A helyes táplálkozás és a vitaminok mellett a tavaszi fáradtság leküzdésére számos „külső” eszköz is igen hatásos lehet.
A hideg jó trükk
a tavaszi fáradtság ellen, még akkor is, ha testünk egyetlen porcikája sem kívánja, hiszen sokkal inkább melegre vágyunk végre. A reggeli hideg-meleg váltózuhany a tavaszi fáradtság egyik leghatékonyabb ellenszere. Ennél egyszerűbbet nehéz elképzelni, mégis, sokan nehezen szánják rá magukat. Először ijesztőnek tűnhet, de rövid idő alatt hozzászokik a szervezet a „sokkhatáshoz” annyira, hogy csak a kellemes utóhatás számítson. A váltózuhany legalább két váltást jelent, mindig forró vízzel kezdjük, és hideggel fejezzük be.
Jótékony hatású a hideg vízzel indított és fokozatosan melegített lábfürdő is, amely segít ellazulni, és a hormonháztartás kiegyensúlyozottságára is hatással van.
Masszázzsal, dörzsöléssel
is fel lehet pezsdíteni a vérkeringést. A szív irányába végzett száraz kefés masszás a keringés mellett a bőrnek is jót tesz. A hatást tovább erősítheti, ha a masszázst illóolajat tartalmazó készítménnyel végzik.
Az illatok szerepe fontos a fáradtság elűzésében. Akár masszázskrémet, akár füstölőt vagy párologtatóedényt használunk, a hatás hamarosan érezhető. Egy nem túl forró illatos kádfürdő pedig igazán kényeztető élmény. Akinek belefér a büdzséjébe, akár speciális, aromaterápiás kabint is vásárolhat, amely megfelelő koncentrációban adagolja a jótékony illatot. S hogy milyen illatot használjunk? Mikor melyikre van szükségünk: a borsmenta, a citrom, az eukaliptusz erősen vitalizáló hatású, a bergamott jó a kiégés és kimerültség ellen, az ilang-ilang oldja a belső feszültséget. A hangulat javításához pedig akár néhány csepp jázmin- vagy orgonaolaj – vagy egy nagy csokor virág – is elég lehet, biztos, hogy segít tavaszi hangulatba kerülni.
A fény és a színek terápiás hatását
is kihasználhatjuk. A megújító zöld, a vitalizáló, életerőt növelő sárga vagy az izommerevséget csökkentő narancsszín speciális szűrőkkel is előállítható, de különböző kézi készülékektől a masszázskádakba és zuhanyokba beépített színterápiás berendezésekig számos lehetőség közül lehet válogatni. Utóbbiak különösen hatékonyak, mivel a víz és a gőz közvetíti a színekből kinyerhető energiát, így teljes bőrfelületünkön keresztül, még intenzívebben éreztetik hatásukat.
A napfény áldásos hatását is behozhatjuk a lakásba. A benne megtalálható különböző hullámhosszú fények közül az egyik legfontosabb az ultraibolya (UV), így a hagyományos szolárium is képes javítani a hangulatunkon, bár egyéb veszélyei miatt ez csak körültekintően ajánlott. Vannak speciális, úgynevezett teljes spektrumú fényt adó izzók, amelyek közül némelyik hagyományos lámpafoglalatba helyezhető. Még jobbak a nap során a fény változását is imitáló készülékek, amelyek a hajnali derengéstől a déli verőfényen át a vörös naplementéig képesek megjeleníteni a megfelelő fényspektrumot. Kifejezetten a téli depresszió leküzdésére kifejlesztett terápiás asztali lámpák is léteznek, amelyeket elég naponta egy-kétszer tíz percig használni.
Testünk a reggeli órákban a leginkább érzékeny a fényingerekre, ezért az otthoni fényterápiás kezeléseket célszerű erre az időszakra tervezni.
A cikk a Konyha&Fürdő Magazin 2011/Tavaszi számában jelent meg.