Legyél a diákunk, és gyakorlataink segítségével mától élj sokkal boldogabban! A tananyag az óceán túlsó partjáról, Amerikából származik, ahol tanfolyamokon oktatják a résztvevőknek a boldogság elérésének titkait. Ott ugyanis tudják, hogy a jó közérzet nem hétköznapi adomány – bár megszerezhető. Létezik erre kipróbált technika is, amelyet el lehet sajátítani, akár a jógát.
A legfontosabb elv ez esetben is a megelőzés és a gyógyítás. Az élet dolgaihoz való viszonyulásra vonatkozó következő nyolc alapszabályt pszichiáterek állították össze, akik a buddhizmus tanításait vették alapul.
1. Optimistán
Sokan vannak, akiknak a lelkét nem az események érintik meg, hanem a történésekből levont következtetések. Például: „Ha elveszteném a kulcsaimat, az kész katasztrófa lenne!” A boldogság titka éppen itt keresendő! Azok az emberek, akik azt állítják, hogy szerencsések, mindent megtesznek azért, hogy azok is legyenek – azok viszont, akik szerencsétlennek hiszik magukat, örök pesszimisták, eleve bukásra ítéltettek.
2. Kedvesen
Tudni kell, hogy a negatív érzelmek – a gyűlölet, a féltékenység, a harag – romba döntik a boldogságot: az ember bezárkózik, magába fordul, és előbb-utóbb valóban boldogtalanná válik. A pozitív megnyilvánulások – a kedvesség, a szeretet, az együttérzés – ugyanakkor rendkívül hatékony szerek a boldogtalanság ellen.
3. Önzően
Ne feledkezz el a vágyairól! Szeretned kell saját magadat, hiszen csak így értékelsz jobban másokat is. Ha az ember túlságosan elfeledkezik önmagáról, akkor előbb-utóbb azzal fizetteti meg a kárt, akiért tulajdonképpen feláldozta magát. Egyszerű matematika ez, az adok-veszek elmélete.
4. Önállóan
A nők rossz közérzetének egyik oka az önállóság hiánya. Egy nőtől elvárják, hogy szép és okos legyen, hogy szerető anyaként és példás feleségként „működjön”. De mi van a legmélyebb vágyaival? Ha boldog akar lenni, meg kell szabadulnia ezektől a kötöttségektől! Magára kell figyelnie, illetve arra, hogy valójában mit is szeretne.
5. Szerényen
Tanuld meg azt mondani, hogy „nem tudom”, vagy „nincs róla véleményem”, és családi vitákban, munkahelyi értekezleteken ne tarts mindig igényt az utolsó szó jogára. Ne mondogasd állandóan, hogy „rosszul aludtam”, vagy „rosszul érzem magam”, csak azért, hogy felhívd magadra a figyelmet. A szenvedéseidet ne vedd véresen komolyan!
6. Unatkozva
Ne engedd, hogy legyűrjön a civilizáció! Vannak pillanatok, amikor cselekedni kell, máskor viszont pihenésre van szükség. A túlhajszoltság és a stressz a boldogság legfőbb ellenségei. Naponta legalább kétszer állítsd meg a verklit: sétálj, nyalj el egy fagylaltot és - hiába hangzik furcsán! - tanulj meg unatkozni!
7. Okosan
Ne hagyd, hogy hatalmába kerítsen a sok nehézség. Szelídítsd vakondtúrássá a hegyeket! Ha fölmerül egy-egy probléma, hunyd be a szemedet, számolj tízig, majd újra gondold át a megoldás módját.
8. Nyelvészkedve
Ne beszélj bukásról vagy sikertelenségről – inkább meghiúsult kísérletről. Ahelyett, hogy gyötörnéd magadat, mert valami nem jött össze, próbáld meg a lehető legtöbb tanulságot levonni a kudarcból. Figyeld megnyilvánulásaidat és gondolatait! Alakítsd át rutinmondatait: a „na, sikerült megint beállnom a leghosszabb sorba” helyett mondd inkább, hogy „jaj, de jó, már csak tizenketten vannak előttem”! Ne sajnálkozz magadon, hogy „üres a postaláda, senki nem gondol rám”, hanem inkább örülj, hogy „de jó, ma egyetlen számla sem érkezett”!
Forrás: www.elixironline.hu