! – mondta Dr. Balogh Sándor főigazgató.”
ÉLET-MÓD
Kontinencia szűrőhetek!
Az Országos Alapellátási Intézet a megyei szakfelügyelő főorvosok szakmai támogatásával és közreműködésével, Kontinencia szűrőheteket szervez a háziorvosi rendelőkben 2010-ben, az ország több megyéjében.

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez
Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?
Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is
Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?
A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?
A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.

Így lesz stresszmentes az ételrendelés
Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra
Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára
A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt
Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?
A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.