Kötőhártya-gyulladás a szemhéj és a szemgolyó egy részét fedő áttetsző hártya (conjunctiva) gyulladásos vagy fertőzéses megbetegedése. A kötőhártya gyulladást nagyon gyakran bakteriális vagy vírusos fertőzés, illetve allergiás reakció okozhatja. Az újszülötteknél a gyulladás hátterében a nem teljesen megnyílt könnycsatorna is állhat.
A gyulladás a kötőhártya kis ereinek kitágulásához vezet. Ez okozza szem fehérjének a kipirosodását, vagy rózsaszín elszíneződését. Bár a kötőhártya-gyulladás egy eléggé kellemetlen állapot, nagyon ritkán befolyásolja csak a látásélességet. A kötőhártya-gyulladás leggyakoribb tünetei az alábbiak.
- Az egyik, vagy mind a két szem kipirosodása.
- Az egyik, vagy mind a két szem viszketése.
- Homályos látás és fényérzékenység.
- Könnyezés.
- A szem váladékozása, amely az éjszaka folyamán összeragaszthatja a két szemhéjat.
- Idegen test érzése az egyik, vagy mind a két szemben.
Ha saját megítélése szerint Önnek kötőhártya-gyulladás a van, néhány egyszerű fogás segítségével enyhíthet a fájdalmon.
Mivel a kötőhártya-gyulladás fertőző betegség, fontos a korai diagnózis és kezelés. Ezt elsősorban az óvodás gyerekek kapcsán fontos hangsúlyozni, mert ők egyfelől gyakran fertőződnek meg, másfelől az óvodában, bölcsődében másokat is könnyen megfertőzhetnek.
A kötőhártya-gyulladás lehetséges okaiA kötőhártya-gyulladás legtöbbször vírusfertőzés eredménye, ám előidézheti baktérium, allergiás reakció, a szembe került vegyszer vagy idegen test is. Újszülöttekben a kötőhártya-gyulladást a nem teljesen átjárható könnycsatorna okozhatja.
Vírusok és baktériumok. A vírusos kötőhártya-gyulladás miatt a szemből vizes, vagy nyákos váladékozás ürülhet, a bakteriális eredetű gyulladás során általában vastagabb, sárgás-zöldes váladék termelődik. Mind a vírusos, mind a bakteriális kötőhártya gyulladás kialakulhat megfázással és torokfájással (felsőlégúti fertőzéssel) együtt is.
A kötőhártya-gyulladás mind a két formája nagyon fertőző, felnőttek és gyerekek egyaránt megfertőződhetnek tőle, a bakteriális gyulladás azonban gyakoribb gyerekek esetében, mint felnőtteknél.
Allergia. Az allergiás kötőhártya-gyulladás mind a két szemet érinti. A gyulladás egy allergizáló anyagra (allergénre) - például pollenre - adott válaszként alakul ki. Szervezete az allergén hatására IgE nevű immunglobulint termel, ez az antitest pedig speciális sejteket (hízósejteket) aktivál a szemek illetve a légutak nyálkahártyájában, amelynek hatására gyulladásos anyagok, többek között hisztamin szabadul fel. A hisztamin felelős számos allergiás tünetért, így például a kötőhártya gyulladásért
Ha Önnek allergiás kötőhártya-gyulladása van, szeme erőteljesen viszkethet, könnyezhet. A szemek gyulladása mellett orra is viszkethet, tüsszögés és vizes orrváladék képződhet. Előfordulhat, hogy a szemhéj és a szemgolyó egy részét fedő hártya megduzzad, és ezáltal úgy tűnik, mintha a szem fehérjén kis áttetsző folyadék tartalmú hólyagok lennének.
Vegyszer és idegen test. Vegyszer illetve idegen test szembe kerülése szintén kötőhártya-gyulladáshoz vezethet, azonban ilyenkor általában sem nyák, sem genny nem ürül a szemből. Néha a szem átmosása és kitisztítása elegendő ahhoz, hogy az irritációt okozó vegyszert, illetve az idegen testet eltávolítsák. A tünetek általában egy-két napon belül elmúlnak.
Hogyan kezelhető?
A cikk folytatása:http://www.webbeteg.hu/index.php?page=news_full&type=1&menu=betegseg&news_id=301&cim=Kotohartyagyulladas-(conjunctivitis)