Az NDA szerint meg kell erősíteni a nemzeti védelmet a bioterrorista támadásokkal szemben, különösen a laboratóriumok kapacitása, a kórokozók ellenőrző programja, az erőforrások és a kutatás terén. Az NDA úgyszintén nagy hangsúlyt fektet a regionális és nemzetközi együttműködésre,
valamint egy monitorozó rendszer kiépítésére, amely valós időben figyeli a
betegségek kitörését.
A himlővírus jelentette veszély korunk egyik legnagyobb potenciális
Terrorista-fenyegetései közé tartozik, mivel a vírus könnyen fertőző és a fertőzöttek 30%-a meghal. A himlőbetegség felszámolása óta a vírustörzs állományát a világ két laboratóriumában, Oroszországban és az USA-ban tartják, de nincs kizárva, hogy a vírus törzsei ezekből a laboratóriumokból soha nem kerültek ki, és nem kerültek illetéktelen kezekbe.
Miért jelent bioterrorista fenyegetést a himlővírus?
Erősen kórokozó vírus
Ahogyan Jill Dekker Bellamy, az NDA biovédelmi tanácsadója mondja "a lehetséges kórokozó anyagok közül a terroristák a lakosság számára legfélelemkeltőbbet választják". Mint olyan, a himlővírus a bioterroristák ideális fegyvere. Becslések szerint a 20. században egy millió ember halt meg himlőben.
1980. évi kiirtásáig a himlő terjedőképessége és súlyossága miatt az egyik legrettegettebb fertőzőbetegség volt. A himlő a levegő útján terjed és az influenza víruséhoz hasonló terjedő-képessége van: egyes becslések szerint ma egy megfertőzött személy kb. 10 másik embernek adná át környezetében a betegséget. Egy súlyos betegség is, amely az esetek 30%-ában halállal végződik. Rosszindulatú utóhatásokat is eredményezhet, főleg mély sebhelyeket az arcon vagy vakságot.
A himlőtámadás súlyosan szétzilálná a nemzeteket
A himlőbetegség felszámolása óta a vírustörzs állományát hivatalosan a világ két laboratóriumában tartják: az atlantai CDC-nél (USA, Georgia) és Oroszország novoszibirszki területén, Koltsovoban az Országos Víruskutató és Technológiai Központban (VECTOR). Nem lehetünk azonban biztosak abban, hogy a vírus törzsei ezekből a laboratóriumokból soha nem kerültek ki, és nem kerültek illetéktelen kezekbe.
Egy himlővírus támadásnak igen komoly hatása lenne az országokra. Még kis méretekben is általános pánikot okozna, ami a társadalmak szétesését eredményezhetné. A vírus a legkönnyebben a lakosság körében terjedne, amely a betegség felszámolása óta nem rendelkezik ellenálló képességgel. Igazából sem oltással, sem természetes fertőzés útján nincs kitéve vírus antigéneknek. A "naív" lakosságban a vírus semmilyen akadállyal sem találkozna, amely terjedését lelassítaná, és az így még könnyebbé válna.
Mit tudunk a himlővírusról?
Első és második generációs himlő oltóanyag
Amíg nincs hatásos ellenszer, a himlő ellen az egyedüli rendelkezésre álló eszköz az oltás, amely már 1980-ban, betegség első felszámolásánál bizonyította hatékonyságát. A mai biztonsági előírásoknak megfelelően egy hasonló, úgynevezett második generációs oltóanyagot fejlesztettek ki.
Mindkét esetben az oltóanyagokban enyhített vírus van, amely egészen kivételes esetekben agyvelőgyulladást okozhat. Ezt a veszélyt IAV injekciók beadásával lehet megelőzni vagy enyhíteni. Az oltás helyes lebonyolítása érdekében ezért elég oltóanyag és IAV készlettel kell rendelkezni, hogy az oltás mellékhatásait megelőzhessük.
A "gyűrűs oltás" stratégiájaEgy bioterrorista támadásnál a legvalószínűbb stratégia a "gyűrűs oltás", amely a legutolsó himlő esetek felszámolásánál bizonyította hatásosságát. Lényege, hogy egy védőgyűrűt vonunk a kiinduló pont köré úgy, hogy mindenkit beoltunk, aki a beteg emberrel érintkezett. Ilyen módon ezek az emberek védetté válnak és olyan immun akadályt képeznek, amelyen a vírus nem tud keresztülhatolni.