Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Legjobb el sem kezdeni

Az Európai unió tagállamai közt sokban aggasztóan magas a fiatalok körében a dohányzás aránya. Amennyiben nem sikerül leszoktatni a dohányzásról, minden második fiatal a dohányzással összefüggő betegségek következtében veszti majd életét. A fiatalok körében ezért létfontosságú a dohányzás csökkentése.

Fiatalok és dohányzás - Magyarországon

A fiatalkori dohányzás hazai trendje kedvezőtlen. Az ESPAD (európai vizsgálat a középiskolások alkohol- és drogfogyasztásról) 1999-es hazai adatfelvétele (amely az 1983-ban született serdülőket vizsgálta) szerint a diákok 40,4%-a dohányzott a vizsgálatot megelőző hónapban, míg 29,4%-uk naponta gyújtott rá. A gimnáziumi tanulók csak 15,7%-a dohányzik minden nap, míg a szakmunkásképzőkben a dohányosok aránya ennek több mint kétszerese (37,9%).  

Az ESPAD-2003 a fiúknál lényegében stagnálást (míg 1999-ben a fiúk 37,9%-a dohányzott naponta, 2003-ban "csak" 36,2%-uk), míg a leányoknál növekedést mutat a dohányzás előfordulását illetően (a napi dohányosok aránya az 1999-es 29,9%-ról 34,9%-ra nőtt).

Gyermekek és fiatalok dohányzásának megelőzését célzó hazai kezdeményezések

A dohánytermékek adójának emelése fiatalok körében különösen hatékony dohányzásellenes intézkedés. A magyar fiatalok is árérzékenyek, reagálnak a dohánytermékek árának emelésére. Egy vidéki lap kérdésére adott válaszában egy 25 éves leány a következőképpen érvelt: "Szerintem ezentúl nagyon sok ember meggondolja, hogy kiadja-e ezt a pénzt a cigire. Ha jobban belegondolok, nem éri meg tönkretenni egészségünket, és még anyagilag is tönkremenni. Én úgy határoztam, hogy teljesen leszokom a dohányzásról, mert nekem nem ér meg ennyit."

Néhány dicséretes dohányzás-megelőzési program is indult Magyarországon az elmúlt években. A világ kevés országában működő óvodai dohányzás-megelőzési program nemcsak óvodáskorú gyermekeknek szolgál életkoruknak megfelelően "mesébe csomagolt" dohányzással kapcsolatos információkkal, de a program gyermekeiken keresztül a dohányzó szüleik magatartására is hatással van. Az Országos Egészségfejlesztési Intézet munkacsoportja által összehangolt program keretében eddig 900 óvoda kapta meg ingyenesen a programcsomagot, mely hangkazettát, mesekönyvet, dohányzással kapcsolatos bemutató eszközöket, matricákat, pólókat tartalmaz.

Egy másik kezdeményezésben fiatal orvostanhallgatók tájékoztatják középiskolás "kortársaikat" a dohányzás veszélyeiről. A Fodor József Iskola-egészségügyi Társaság karolta fel ezt a dohányzással kapcsolatos felvilágosító munkát, melyet ma már maguk a medikusok szerveznek.

Európai kitekintés

A 11 és 15 évesek között drámai módon megemelkedett a dohányzók száma A legtöbb fiatal a kiskamasz korban próbálja ki először a cigarettát. Az "Iskoláskorú gyermekek egészségtudatos viselkedése" című tanulmány, amely 35 ország fiataljait vizsgálta, megállapította, hogy a 11 és 15 évesek között drámaian megemelkedett azoknak a száma, akik már kipróbálták a cigarettát.

A 11 éveseknek körülbelül 15%-a szívott el már legalább egy cigarettát. A 15 évesek körében ez az arányszám már 62%.

A dohányzás komoly problémát jelent az Európai Unió több új tagállamában: Litvánia, Lettország, Észtország, a Cseh Köztársaság, Lengyelország és Magyarország mind ott található azon 12 ország között, amelyekben a legmagasabb a dohányzó fiatalok száma. A számok különösen azért aggasztóak, mert a korai rászokás az egyik legfontosabb eleme a későbbi dohányzás kialakulásának. Ezen kívül gyakran erős dohányzással is társul.

A fiúk és a lányok

A dohányzó lányok száma több országban és régióban nő. A nemek megoszlása földrajzi mintát követ, különösen az idősebb korosztályoknál.

-          a kelet-európai országokban több fiú dohányzik, mint lány

-          a közép- és dél-európai országokban a nemek aránya körülbelül ugyanaz

-          az észak- és nyugat-európai országokban több lány dohányzik, mint fiú.

A fiúk általában mindenhol előbb kezdik a dohányzást, mint a lányok.

A függőség első jelei a kamaszkorban már az első pár alkalmi rágyújtás után kialakulhatnak. Bizonyos tények azt támasztják alá, hogy a lányok körében sokkal hamarabb kialakul a nikotinfüggőség, mint a fiúknál.

A fiatalokat dohányzásra csábító tényezők.

A dohányzás elkezdését, vagy abbahagyását több tényező befolyásolhatja: Barátok, szülők, család. A legtöbb fiatal tinédzser kipróbálja a cigarettát.

Gyakran a barátokkal eltöltött idő egyik kelléke lesz a cigaretta, amelyet a kortárscsoporttól kap a gyermek. A barátok és a testvérek befolyásán kívül nagy szerepet játszik még a szülői bíztatás, vagy tiltás is. Azok a gyerekek, akiknek a családjában, vagy baráti társaságában dohányoznak, gyakrabban válik maga is dohányossá.

Lázadás

A dohányzás szimbolikus lázadásként is funkcionál, amellyel a gyermek érettségét és rátermettségét próbálja bizonyítani. Azok a gyermekek, akik vonzódnak a felnőttség ilyen látszatához, vagy hajlamot éreznek a lázadásra, maguk is gyakran dohányzó szülőkkel, testvérekkel és barátokkal rendelkeznek, illetve, olyan iskolába járnak, ahol a dohányzás általános gyakorlat. A dohányozni kezdő gyermekek önértékelése gyakran alacsony, az iskolában gyengén teljesítenek, és társadalmi helyzetük sem jó.

Gazdaság és reklám

Ha a gyermekek számára könnyű cigarettához jutni, ha környezetükben gyakran találkoznak dohányreklámokkal, és dohányfüsttel, sokkal nagyobb az esélye, hogy ők maguk is rágyújtanak.

Mit tegyünk?

A cigaretta árának emelése igen hatásosan csökkenti a fiatal dohányzók számát, illetve az általuk naponta elszívott cigaretta mennyiségét. A törvényi szabályozások, amelyek tiltják, hogy kiskorúak dohányárut vásároljanak, illetve korlátozzák a dohányzást az iskolákban, a közterületeken és más munkahelyeken ugyancsak hatásos lépéseknek bizonyultak.

A fiatalok dohányzását megelőzni szándékozó intézkedések közül azonban talán a leghatékonyabb a dohánytermékek hirdetéseinek betiltása - amely kiterjed a reklám hamutálcáktól az óriásplakátokig a reklám minden területére.

A legtöbb fiatal le akar szokni, és meg van győződve arról, hogy egyedül is képes ezt megtenni. Azonban ez csak nagyon kevesüknek sikerül. Bár a lányok közül többen próbálnak meg leszokni a cigarettáról, a fiúk közül többen járnak sikerrel. 

A fiatal dohányosoknak az ő igényeikre kialakított leszokási programokra van szükségük. A felnőttek körében már bevált leszokási technikák a fiatalok körében nem működnek. Ezeket az életkort, a kultúrát, és valószínűleg a nemek különböző igényeit figyelembe véve kell átalakítanunk.

Egész fiatalkorban (az óvodában és az alsóban) kezdődő, és az iskolázás egész idejét felölelő megelőzési programokra van szükségünk. Ezen kívül nem hagyhatjuk figyelmen kívül a nemi különbségeket sem. A tinédzser lányok külön figyelmet érdemelnek, mert körükben nagy mértékben nő a dohányosok aránya, és ez a tendencia később nőgyógyászati problémákat okozhat.

A Dohányfüstmentes Osztály Vetélkedő (SFC; www.smokefreeclass.info) egy érdekes, követésre méltó program. Az SFC egy egész Európára kiterjedő, dohányzásellenes vetélkedő, amelyet osztályokban játszanak. Az osztályok megígérik, hogy hat hónapon keresztül nem gyújtanak rá. Akiknek sikerül a felajánlást teljesíteniük, értékes jutalmakat kapnak. A fődíj egy utazás, a résztvevő államok egyikébe. A 2004/2005-ös tanévben a program 17 európai országban működött, és több, mint 28 000 osztály vett benne részt.

A program hatékonyságát vizsgáló tanulmányok kiemelik, hogy a játék következtében a fiatalok nagy többsége később került csak kapcsolatba a cigarettával. Ezt a projektet az EU támogatja. 

Rohamosan javuló egészség

Bár a dohányzás elkezdésének okai összetettek, ha sikerülne a fiatalok körében lecsökkenteni a dohányosok számát, akkor nagyban javulna a népesség egészsége. Bár már elég sokat ismerünk a kiskorúak dohányzási szokásait meghatározó tényezők közül, sok alapvető kérdésre nem kaptunk még választ. Például arra, hogy néhány kísérletező fiatal miért tudja könnyen abbahagyni a dohányzást, míg a kísérletezés másoknál függőséghez vezet. Minden erőfeszítést meg kell tenni ezeknek a kérdéseknek a tisztázására, és a fiatalok körében a dohányzás visszaszorítására.

A SEGÍTSÉG-kampány (www.help-eu.com) egyik fontos célja a dohányzó fiatalok számának csökkentése, különös tekintettel a 15 és 18 illetve a 18 és 30 közötti korosztályokra.


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.