A végbélnyílás berepedése és az aranyér tünetei között csak látszólag nagy a hasonlóság.
Amíg az aranyér egy visszértágulat, addig a "berepedéskor" apró sebek és fekélyek keletkeznek, ugyanazon a testtájékon.
Bár kicsit "fura" a hasonlat, de olyan ez, mint amikor a szájszögletben keletkeznek hasonló elváltozások a bőr és nyálkahártya találkozásakor.
Mi okozhatja a végbéltájék sérülését?
Általában a vastag és kemény széklet áthaladása, amely a helytelen táplálkozás következménye, de az anális közösülés is okozhat problémákat, ha nem vagyunk elég óvatosak.
Hogyan enyhíthetjük a fájdalmakat? Milyen házi gyógymódokat ajánlanak az orvosok?
- A rostban gazdag táplálkozás és a sok folyadék megindítja a bélrendszer mozgását, és fellazítja a székletet. A sok zöldség, gyümölcs, a teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, a napi másfél-két liter víz, mindegyike segít a megelőzésben. (Ha a széklet állaga újra lágy, a sebek és repedések maguktól begyógyulnak.)
- Használjunk vazelint! A kenőcsöt egy centiméter mélyen kell a végbél falára kenni, így a széklet könnyebben ürül, és nem károsítja a szöveteket.
- Tartsuk szárazon a bőrt, hintőporral! Zuhanyozás vagy székelést követő mosakodás után hintsük be a végbélnyílás környékét babahintőporral. Ez ugyanis szárazon tartja a sérült felületet, megakadályozza annak további kidörzsölődését.
- Figyeljünk a hasmenésre! Bármennyire is furcsának tűnik, a "vizes" széklet is okozhat sérüléseket. Ez ugyanis felmarja a végbél környéki szöveteket, és olyan kiütéseket produkál, mint a csecsemők esetében a pelenka okozta bőrkiütések.
- Kerüljük a fűszeres ételeket! A csípős, fűszeres, ecetes fogások sok embernél hasmenést okoznak, ugyanakkor irritálják a béltraktust.
- Ne vakarjuk! A sebek viszketnek, vakarózásra késztetnek, de ha körmeinkkel tovább szaggatjuk a repedéseket, a gyógyulás elhúzódik.
- Jót tesz egy kis fogyás is! Minél testesebb valaki, annál többet izzad. A farpofák közé becsurgó veríték szintén lassítja a sebek gyógyulását!
- Vegyünk forró fürdőt! A fürdőkád vagy egy gyógyfürdő meleg vize nyugtatja, lazítja a végbélnyílás záróizmait, és oldja a repedések okozta kellemetlen érzést. Fürdés után kenjünk rá egy kis vitaminos krémet.
- Használjunk puha WC papírt! Ne sajnáljuk a pénzt a kímélő változatokra, ám kerüljük az illatos és színezett formáját, ugyanis ez is okozhat irritációt. A hidratáló folyadékkal átitatott (nem illatos) törlőkendők is ajánlottak.
- Akinek lehetősége van, az használjon bidét! Előfordul, hogy még a WC papír is fájdalmakat okoz, akkor a kellemes vízsugár helyes megoldás. (Kivéve azt az 1-2 lapot, ami a szárazon törléshez szükséges.)
- Szerezzünk be egy speciális ülőpárnát! A gyógyászati segédeszközök között vannak szivacsból, vagy vízzel töltött ülőpárnák, melyek az érintetteknek elviselhetővé teszik a hosszadalmas ülés fokozta kellemetlenségeket.
A végbélnyílás berepedése általában nem különösen veszélyes. Ha azonban a fekélyek és sebek nem múlnak el 4-6 héten belül, ki kell vizsgáltatni, ugyanis a nem gyógyuló sérülések végbélrákra is utalhatnak. Ugyanúgy orvosi segítséget igényel, ha a széklet nyálkás, mert a kialakult tályogoknak és keléseknek súlyos szövődményei is lehetnek.
Kezeljük "le" magunkat...!