Nem tudom, miért kezdtem el hízni, és hogy miért vagyok képtelen fogyókúrával leadni a feles kilókat. Lehet, hogy rossz diétát választottam? Lehet, hogy nagyon lassan áll rá a testem az új menetrendre, és majd csak később látom az önkínzás eredményét? Vagy lehet, hogy valami elromlott a szervezetemben?
Könnyen lehet, hogy ha az alábbi tüneteket észleljük a testünkön, akkor az utolsó kérdésre a válasz igen. Ez esetben nem árt körülnézni a pajzsmirigyünk háza táján.
A pajzsmirigy egyike az endokrin mirigyeknek, melyek a test fiziológiai funkcióit ellenőrző hormonokat termelik. Ha a nyakunkban található mirigy túlságosan vagy nem eléggé aktív, szervezetünk működése megborul. A pajzsmirigy "passzivitását" jelölő rendellenességet hipotireózisnak, túlságosan aktív működését pedig hipertireózisnak nevezzük.
Természetesen mind a két meghibásodás más és más tünetekkel jelzi gazdájának, hogy a testben probléma lépett fel. Az elhízás, illetve a súlyfeleslegtől való megszabadulásért vívott eredménytelen harc a hipotireózis egyik jele. Mivel a pajzsmirigy feladata a test anyagcseréjének működtetése, ha nem termel elég hormont, az anyagcsere lelassul - és ez elhízáshoz vezet.
A hipotireózis általában két okból alakulhat ki: a pajzsmirigy előzetes gyulladása miatt, melynek következtében a pajzsmirigy számos sejtje elhal, vagy sérül, illetve ha valamilyen oknál fogva a mirigy egy részét műtéti úton eltávolítják.
Fáradtság, gyengeség, székrekedés, izom görcsök, depresszió, memória zavarok, a menstruációs ciklus felborulása, csökkent libidó, hajhullás, a haj és a bőr szárazsága, hideg intolerancia, elhízás - ezek a tünetek mind arról tanúskodnak, hogy pajzsmirigyünk nem juttat elég hormont a szervezetünkbe.
Ha a lusta mirigyet nem kezelik, egyrészt golyva alakulhat ki, ami a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti, másrészt a tünetek tovább romolhatnak, és szélsőséges esetben akár komoly szívbetegség is felléphet.
A hipotireózis egy egyszerű vérteszttel diagnosztizálható. Gyógyításához általában nincs szükség műtétre, elég a gyógyszeres kezelés.
Forrás: http://www.endocrineweb.com/hypo1.html, http://www.entnet.org/healthinfo/thyroid/thyroid_gland.cfm, http://www.medicine-pecs.hu/sebeszet/Betismert/golyva.htm
B.B.