Bár egyre nyitottabbak az orvosi segítségre, ritkán élnek vele, ha megpróbálnak leszokni, azt egyedül teszik - főként a családjuk miatt. Leggyakrabban a háziorvos és a család együttes segítsége lehet a mentőöv a cigarettázóknak, hiszen azoknak, akik orvosi segítséggel próbálnak meg leszokni, hatszor nagyobb az esélyük a sikerre.
A mikrokörnyezet hatása már a rászokásban tetten érhető, hiszen a megkérdezettek több mint fele első alkalommal a barátok és a társaság miatt gyújtott rá, továbbá a dohányosok környezetében minden második ember cigarettázik.
Az kétségtelen, hogy a leszokáshoz nagy erőfeszítés és kitartás kell, ám aki egyedül próbálkozik ezzel, segítség nélkül, - kevés sikerrel jár.
Ilyenkor nincs mese, kell az orvosi segítség!
"Az orvosi háttértámogatás lényege abban áll, hogy a szervezet egészségi állapotának felmérésével személyre szabott terápiát ajánl a háziorvos, tanácsot adhat a szükséges életmód változtatáshoz és egyben pszichés támogatást is nyújthat a hatalmas erőfeszítéssel járó leszokási folyamatban. Azoknak a dohányzóknak, akik orvosi segítséggel próbálnak lemondani káros szenvedélyükről, hatszor nagyobb az esélyük a sikerre" - állítja Dr. Vajer Péter, családorvos.
A felmérés szerint, a válaszadók átlagosan 2-3 alkalommal kísérelték meg abbahagyni a dohányzást, és alig több mint egy évig bírták cigi nélkül. Minden negyedik dohányosnál fordult már elő valamilyen dohányzással kapcsolatos egészségügyi szövődmény, mégis csak egynegyedük konzultált orvossal.
Az életkor emelkedésével nő a dohányzással töltött évek száma, és a naponta elszívott cigaretta mennyisége, ami a függőség kialakulásának tipikus jellemzője. A szenvedélybetegek szinte teljes köre tisztában van azzal, hogy a dohányzásnak súlyos következményei lehetnek, de nem betegségként kezelik, és nem fordulnak orvoshoz.
A szenvedélybetegséget pedig kezelni kell! Erre szólítanak fel az egyre gyakoribb kampányok is.
Forrás: Egyensúly Alapítvány