Bartók három zongoraversenye
Deutsche Grammophon
Tíz évvel ezelőtt, Pierre Boulez születésének hetvenedik évfordulója alkalmával a világhírű karmesterrel négy Bartók-albumot jelentetett meg a kiadó, s az idén a nyolcvanadik születésnapját ünneplő francia dirigenssel már napvilágot is látott a 20. század legnagyobb zeneszerzőjének mindhárom zongoraversenye. Az I. zongoraversenyt Krystian Zimerman és a Chicago Symphony Orchestra szólaltatja meg, a másodikat Leif Ove Andsnes és a Berliner Philhalmoniker, a harmadikat pedig Hélene Grimaud és a London Symphony Orchestra. Az első két versenyművet Bartók saját magának komponálta, ám a harmadikat a feleségének. S ez utóbbinak e lemezen is hölgy a szólistája, míg az első két műnek férfi. Kocsis Zoltán a nyolcvanas években lemezre játszotta e műveket, s mivel tolmácsolása etalon-előadásnak minősül, meggondolandó, hogy beszerezze-e az ember ezt a kiadványt. Ám úgy gondolom, nem árt megvásárolni.
Paganelli: Triószonáták Op. 1
Hungaroton
A ma már alig ismert Giuseppe Antonio Paganelli (1710-c.-1763) hat triószonátája hallható e világelső felvételen. A kompozíciókat megszólaltató művészek - Csalog Benedek (barokk fuvola), Paulik László (barokk hegedű), Máté Balázs (barokk cselló), Carmen Leoni (csembaló) - neve jól cseng a korabeli hangszeres előadások világában, így az interpretáció is kitűnő.
Neujahrskonzert
Deutsche Grammophon
Íme, itt az idei újévi koncert Bécsből a Bécsi Philharmonikusokkal és Lorin Maazellel - aki hegedült is a Pizzicato Polkában -, ráadásul nemcsak (dupla) CD-n, hanem SACD-n és DVD-n is megjelent, surround hangzástechnikával. Az idősebb Johann Strausstól és Joseph Lannertől most semmit sem játszott a zenekar, ám Suppétól két darabot is megszólaltatott, s Joseph Hellmesbergertől és Eduard Strausstól is bemutatott egyet-egyet. A többi 17 szám zöme az ifjú Johann Strausstól, néhány pedig Joseph Strausstól származik.
Omega-antológia 1980-85
Hungaroton
Az Omega együttes három nagylemezének CD-változatát tartalmazza ez az album, bónuszként néhány koncertfelvétellel és angol nyelven előadott számmal megfűszerezve. Az arc 1981-ben jelent meg, az Omega XI 1982-ben, A Föld árnyékos oldalán pedig 1986-ban. Ekkor már 24 éves volt a zenekar, s még utána is megjelentetett három albumot, a legutóbbit 1998-ban. S talán további folytatásra is számíthatunk, hiszen az Omega még mindig létezik.
David Murray és Balogh Kálmán
Fonó Records
David Murray, az ismert szaxofonos, klarinétos, Balogh Kálmán, a cimbalomvirtuóz, Kovács Ferenc, a remek trombitás és a Balogh Kálmán Gipsy Cimbalom Band. Kell ennél több egy jó kis dzsesszhez? Nem! Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy e kiadvány megjelenése az európai dzsessz egyik fontos eseménye. Külön öröm, hogy a nemrég válságos időket átélt kiadó ilyen albummal tudott előrukkolni.
Éjszakai üzenet
Hungaroton
E dupla album egyik korongján Katona Klári 1986-ban megjelent Éjszakai üzenet című nagylemeze hallható olyan számokkal, mint például a Nagy találkozás. A zenét Presser Gábor szerezte, a verseket Sztevanovity Dusán írta, az énekesnőt a Locomotiv GT kíséri. Az Akkor és most című másik CD-n Katona Klári ugyan prózában tesz vallomást, de ezt is érdemes meghallgatni.
Álom-álom kitalálom
Gryllus Kft.
Palya Bea az egyik legkiválóbb hazai énekes. Otthon van a legváltozatosabb igényes műfajokban. Ennek ellenére e kiadvány még csak a második önálló albuma. "Ez egy énekelt mese: dalai önállóak, de együtt - mint a gyöngyszemek füzére - mesévé válnak" - igazít el az előadó. A lemezen a szerzők dalai mellett magyar, cigány és bengáli népdalok szerepelnek. Gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt ajánljuk, s a CD hallgatása közben a kísérőfüzet rajzait sem árt nézegetni. Az album a belvárosi Bárczy István utcában lévő Kaláka boltban biztosan kapható.
Berkesi Alex: Fehér
Periferic Records
A kiugró tehetségű Berkesi Alex e legújabb lemezén nemcsak énekel és basszusgitáron játszik, hanem zongorán is közreműködik. A református zenei közegben épp olyan otthonosan mozog, mint Bach világában vagy a népzene és a világzene területén. "A fehérnek nincsenek árnyalatai. Onnantól kezdve már nem fehér" - ad magyarázatot a címválasztásra a hangszerével Németországtól Törökországon és Egyiptomon át Észak- és Dél-Amerikát is megjárt kitűnő muzsikus.
T. L.