Kinek több, kinek kevesebb; kinek itt, kinek ott - mindenkinek akadnak zavarónak ítélt szőrszálai. Vagy egy tucat módja van annak, hogyan szabadulhatunk meg tőlük - érdemes átgondolni a különböző módszerek előnyeit és hátrányait.
Végeredményét tekintve beszélhetünk ideiglenes vagy végleges szőreltávolításról.
Meg kell említeni a szőkítést is, mely a felnőtt hormonháztartás kialakulásáig az egyetlen megoldás kellene legyen. A szőkítés jó megoldás a "bajusz" esetében, mert a rendszeres gyantázástól az ajkak felett pigmentálódhat a bőr. Nem érdemes vele otthon próbálkozni, mert a hidrogén-peroxid helytelen használata bőrpírt, gyulladást, sőt hámsérülést is okozhat
Az ideiglenes szőreltávolítás, azaz a depiláció történhet vágással, borotválással, csipesz segítségével, gyantázással vagy vegyi úton.
Jól bevált házi módszer a borotválás. Hátránya, hogy két-három naponta el kell végezni. Ha megfeledkezünk arról, hogy mind a pengét, mind a bőrfelületet etil-alkohollal le kell fertőtleníteni, könnyen szőrtüszőgyulladást okozhatunk magunknak.
A kör vagy spirálrugóval ellátott kis készülékeket, melyek egyenként húzzák ki a szőrszálakat, csak lábon és karon ajánlott használni. Hónaljban, bikini vonalon, mirigyek fölött rosszindulatú daganatokat okozhat.
A csipesz húzza ki a legmélyebbről a szőrszálakat, éppen ezért lassúbb utánnövést eredményez. Fájdalmas eljárás, ezért csak kisebb felületen alkalmazzuk.
A gyantázás vitathatatlan előnye a hosszantartó eredmény - történhet hideg vagy meleg gyantával. A hideggyanta évezredek óta ismeretes, már az ókori arab világban használták; cukorból, virágmézből, citromléből áll. Hátránya, hogy nyújtja a kötőszövetet és bevérzést okozhat. A meleg változat fenyőgyantából és méhviaszból áll - ez viszont allergiát okozhat. Szintén érdemes szakemberre bízni, mert égési sérüléseket, sebeket szerezhetünk. Gyantázás után tilos úszni, szoláriumozni, napozni.
Fontos megjegyezni, hogy anyajegyből szőrszálat sem csipesszel sem gyantával nem szabad eltávolítani!
Vegyi úton történő depiláció szőrtelenítő krémekkel, lúgos alapanyagokkal történik, melyek leoldják a keratint. Sajnos nemcsak a szőrszálat, hanem a hám keratinját is kikezdik. Használata allergiát okozhat. Az eredmény csak néhány napig élvezhető.
A végleges szőreltávolítás, vagyis az epiláció során elektromos áram vagy lézersugár segítségével szétroncsolják a hajhagymákat, működésképtelenné téve őket. Sok türelmet igénylő, hosszadalmas eljárás. Mivel a szőrnövekedés több fázisban történik, csak több kezelés hozhat kielégítő eredményt. Utána napozni, szoláriumozni nem ajánlott - pigmentfoltok alakulhatnak ki. Az úszás, hosszas fürdés, borogatás szintén kerülendő. Epilálni nyirokcsomók fölött (hónalj, orr, fül környékén) valamint anyajegyből, szemölcsből tilos! Hegesedésre való hajlam, bőrgyulladás, szívbetegség és terhesség esetén nem végezhető.
F.K.M.