Az ínyvérzés utalhat vérképzőszervi betegségre, leukémiára vagy egyéb vérképzőszervi daganatra, AIDS-re. Természetesen kevésbé komoly kórképre is vezethet a vérző íny, így például vérszegénység vagy véralvadási rendellenesség. Az anémiás (vérszegény) betegek szájnyálkahártyája sokkal haloványabb, az egészséges piros helyett sárgás színű.
Gyakori fog- és ínybetegségre hajlamosak a cukorbetegek, így ez akár lehet az első tünete is a diabétesznek. A beteg száraznak érzi a száját, hajlamosabb gombás fertőzésre és nyelvgyulladásra, de a leggyakoribb a fogágygyulladás és a fogágypusztulás.
Ugyanakkor a hormonális változások is lehetnek ilyen hatással a szájüregre, például a pubertás, a terhesség vagy a klimax. A kismamáknál a legjellemzőbb a fokozott lepedék- és fogkőképződés.
Nemrég tárták fel az ínygyulladás és a kardiovaszkuláris zavarok közötti összefüggést a kutatók, és azt találták, hogy ha az ínybetegséget helyesen és hatásosan kezelik, akkor az artériák rugalmassága és a vérkeringés is javítható. Ugyanakkor az is ismert, hogy bizonyos esetekben fogamzásgátló tabletta szedése is okozhat gyulladást.
Az égő, fájó fekély a szájban, vagyis az afta az ételallergiások visszatérő panasza, így ha Ön is gyakran szenved az aprócska sebektől, nem árt elvégeztetni egy allergiavizsgálatot, ugyanis gyakori ok a gluténérzékenység.
SZF