Sokan úgy gondolják, hogy ezt a kómás állapotot az agysejtek pusztulása okozza. Nos, kétségtelen, hogy az agysejtek is - csakúgy, mint a szervezet többi sejtje - mindennap pusztulnak, de helyettük újak is "születnek". A leszívottság érzése tehát nem ilyen értelmű anatómiai okokra vezethető vissza, hanem pontosan az energiakészletek kimerülésére. Ami egyébként persze összefüggésben van az ingerületeket, külső és belső jeleket villámgyorsan, vagy éppen lassan vezető idegpályákkal.
Ha túl gyakran tesszük ki magunkat szellemi kimerültségnek, illetve nem biztosítjuk az energiakészletek feltöltését, az végzetes lehet, maradandó idegi, agyi károsodást okozhat.
Nem ritka esetben a túlzott fizikai terhelés is okozhat szellemi, agyi kimerülést. Ilyenkor a szervezet minden energia készletét - a különböző csakrákban - arra összpontosítja, hogy az izmok bírják a terhelést.
Legjobb példa a fentiek igazolására, hogy az iskolaév megkezdésekor egy-két hétig mindenki - kisiskolások és egyetemisták egyaránt - sokkal fáradtabbnak érzik magukat. A nyári lazítás után az agyat újra erőteljesebb munkára kell serkenteni, ami az adott időszakban fokozott megterhelésnek számít. Hasonló kimerültségi jelek mutatkoznak a vizsgák környékén. Az egyébként is szellemi munkát végzőknél pedig egy-egy nagyobb projekt elkészítése, egy konferenciáin való részvétel, vagy akár a heti "brain stormingnak" nevezett értekezletek váltanak ki hasonló tüneteket.
Mindaddig, amíg ezek múló állapotok, természetesnek tekinthetők. Sok mindent tehetünk azonban, hogy szellemi energiaközpontunkat feltöltve tartsuk, illetve ha lemerítjük, minél gyorsabban feltöltsük.
Az agy számára az egyik legjobb energiaforrás a tojás.
Emlékszem, annak idején, amikor vizsgákra készültem, édesanyám mindennap kikevert nekem két tojássárgáját cukorral. Fantasztikus hatása volt! Bár igen magas a kalóriatartalma, de mégsem hizlal, mert nem testzsírrá alakul, hanem az agy energiaközpontját tölti fel.
Kiváló agyfrissítő a szilva, melynek ráadásul most van a szezonja! De télen, aszalt szilva formájában éppolyan jótékony hatású. Tisztítja az ereket, serkenti a véráramlást és az emésztést, így biztosítva a szervezetnek energiát.
Tévhit, hogy a kávé agyfrissítő. Elsősorban a szívet dolgozza meg, emeli a pulzusszámot, ami csak ideig-óráig frissít fel, de ez sok veszélyt is rejt magában. A tea a vérnyomást emeli, ami már némileg jobb hatással van az agyra, hiszen a keringés javulása, és a magasabb vérnyomás segíti az agy oxigénellátását.
Kiváló agyfrissítő viszont a csokoládé. Akár majszolgatva, akár - valódi csokoládéból, vagy jó minőségű kakaóból készült - meleg ital formájában.
Ha azonban túl gyakran érezzük, hogy szellemileg kimerültek vagyunk, nem "fog az agyunk", és ez egyéb tünetekkel is párosul - memóriazavarok, szédülés, hosszan tartó fejfájás, stb. - jobb ha orvoshoz fordulunk, és kiderítjük a háttérben meghúzódó többi okot is!