Saját akart
Ez a klasszikus, nem kell más, csak akaraterő. Pusztán ezzel a módszerrel csak az erős embereknek sikerül leszokniuk, akik kitartóak, makacsok. Ha ilyennek tartja magát, dobja ki azonnal az összes cigarettáját, és kezdjen neki azonnal a leszokásnak. Ha valóban nem ingatja meg semmi, nagy az esélye, hogy valóban megszabadul a szevedélyétől. Ha mégis kísértést érezne, ismételje el magában az okokat, amiért le akar szokni. Ha szilárdan elhatározza, hogy kibírja az elvonási tüneteket - hiszen azok garantáltan lesznek - sikerrel jár majd. Mikor rágyújtana, kezdjen el valami mást csinálni - takarítani, mosogatni, dolgozni, terelje el a figyelmét.
Mert undorító
Aki kényes a környezetére és önmagára, ismételgesse a következőket: a cigarettának rossz a szaga, a dohányosok ruhája büdös, hajuk, lakásuk rossz illatú. Kellemetlen a leheletük, sárgák a fogaik, ezért sok nemdohányzó nem is szeret csókolózni velük. Ha sikerül meggyőznie magát, hamarosan úgy undorodik a cigarettától, hogy nem akar majd rágyújtani.
Önszuggesztió
Azoknak, akik szereti megtervezni a mindennapjaikat, hatásos lehet a tervezős módszer: hetekkel előbb kezdjen el foglalkozni a témával, jelöljön ki egy dátumot, amikor leteszi a cigit. Amíg ez eljön, minden nap tudatosítsa magában, miért akar leszokni, milyen előnyökkel jár majd. Némelyeknek még az is sikerül, hogy önszuggesztiós módszerekkel enyhítsék az elvonási tüneteket is.
Lassú elhagyás
Ez a taktika csak ritkán jár sikerrel: a dohányos abban reménykedik, ha kevesebbet szív, kevésbé szenved majd az elvonási tünetektől. Általában azok döntenek így, akik még nem határozták el magukat. Csak a nagyon konzekvens emberek tartanak ki, könnyű a „csak egy szállal szívok többet" hibájába esni.
Nikotintapasz
Az erős dohányosoknak ajánlott, akik valóban komolyan szenvednének az elvonástól. Az előnye, hogy ha mellette rágyújt, olyan rosszul lesz, hogy elmegy a kedve a következő száltól. A hátránya, hogy ha sikerül is megszabadulni a rossz szokástól, a testi elvonás még hátra van: ez meghosszabbítja a folyamatot, és növeli a visszesés esélyét.
Használja ki a betegséget!
A betegeknek általában nem esik jól rágyújtani. Használja ki a következő betegségét, és utána többet ne is gyújtson rá. Az ágyban fekvés ideje alatt csökkenhet a nikotin utáni vágy, így könnyebb lehet letenni a cigarettát.
Sport
A kocadohányosoknak lehet jó módszer, ha beiktatnak egy intenzív sportprogramot. Egy kiadós futás után az endorfinnak köszönhetően jó formában érzik majd magukat, és nem akarnak rágyújtani.
Koplalás
Csak az erős dohányosok képesek rágyújtani éhgyomorra, így csökkentheti az elszívott szálak számát, ha egyúttal fogyókúrába is kezd.
Akupunktúra
Ha végképp nem sikerül semmi, próbálkozhatnak akupuktúrával is. A szúrások enyhítik az elvonási tüneteket, és a tapaszhoz hasonlóan, ennél a kezelésnél is felléphet rosszullét, ha mégis rágyújt. A leszokni vágyóknál legtöbb esetben a fülbe szúrják a kis tűket, egészen speciális esetben bent is hagyják ezeket. Aki irtózik a tűktől, kipróbálhatja a lézerakupunktúrát is. Az orovosok szerint azonban mindkét módszer kétes, hiszen az akupunktúra placeboként működik.
Pszichoterápia
A sok sikertelen próbálkozás után még mindig ott van a pszichoterápia lehetősége: akár csoportban, akár egyénileg, egy ilyen kúra hatásos lehet. A hátránya, hogy hosszan tart és drága.