Megdöbbentően sokan szednek napjainkban valamilyen antidepresszánst. Ennek oka az az életvitel, mire rákényszeríti magát az ember, a vélt vagy valós siker érdekében. Azonban azzal a legtöbben nem számolnak, hogy milyen árat is kell ezért fizetni.
A férfiak esetében egy érdekes visszás helyzet is adódik. Amikor a pár eldönti, hogy gyereket szeretnének, akkor a nőben és a férfiben is felébred az úgynevezett fészekrakási ösztön. A hölgyeknél ez babaholmik nézegetésében, tervezgetésben merül ki - később persze sok egyébben is – a férfiaknál azonban a munka fokozásában, hogy anyagi biztonságot teremtsenek. Ez lényegesen több stresszel jár, így sokan csúsznak az antidepresszánsok felé, ha csak időlegesen is.
Gondokat okoz
Nem újdonság, hogy az antidepresszánsok sajnos mellékhatásként impotenciát okozhatnak, ezt a dobozukra is ráírták. Azt csupán 2013-ban publikálták, hogy a spermaszámot és minőséget is komolyan befolyásolják.
Ellensúly
Az antidepresszánsok elhagyása is sokat javít a spermaszámon és a minőségen, ez azonban nem mindig megoldható, és a legtöbb esetben nem is elég. A fokozott tápanyagbevitel jelenthet megoldást arra, hogy a test képes legyen ellensúlyozni azokat a romboló tényezőket, melyekkel nap mint nap találkozik, ehhez azonban a táplálkozás ma már kevés.
A férfiak számára kialakított vitaminok, abban az esetben, ha kellő mennyiségben tartalmaznak antioxidánsokat is, képesek lehetnek a helyez jelentős javítására. Ehhez az is kell, hogy szerves, biológiailag aktív formában tartalmazzák az anyagokat, ami praktikusan -citrát és -glükonát kötéseket jelent, hiszen így a felszívódás akár 80%-kal is javul.
A bevitt tápanyagok semlegesíthetik az oxidatív stressz okozta gondokat, és ellensúlyozhatják az antidepresszánsok jelentette kiesést. Azzal azonban számolni kell, hogy a spermatogenezisre is hatással vannak ezek a szerek. A spermaképzés folyamata pedig egy 74 napos ciklus, ami azt is jelenti, hogy a probléma ellensúlyozására is minimum ennyi idő szükséges lehet.
Kisportolt testű, jóképű, sikeres az ideális férfi, és persze rendelkezik azokkal a tradicionálisan szükséges adottságokkal, melyeket a nők keresnek, köztük a termékenység. Azonban a szépségideál hajszolása ez utóbbiban kárt tehet. Hogy miért vagy hogyan? Arról Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember mesél.
Ki kell emelni azt is, hogy az antidepresszánsok egy része hatással van a nemi hormonok termelésére is. Ezt a hatást pedig családalapítási szándékkal mindenképpen ki kell küszöbölni, hiszen a férfiak esetében a tesztoszteron termelésének mértéke közvetlen hatással van a sperma minőségére és mennyiségére is, a libidóról már nem is beszélve. A hormonális érintettség kiküszöbölésére azonban mindenképpen szakember segítségét kell kérni, hiszen a gyógyszerek egyéb mellékhatásait, esetleges keresztreakcióit is figyelembe kell venni.
(Forrás: ratkotunde.hu)