A bőr felépítése
Testsúlyunk hatodát teszi ki, megvédi szerveinket a külső hatásoktól. Bőrünk három fő rétegből áll: a hámból (vagyis az epidermisből), az irhából (a dermisből), valamint a bőraljából (a subcutisból). A hámrétegünk folyton regenerálódik, ugyanis az alaphártyánál folyamatosan osztódnak a sejtek, amelyek huszonnyolc nap alatt jutnak ki a külső hámsorba. Az irha teszi rugalmassá, ellenállóvá a bőrt, itt találhatóak a szőrtüszők és a faggyúmirigyek is. A legalsó réteg a bőralja, amelynek legfontosabb feladata a hőszigetelés és az energiatermelés szabályzása.
A bőrdaganatok
A bőrdaganatokat két csoportba oszthatjuk: melanomákra és nem-melanomákra, a kettő közül a melanoma a veszélyesebb, erősen pigmentált szövetből - mint amilyen a májfolt vagy az anyajegy - alakulhat ki.
Rosszindulatú, életveszélyes daganatról van szó, amely hajlamos túlterjedni a bőrön, és akkor sokkal nehezebben kezelhető. Leggyakrabban a negyven és ötven év közöttieknél fordul elő, kamaszkor előtt rendkívül ritka. A legtöbb európai országban kétszer annyi nő betegszik meg benne, mint férfi, máshol kiegyenlített a két nem aránya.
Honnan ismerhetem fel?
A melanománál a legfontosabb a korai felismerés, hiszen ha átterjed más szervekre, nagyon nehéz kezelni. Bizonyos környezeti hatásoktól érdemes távol tartanunk magunkat, ha szeretnénk elkerülni ezt a daganatos betegséget.
Erős napsugárzás. Az UV sugárzás olyan károsodásokat okoz, amelyek nem tűnnek el, nem csoda, hogy a melanoma is többnyire a napnak kitett, fedetlen bőrterületeken jelenik meg. A szabadban dolgozók, a világos bőrűek, a vörös, a szőke hajúak és a kék szeműek különösen vigyázzanak a napfénnyel és a szoláriummal egyaránt. De azok is, akiknek testén sok anyajegy vagy szemölcs van, illetve akiknek már volt melanomájuk.
Nem árt, ha időnként magunk is végigvizsgáljuk bőrünket, látunk-e valamilyen változást. Mert ez a bőrrák első és leggyakoribb figyelmeztető jele, egy új kinövés vagy nem gyógyuló seb. Lehet puha vagy kemény, bőrszínű vagy vörös elváltozás, előfordul, hogy vérzik vagy heg képződik rajta. Sok beteg beszámol vörös, hámló foltként kezdődő bőrrákról. A melanoma általában sötétbarna vagy fekete, amely kezdeti stádiumban még nem emelkedik ki, hanem a bőrfelszínben van. Később már kidudorodhat, és lehet, hogy csomó is tapintható benne.
Sok esetben válik vérzékennyé, de korai jel az anyajegy viszketése, illetve színének, valamint alakjának megváltozása, a szabálytalan szél. A sérülésnek kitett anyajegyek gyakrabban válnak rosszindulatúvá. A férfiaknál elsősorban a törzsön, míg nőknél leggyakrabban a végtagokon jelenik meg.
Vizsgálatok, diagnózis
Le kell szögeznünk, hogy mindenkinek érdemes évente egyszer-kétszer elmenni bőrgyógyászhoz, hogy az megnézhesse az esetleges anyajegyeket, illetve májfoltokat. Ha felvetődik a rák gyanúja, akkor a bőrgyógyász dermatoszkópot, vagyis felületi bőrmikroszkópot fog használni, amellyel tízszeresére nagyítva áttekintheti az elváltozásokat, illetve a felhám alsó rétegéig átvizsgálhatja a bőrt. Ha a mikrokamerához számítógépet is csatlakoztatnak, a szakember pontosabb elemzést készíthet, amelyből kiderül, jó- vagy rosszindulatú anyajegyről van szó.
A melanoma stádiumai
Egyes stádium: a daganat csak a bőrre korlátozódik, a nyirokcsomók teljesen épek, a gyógyulás esélye magas, majdnem száz százalékos.
Második stádium: a rák átterjedt a környéki nyirokcsomókra.
Harmadik stádium: távoli területeken, szervekben is képződtek már áttétek, például az agyban, májban, tüdőben. A gyógyulás esélye a szakemberek szerint a beteg immunrendszerétől is függ.
A melanoma kezelése
Ha a bőrelváltozásról kiderül, hogy rosszindulatú daganat, akkor minél gyorsabban el kell távolítani, és szövettani vizsgálatra küldeni. Szükség lehet a környező nyirokszövetek eltávolítására is, ha pedig távoli áttétről van szó, akkor sugár-, illetve kemoterápiára is sor kerülhet.
Ha bármilyen elváltozást veszünk észre a bőrünkön, azonnal forduljunk orvoshoz, soha ne kezdjünk otthoni kezelésbe, semmiféle kenőcsöt vagy maratót ne használjunk, ugyanis ezek csak tovább rontják a helyzetet!
Sz.F.