Csovelyák Zita a Budapest Sportiroda munkatársa, éveken át atlétikázott, és évek óta fut.
Önszántából.
Vártam ezt a találkozást. Vártam, hogy elmeséld, miért jó hajnalban kelni, vagy munka után késő este hulla fáradtan háztömböt futni. Vártam, hogy elmeséld, miért jó, ha az ember a századik méternél szédülni kezd... És várom, hogy meggyőzz!
Elsősorban mindenki önmagával, a távolsággal és az idővel versenyzik.
Mettől-meddig lehet futni?
Most kezdődik az őszi futószezon, tele vagyunk kínálatokkal és várunk mindenkit. Főidénye egyébként a futóidőszaknak az ősz és a tavasz, hiszen akkor van olyan hőmérséklet, olyan időjárás, ami kedvez egy hosszú távú fizikai igénybevételnek, de futni mindig lehet.
Milyen időjárás kedvez a futáshoz?
Ez távtól is függ. A rövid távot nagyobb melegben, 25 fok környékén is könnyen lehet teljesíteni, ugyanakkor egy maratoni vagy egy félmaratoni távhoz (ami 21 km illetve 42 km - gondoljunk csak bele, óriási számok ezek!) a 15 fok körüli hőmérséklet az, ami ideálisnak mondható.
Mi kell a jó futáshoz az időn kívül?
Elhatározás. Ez az első dolog, ami a futáshoz kell. Elhatározzuk, hogy azt mondjuk: ma este nincs fotel...
Ismerem. Ez az, ami nem megy, de mennyire számít, hogy az ember -hol, mikor, meddig-milyen felszereléssel fut?
Ha egyszer megteszed, könnyebb lesz, de végigmegyek a felsoroláson. Valóban a legfontosabb, hogy legyen egy megfelelő futócipőnk, mert ha eldöntjük, hogy rendszeresen sportolunk és aktívan mozgunk, attól kezdve vigyáznunk kell minden izületünkre, minden izmunkra, ezért van az első helyen egy jó futócipő.
A cipőről mindenki mást mond. Sokan szidják például a légtalpas edzőcipőket is, mert nagyon elgyengíti a lábadat, túl kényelmes, túl rugalmas, ezért vitatható a hatása. Milyen a jó futócipő?
Egyedi. Mindenkinek más, hiszen mindannyian más súllyal rendelkezünk, másféle a magasságunk, más stílusban futunk, ezért mindenképpen szakboltban vásároljunk!
Nem az Orczy téren...
Szakboltban, ahol értenek hozzá (!) az eladók, akik segítenek abban, hogy milyen terepű és hosszúságú futáshoz, milyen idős korban és milyen súllyal, esetleg súlyfelesleggel rendelkező embernek mire van szüksége. A sportszergyártó cégek borzasztóan sok pénzt költenek arra, hogy a futócipők valóban védjék a futókat, ezért bátran próbáljunk ki több márkát, még akkor is, ha az egyikhez ragaszkodnánk...
Tudod, ez nem olcsó mulatság, és ha az ember "kocafutó", vagyis egy héten egyszer fut tíz percet, akkor nem biztos, hogy megnyílik a pénztárcája...
Egy jó futócipő minden mozgáshoz használható, ezért éri meg. Mert a futás ritmusától kezdve, az egészségünk védelmén túl a futószerkezet védelméig más érzést ad egy jól megválasztott futócipő. És a kezdeti "kocafutás" után lehet, hogy sokkal nagyobb kihívásokra ösztönöz majd!
Rendben. Ez volt a futócipő része. Mi kell még a mezőn túl?
Ugyanennyire fontos a textília, amibe bújunk, különösen a hosszabb távok, félmaratonok, maratonok előtt, hiszen egy nem kipróbált vagy nem megfelelő minőségű ruha akár a felkészülést is tönkreteheti. A nagy melegekben izzadunk, a ruha pedig kidörzsölheti a bőrünket. Különösen a férfiaknál gyakori, hogy a mellbimbót leragasztják, így védik a bőrt a sérüléstől. Egy másik példa, a combok súrlódása, ahol szintén kidörzsölődhet a bőr. A legújabb, legcsinosabb felszereléseket sohasem a versenyen, vagy egy hosszabb távnál, hanem a rövidebb edzéseken, a verseny előtt kell kipróbálni. Olyan ruhában álljunk a rajthoz, amiben kényelmesen, lazán érzzük magunkat!
Érdekes. Mikor végre legyőzöm a fotelt, a legritkább esetben gondolok arra, hogy mi fog kidörzsölődni rajtam... Milyen ruhám legyen?
Mindenképpen olyan, ami jól szellőzik, hogy az izzadság ne maradjon meg, hiszen nagyon sokszor az izzadságcseppek azok, amelyek esetleg felhólyagosodást okozhatnak, például a lábon. A jó ruha tehát szellőző, könnyű, segíti a mozgást.
Ha télen fut az ember, márpedig ez lassan aktuális lesz, hogyan öltözzön fel? Bunda vagy rövidnadrág?
Lehet mindkettő - az extrém változathoz! Ma már meg lehet vásárolni azokat a felszereléseket, amelyek vékonyak, könnyűek, ugyanakkor hőtárolók. Nem kell félni attól, hogy megfázunk, mozgás közben amúgy is jobb lesz a hő-háztartása a szervezetnek.
A titok nyitja ismét a szakbolt, ahol olyan felszereléseket lehet vásárolni, amelyek kimondottan a futáshoz készülnek.
A fizikai erőnlétemnek milyennek kell lennie?
Jónak. (Nevet.) Többször és több fórumon elhangzott már, hogy a futás az egy olyan sport, amit sosem késő elkezdeni, de mielőtt elkezdenénk nagyon mozogni, érdemes egy kivizsgálásra elmenni, mit javasol az orvos, mennyit bírunk. Lényeges, hogy ne a maratonnal kezdjünk!
Kezdjük azzal, hogy kimegyünk a térre ismerkedni a futással. Sétáljunk sokat, gyalogoljunk sokat, és közben fussunk is egy kicsit.
Rendszeresség?
Azt jelenti, hogy legalább kétnaponként menjünk mozogni! Hidd el, egy idő után maguktól jönnek a kilométerek...
A szervezetnek pedig szüksége lesz rá, és ha kimarad egy-két nap, hiányozni fog... látod, ide még nem jutottam el! Milyen az a futás, ami nem fárasztó, kényelmes és jól jön az embernek?
Egyedi. Mindig az edzettségi állapottól függ. Más-más jelenti azt az örömöt, ami felszabadul bennünk futás közben vagy az után. Én azért megyek futni, hogy jól érezzem magam, hogy átérezzem: ma tettem valamit a testemért, az egészségemért, saját magamért.
Én azért megyek futni, hogy amikor befejezem és letörlöm a homlokom, pontosan tudjam: ma több voltam.
Milyen terep kell ahhoz, hogy több legyél?
Bármilyen terepen lehet futni. Budapesten nagyon kedvelt a Normafa és a Citadella azok körében, akik a változatosságra, a természetre vágynak és bírják az emelkedőket, de már felépült a Margit szigeten az első műanyagpályás kör, ami szintén egy kedvelt futóhely lett.
Lehet választani a lakóparkok mögötti zöldövezeteket is. Utca és út mindenhol van, futni tehát mindenhol lehet.
Mire jó a futás?
Egyrészt mozgásban és edzésben tartja a szervezetet, fellazítja és erősíti az izmokat, fokozza az állóképességet és az immunrendszert. Másrészt, ami manapság egyre fontosabb, levezeti az egész napos munka utáni feszültséget, a stresszt, kikapcsolja és pihenteti az agyat.
Újra divat lesz a mozgás és a sport?
Szükség van az egészséges életmódra, akár a táplálkozás, akár a mozgás terén. Egyre többször látjuk, hogy változtatni kellene. Figyelni kellene a testünkre is, hiszen a mozgás nemcsak a fizikai, hanem szellemi és lelki állapotunkra is kihat. Egyre többen belátják, tenni kell ezért! Ne egy baleset, ne egy trauma vagy egy negatív példa kelljen ahhoz, hogy rádöbbenjünk, változtatni kell...
Molnár Eszter 'Egoni'