A kutatás eredménye szerint ugyanis azok a nők, akik migrénben szenvednek, lényegesen ritkábban kapnak emlőrákot. A konkrét vizsgálati eredmények azt mutatták, hogy azon nők körében, akiknek a kórtörténetében szerepel migrénes roham, 30 százalékkal kisebb valószínűséggel alakul ki emlődaganat. Ráadásul úgy tűnik, hogy ez az összefüggés mind az ösztrogén mind pedig a progeszteron pozitív emlőrákok esetén igaz.
A tumor és a migrén közötti összefüggés pontos biológiai mechanizmusa részleteiben még nem ismert, de valószínűleg a keringő hormonok szintjével, annak változásaival van összefüggésben. Ezt támasztja alá az is, hogy a fogamzásgátlót szedő, migrénben szenvedő nőknek nagyobb valószínűséggel jelentkezik a migrénes rohamuk a ciklus tablettamentes hetében (tehát a 21 napos gyógyszerszedést követő egyhetes szünetben).
A kismamák körében, akiknél magas a hormonszint, ugyanakkor kisebb a migrén gyakorisága. Azok a terhes nők, akik egyébként többször estek már át migrénes rohamon, nagy számban számoltak be arról, hogy terhességük 3. trimeszterében egyáltalán nem jelentkezett náluk a fejfájás-roham.
Ez tehát arra enged következtetni, hogy a magas hormonszint (ld. fogamzásgátló vagy terhesség) valamilyen módon akadályozza a migrén kialakulást, viszont elősegíti a hormonfüggő daganatok keletkezését. Ugyanakkor alacsonyabb hormonszint mellett gyakrabban kell elviselni a migrén okozta szenvedést, de kevésbé kell tartani az emlőrák kialakulásától. (WEBBeteg - Debreczeni Anikó)
További információk: http://www.webbeteg.hu/index.php?page=news_full&type=22&menu=betegseg&news_id=199&cim=Mikor-forduljunk-orvoshoz-fejfajasunkkal?