Az idei nyári kollekciókban a divatházak kreációit az élénk színek jellemzik. Tetőtől talpig, azaz nem csupán a ruhák, hanem a kiegészítők is, a cipőtől, az öveken át a táskákig, s persze a bizsukig, egy színben pompáznak. Világító lila, királykék, vibráló piros, napsárga, vakító fehér.
De, mielőtt belevetjük magunkat a vásárlásba, ismerjük meg egy kicsit jobban, mit is szimbolizálnak a színek.
Kék - végtelen nyugalom és kreativitás
Évszázadok óta a keleti kultúrák kedvenc színe a kék. Tisztaságot, frissességet, egészséget jelképez. Akár az óceánokról, akár az égről van szó, a kék színhez a végtelenség, a csend és a derű társul. Jelképezi ugyanakkor a békét, és a békére vágyódást. Van azonban egy dinamikusabb jelentése is: a kék a kreativitás és az ötletgazdagság szimbóluma is.
A mélyebb tónusú kék színt kedvelők intelligens, független, felelősségteljes személyiségűek. Keresik a nyugalmat, szeretetre és gyengédségre vágynak.
Napsárga - vonzó és boldogság kutató
A sárga a nap, a fény és a nyár színe. A különböző korokban és kultúrákban a sárgát a természet tavaszi megújulásához kötötték a leggyakrabban. Azok az emberek, akik szeretnek sárgát viselni, általában vonzó és izgató személyiségűek. Rendkívül aktívak, imádják a kihívásokat, s folyton keresik a boldogságot.
Érzéki vörös - impulzív és extrovertált
Bujaság, gyorsaság, mozgékonyság. Gyakran, mint domináns árnyalatot, a "színek színét" tartották számon a különböző korokban. Számos nyelvben a vörös, vagy piros a szépség szinonimája. A XIX. Századig számos országban a katonai egyenruhák színe volt, jelképezvén a hadsereg erejét és presztízsét. A vörös, mint a vér színe szimbolizálja az érzelmeket, s valószínűleg ezért vált a szerelem, és a vágy kifejezésének szimbólumává is.
Azok, akik a vörös színt kedvelik, ambiciózus, impulzív és energikus személyiségűek. Produktívak, határozottak és extrovertáltak.
A titokzatos lila - intuitív és sebezhető
A lila, mint a vörös és a kék egyesítéséből született szín, gyakran a kettős személyiség szimbóluma. A 60-as években a lázadó ifjúság, a hippik kedvenc - gyakran rózsaszínnel és narancssárgával együtt viselt - színévé vált, s így az értelmetlen konvenciókkal való szakítás, és a szabadság szimbóluma is lett.
A lila színt kedvelőket általában intuitív és emberszerető személyiségnek tartják. Rendkívül érzékeny természetűk gyakran teszi őket sebezhetővé. Viseljenek hát a lila mellé valamilyen vöröses tónust (rózsaszínt, vagy narancssárgát), hogy erősítsék önbizalmukat.
A szűzies fehér - dicsőség és sterilitás
A távol-keleti szimbolikában a fehér a tisztaság, a béke, szüzesség, a lelki élet, s magának az életnek a jelképe. Átvitt értelemben az átváltozás, és a lélekvándorlás szimbóluma is. A fehér szín hasonlít legjobban a (nap) sugárzáshoz, sokaknak a fehér tárgyiasult érték, s nem szín. A luxus, a győzelem, a dicsőség és a siker színe, de sokszor társítják a hűtlenséghez, a megbízhatatlansághoz, az áruláshoz és a csaláshoz is.
A fehér színt kedvelők személyiségében ugyanúgy jelenthet letisztultságot a szellemi életben, mint az ösztönök és érzelmek területén való sterilitást.
Na, most már lehet nyári ruhát válogatni! De, vigyázat, ha személyiségük esetleges negatív vonásait úgy szeretnék leplezni, hogy "kedvezőbb" színt választanak, előbb-utóbb úgyis kiderül valódi énjük! Mert, mint tudjuk, "nem a ruha teszi az embert!"
L.K.