"Nem is érkezhetett volna alkalmasabb időpontba hozzánk Barney" – mondja Marie Brown, hiszen a spániel (ami miatt gyermeke amúgy évek óta nyaggatja) pont a koronavírus járvány idején, annak is a „Mindenki maradjon otthon” kihírdetésekor került a család kenti otthonába.
A kis házi kedvenc életmentőnek bizonyult a 12 és 15 éves gyerek szempontjából, hiszen se iskola, se sportolási lehetőség nincs, és persze nem lehet a barátokkal sem találkozni.
"Jól elszórakoztatják egymást" - mondja Brown. - A lányom iszonyatosan unatkozott volna nélküle, viszont a kutyus struktúrálja a gyerekek idejét, gyakorlatilag egész nap a kertben játszanak.
A háziállatok egészségre gyakorolt pozitív hatásai jól dokumentáltak, csökkentik a magány érzetet és a szorongást, és képesek arra, hogy szoros beosztás szerint éljük napjainkat.
Mindez a normális hétköznapokra is igaz, az olyan extrém helyzetekre pedig, mint a mostani, amikor gyakorlatilag sokan arra kényszerülnek, hogy napjaikat, heteiket teljes magányban és elzártságban töltsék lakásukban, egyenesen életmentőnek bizonyulhatnak: társak lesznek az egyedüllétben, következetességre nevelnek, és örömet adnak az egyhangúságban – írja a Guardian.
"Barney határozottan csökkenti a stresszt a családunkban" - mondja Brown.
A kutyák amúgy is kikényszerítik, hogy gazdáik aktív életet éljenek, a mindennapos sétáltatás egyszerűen kötelező, ha van járvány, ha nincs.
Afsaneh Parvizi-Wayne, aki London északi részén él Highgate-ban, azt mondja, hogy Honey, egy két éves cockapoo, jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy férje megőrizze amúgy jó karban lévő mentális egészségét, ugyanis, mint kórházi dolgozó, a járvány elszabadulásakor, ez igencsak veszélyben volt.
"Ahogy a férje hazaérkezik, a kutya már vár rá, és aztán sokáig hancúroznak is együtt a padlón – szemmel látható, ahogy a nap stressze és szorongásai csökkennek" - mondja Parvizi-Wayne.
Rachel Conlisk, aki Birminghamben él, azt mondja, hogy macskáik, Belle és Kis Tyke, nagy vigaszt jelentettek neki és 11 éves fiának, Samnek. Azt kell látni, hogy amikor kint a világban minden megőrült, az otthon marad a béke egyedüli szigete, és ehhez a békéhez a háziállatok jelentősen hozzájárulnak, sokszor pedig ők annak a megteremtői is.
De nemcsak a kutyák és macskák képesek ezekre a csodákra, Alexander Phasey, aki a dél-walesi Newportban él azt mondja, hogy hüllői kulcsfontosságúak voltak súlyos társadalmi szorongásának és depressziójának kezelésében.
Körülbelül 18 állata van, köztük szakállas sárkányok, leopárd gekkók, kukorica kígyók, teknősök és gyíkok, amelyek közül a legnagyobb körülbelül egy méter hosszú és még midig növésben van.
Phasey szerint a koronavírus minimális mértékben befolyásolta csupán az állatok gondozását, bár ételszállítója erősen küzd annak érdekében, hogy kielégítse a hüllőtulajdonosok igényeit: „Most éppen nagy hiány van sáskából.”
Sokan a kijárási korlátozások elrendelése előtt fogadtak gyorsan örökbe valamilyen háziállatot. Számos jótékonysági szervezet beszámolt arról, hogy növekedett az örökbefogadások száma, annak ellenére, hogy a legtöbb központ és állatmenhely bezárt.
A Dogs Trust beszámolt arról, hogy az örökbefogadások 25 százalékkal növekedtek, de arra is figyelmeztetett, hogy „a kutya egy életre szól!”
"Már most el kell kezdeni azon gondolkodni, hogy mi legyen, ha a korlátozások megszűnnek és visszatérünk a napi rutinhoz" – mondja egy menhely tulajdonos.
Néhány állat már most is küzd azzal, hogy felborult a napi rutinja. Ezért Caroline Wilkinson, egy Bristol melletti állatgyógyász azt javasolja, hogy a korábban kialakított étkezési és lefekvés-időket tartsák meg a gazdik most is.