Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Kutya bőrbe bújt farkas?

Sok éve tömik már a kutya tulajok fejét azzal, hogy az állatnak szüksége van egy falkavezérre a családban, és hogy minden családtagnak "uralkodnia" kell a négylábún, különben ő kezd el uralkodni rajtunk.

Ez az elképzelés, ugyanúgy, mint a kutya megregulázására kísérletet tevő módszerek legtöbbje, a kutya őséből, a farkasból indul ki, és nem a kutyából. A legújabb kutatások és elméletek egy egészen más perspektívából szemlélik a szőrös családtagot. Az első kérdés, ami felmerül az új megközelítésben, az az, hogy a kutya egyáltalán falka állat-e.

Ray Coppinger etológus szerint nem az. Coppinger egy falu környékén élő kóbor kutya csoportot tanulmányozott. A kutyák a túléléshez szükséges összes eszközt kvázi készen kapták: szereztek ételt a szemétlerakókból, és a víz valamint a menedék kérdését is megoldották, így nem volt szükséges, hogy falkát alakítsanak ki. Vagy egyedül, vagy kis csoportokban éltek, ez utóbbiba általában az anya és kölykei tartoztak. Coppinger kutatása alapján tehát a kutyánk nem tekint falkaként a családra, mivel öt csillagos ellátásban részesül: készen kapja az ételt, a vizet, az oltalmat.

A falka elmélet másik gyenge pontja, hogy a falka ugyanolyan fajú egyedekből áll, ami az emberek és kutyák alkotta közösségekről nem mondható el. Miért akarna hát az állat magasabb státuszra szert tenni?

Ezen tények alapján érdemes kicsit megvizsgálni a klasszikus kutya nevelési elveket. Például azt, hogy mindig a falkavezérnek kell először ennie, ergo enni kell valamit a kutya előtt, mielőtt ő is elkezdhetne lakmározni. Ha a kutyát mint kutyát neveljük, és nem mint domesztikált farkast, akkor a kérdés egyből létjogosultságát veszti.

Azonban ha nem győztek meg a fenti érvek arról, hogy a kutya nem falka állat, akkor is van egy apróság, amit a "farkas elmélet" hívei nem árt, ha megtudnak. David Mech kutatásából ugyanis kiderül, hogy a farkasoknál, ha elég nagy a zsákmány, a csoport összes tagja egyszerre ugrik neki a húsnak, a kölykök ugyanúgy, mint a falkavezér. Ha pedig a zsákmány kicsi, akkor először a fiatalok esznek belőle, hiszen a szuka számára előbbrevaló a kicsinyek jóléte, mint a sajátja.

Hasonlóképp újraértelmezendő az "először az ember lépjen be az ajtón, csak aztán a kutya" szabály. A kutya számára pont azért érthetetlen ez a dolog, mert az ember testbeszéde, arckifejezése összehasonlíthatatlan egy másik kutyáéval, így számára a gazdi ajtóban előrefurakodásának oka abszolút homályos marad.  

A kutya valóban a farkastól származik, de míg az évezredek során a farkas igen keveset változott, a kutya annál többet. Agya kisebb, más a motivációja és a gondolkodása. A kutya nem egy kutya bőrbe bújt farkas - hanem egy kutya.

Nem kell dominánsnak, falkavezérnek lennünk, hiszen a kutyánk sem törekszik erre. Nem kell mást tennünk, mint felelősségteljesen befolyásolni, alakítani, nevelgetni, hogy szocializációja révén harmóniában tudjon élni az emberrel.

        

          


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.