Életforma.hu


A klimax nem csak a nők problémája!

A klimax nem csak a nők problémája! 

Sajnos olykor negatív előjelként használják a klimax szót, noha nem csak időskorban jelenthezhet, ráadásul érinti a férfiakat is. Figyelnünk kell a tünetekre, mert bizony sok komoly betegség előszobája is lehet ez az egyébként normális állapot.
Kóros hajhullás: van megoldás?

Kóros hajhullás: van megoldás? 

Mi az a hajszálmennyiség, melynek a napi elhullajtása normálisnak mondható, és mikor jön el az a pont, amikor már érdemes orvos segítségét kérni? A probléma gyakoribb, mint hinnénk: minden tizedik nő kóros hajhullásban szenved.
Ne veszítsd el a hajad!

Ne veszítsd el a hajad! 

Hajmosás vagy fésülködés után mindenki talál több-kevesebb hajszálat a hajkefében, a földön vagy a lefolyóban. Ijedtségre semmi ok, hiszen napi 60-80 hajszál kihullása teljesen természetes, a kihullott haj helyén új szál indul növekedésnek. Aggódnunk akkor kell, ha a hajhullás mértéke fokozódik, vagy esetleg bizonyos területeken csomókban kezd hullani a haj. Mire utalhat ez, és mi okozza?
Ezt jelentheti, ha kopasz a pasid

Ezt jelentheti, ha kopasz a pasid 

A férfiak egyik legrettegettebb hajviselete az, amit régebben a szerzeteseknek vágtak: kopasz fejtető. De a szerzetesekkel ellentétben, ha ez magától alakul ki, akkor az egész fejtetőről eltűnik a haj, és csak a tarkó és halánték részeken marad belőle. Furcsa, de a hajhullással együtt sokszor olyan tünetek is jelentkeznek, mint a fáradékonyság, vagy a meddőség, így a hajkorona elvesztését sem szabad félvárról venni! Ratkó Tünde szülésznő elmondja, mi állhat a háttérben?
Férfibajok kendőzetlenül

Férfibajok kendőzetlenül 

Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a hiánybetegségek bizony a férfiakat is érinthetik. Ráadásul erősen, és sokszor nagyon hasonló következményekkel, mint a nők esetében. Megoldás azonban erre a problémára is van, de tenni kell érte! Ratkó Tünde szülésznő segít. 
Te jó ég! Ritkul a koronám!

Te jó ég! Ritkul a koronám! 

Az egyik ritka, de létező, és sajnos esztétikai problémát is okozó mellékhatása a véralvadásgátlóknak a hajhullás. Önnél is előfordult már? Prof. Dr. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük arról, mit tehet a beteg, ha ilyen problémája van.
Más állapotban a hajad, a bőröd

Más állapotban a hajad, a bőröd 

A fogantatás pillanatától kezdve számos változás megy végbe a szervezetben, amely gyakran haj- és bőrproblémákat is eredményez. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza a várandósság alatti hormonális és kötőszöveti változások hatásairól, és a kezelési lehetőségekről beszélt.
Szent ég! Hova lett a koronám?

Szent ég! Hova lett a koronám? 

A fokozott hajhullás minden évszakban zavaró lehet, de tavasszal, nyáron, amikor lekerülnek a sapkák, kalapok, még inkább csökkentheti az érintettek önbizalmát. Tehát az állapot ellen lehetőleg még télen tenni kell valamit, hogy a jó idő már javulást hozzon! A hajhullás megfékezésének első lépése a haj és a fejbőr vizsgálata, a páciens kikérdezése, a probléma körüljárása.
Mindent elfelejtesz? Lehet, hogy a pajzsmirigyed a hibás

Mindent elfelejtesz? Lehet, hogy a pajzsmirigyed a hibás 

Hová tettem a kulcsom? Miért is mentem át a másik szobába? Mit is mondott a kollégám a tegnapi értekezleten? Ezek és ehhez hasonló kérdések szinte kivétel nélkül minden ember fejében megfordulnak, ám van, hogy a feledékenység már zavaró méreteket ölt. Azonban még mielőtt kezdődő Alzheimer-t diagnosztizálna magának, érdemes megnézetni pajzsmirigye működését, mivel meglehet, hogy a túl kevés pajzsmirigy hormon okozza a panaszt. A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa beszélt.
Mi a fene? Hullik a hajam? Ugyan mitől?

Mi a fene? Hullik a hajam? Ugyan mitől? 

Időnként mindannyian tapasztalhatjuk, hogy kissé jobban hullik a hajunk a megszokottnál, ám rövidesen a probléma rendszerint megszűnik. Ezt okozhatja időjárás változás, stressz, de akár bizonyos gyógyszeres mellékhatásaként is felléphet. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa szerint azonban gyakran hormonzavarok okozzák a panaszt.

Őszi hajhullás - Mikor kell aggódnunk? 

Sokan megriadnak az ősszel gyakran jelentkező, fokozott hajhullástól. Aggodalomra nincs ok, a hajhullás kismértékű fokozódása természetes folyamat. A tünetek általában pár hét alatt megszűnnek, azonban egy kis gondoskodással akár meg is előzhetjük.

3 szépséghiba, amit bőratka is okozhat 

Legyen szó a felnőttkorban megjelenő, zavaró pattanásokról, az akár súlyossá váló betegségről, a rosaceáról vagy az önbizalom-romboló hajhullásról, érdemes utánajárni, nem bőratka okozza-e a szépséghibát. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, trichológus a kezelési lehetőségeket mutatja meg.  

Bőratka és társai, avagy a hajhullás 9 leggyakoribb oka 

Átlagosan napi 60-100 hajszál elvesztését tekinthetjük normálisnak, ha ennél nagyobb mértékű a hajhullás, esetleg nem nő vissza a haj, kopasz foltok jelennek meg, érdemes kivizsgáltatni magunkat. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, trichológus az okokról, és a gyakori problémát jelentő bőratka kezeléséről beszélt.

Mikor beszélünk kóros hajhullásról? 

Minél idősebbek leszünk, annál kevésbé vagyunk megelégedve a hajunkkal, s bár az emberek közel a felének jelenleg is hullik a haja, de ennek ellenére szinte semmivel nem kezeljük a hajvesztést. Ismerjük-e a hajhullás okait? Mikor kóros az elvesztett haj mennyisége?

Mindenhol hámlik, mindenhol viszket! Mi lehet a baj? 

Nagyon kellemetlen lehet a korpás haj és az emiatt felmerülő gyakori vakarózás nyáron is, amikor mindenki a legjobb formáját hozná. A korpát gyakran összekeverik a pikkelysömörrel, pedig megjelenésük és kezelési lehetőségük is más. Jó tudni a különbséget, ebben most szakember segít.

Korai klimax - a női ego romba döntője 

Korai klimaxról akkor beszélünk, amikor a nőnél már 30-35 éves korban megindul a menopauza. Ekkor a nők rendszerint még fittnek és fiatalnak érzik magukat, ezért általában igen rosszul érinti őket a tény, hogy ők is beléptek ebbe a rettegett időszakba. Milyen tünetek jelzik?

Ettől a fogyókúrától kihullik a hajam 

Itt a tavasz, a fogyókúrák, a diéták időszaka, ami sajnos gyakran sokszor párosul hajhullással. De vajon tényleg összefügg-e ez a két jelenség, illetve hogyan orvosolható a hajhullás?

Amikor hullik a hajad, barázdás a körmöd és nem tudsz fogyni 

Sokan bosszankodnak nagyfokú hajhullás, töredezett körmök, illetve a kudarcba fulladt fogyókúrák sorozata miatt, ám a legtöbben egy idő után belenyugszanak, gondolván alkati sajátosság az okozója a problémájuknak. Való igaz, léteznek olyan külső jegyek és állapotok, melyekért a genetika a felelős, viszont gyakran pajzsmirigyzavar áll a kellemetlen panaszok hátterében. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ismerteti azokat a külső tüneteket, amik a szerv elégtelen működését jelezhetik.

Mi az az ösztrogéndominancia? 

Az ösztrogéndominancia egyre több nőt érint manapság, és sajnos nem csak kellemetlen tüneteket okoz, de súlyos betegségekhez, akár meddőséghez is vezethet. Dr. Lőrincz Ildikótól, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusától megtudhatja, vajon milyen kezelési lehetőségek közül választhat a beteg.

Vészesen hullik a gyerek haja? Több oka is lehet! 

Bár a hajhullás egy természetes folyamat, és függ a haj vastagságától, sűrűségétől és színétől olykor úgy tűnhet, hogy nagyobb mennyiséget veszít gyermekünk a kelleténél. Mi az oka a fokozottabb hajhullásnak? Van-e ok az ijedtségre, ha már láthatóan ritkul a haj? Szakember segít.

Hogyan hat a pajzsmirigyműködés a fogantatásra? 

A meddőség és a pajzsmirigyműködés közötti kapcsolat már bizonyított. Ennek ismerete és kivizsgálása alapvetően fontos meddő párok esetében. A sokszor tünetmentes elváltozások felismerésével és kezelésével a várt gyermekáldás is létrejöhet.

A hajhullás meglepő okai 

Napi hány hajszál elvesztése tekinthető még elfogadhatónak, és milyen okok miatt jelentkezhet a hajhullás? A szakember érdekes dolgokra hívja fel a figyelmet.

6 kevésbé ismert tünet, ami vashiányra utalhat 

A vas a szervezet számára nélkülözhetetlen elem, mert biztosítja az oxigén eljutását a sejtekhez, vagyis a hiánya komoly problémákat okozhat. A vashiányt felismerni, amikor még a vérképen esetleg nem látszik, nem egyszerű, hiszen egyes tünetekről nem is tudjuk, hogy erre is utalhatnak.A témában dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa van a segítségünkre.

Egy góc, több betegség - rejtélyek a szájban 

Hajhullást, bőrproblémákat, sőt, akár szívbelhártya-gyulladást is okozhat egy fel nem fedezett fogászati góc. A góckutatás okairól és lehetőségeiről dr. Iványi Zoltán, az Oxygen Medical fogorvos, szájsebésze beszélt.

5 természetes gyógymód őszi hajhullásra 

Az őszi hónapok beköszöntével sokan arra lesznek figyelmesek, hogy némileg több hajszálat veszítenek.  Ez általában egy természetes folyamat, így ha kizárta az esetleges betegségeket, akkor érdemes a gyógynövényeket segítségül hívni, melyekkel csökkenthető a hajvesztés.

Mikor kóros a hajhullás? 

Bizonyos fokú hajhullás természetes, melynek mértéke függ többek között az időjárástól, stressztől, a kortól és az egyéni hajlamtól. Amennyiben azonban egy-egy fésülködés alkalmával a normálistól több hajszál marad a fésűben, gyanakodhatunk hormonális problémára.

A női depresszió titka 

Gyakran diagnosztizálnak főként a fogamzóképes nőknél PCOS-t. Az úgynevezett policisztás ovárium szindróma egyik tünete a depresszió - fedezték fel a Columbia Egyetem tudósai.

A foltos hajhullás oka 

Az alopecia areata jellegzetes tünete a hajas fejbőrön, vagy a szőrzeten, különféle nagyságú, kör alakú foltokban jelentkező kopaszság. Az idejében megkezdett kezeléssel a hajvesztés folyamata lelassítható, és az új hajszálak növekedését is serkenteni lehet.  

A párkapcsolatra is hatással van a PCOS 

A PCOS, vagyis a petefészek cisztásodása gyakori probléma a nők körében, melynek számos negatív egészségügyi vonzata van, ráadásul előfordulhat, hogy a párkapcsolatra sincs jó hatással. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája a betegség kezelési módszereit ismerteti.

7 jól bevált tipp a dús és csodás hajért 

Egyre több hajszál van a párnádon, a fésűdön? Esetleg azzal szembesülsz, hogy csomókban hullik a hajad? Vagy korábbi dús sörényed hirtelen megfogyatkozott? Állítsd meg most a hajhullást bevált házi praktikáink segítségével!

Hullik a hajad? Elmondjuk, hogy ez meddig normális! 

A hajunk folyamatosan megújul, bizonyos időszakokban - főként ősszel és tavasszal - intenzívebb hajhullást is tapasztalhatunk. Probléma akkor jelentkezik, ha az elvesztett hajszálak helyén nem nő újabb, így a hajkorona folyamatos csökkenését észleljük. Most a hajhullás okairól és a kezelési lehetőségekről lesz szó.

A hajhullás okai és kezelése 

A hajhullás mindkét nemet kíméletlenül érinti, ezért sokat is foglalkoztatja. Aggodalomra ad okot, ha hónapok óta hullik a hajunk, vagy éppen csomókban és foltosan. Ha hiába a sokféle sampon, hajpakolás és egyéb csodaszer, vajon mit tehetünk? Vannak ötleteink!

A vérszegénység álarca: tavaszi fáradtság 

Most, hogy beköszöntött végre a jó idő, sok emberen úrrá lesz a tavaszi fáradtság. Ez jó esetben pár nap vagy hét alatt magától megszűnik. Ám ha huzamosabb ideig fennáll a probléma, érdemes utánajárni, vajon mitől is romlik a produktivitás, és húzza az illetőt az ágy.

Hajfesték-allergia? Rémes, de előfordulhat! 

Viszkető, égő érzés, vörös kiütések és hajhullás – a hajfesték összetevőire bármikor kialakulhat allergia. Az is előfordul, hogy az éveken keresztül használt hajfesték vagy dauervíz ismételt alkalmazása okoz tüneteket. Kivizsgálással a későbbi panaszok megelőzhetők.

Hullik a hajad? Lehet, hogy atka az oka 

Tavasszal, a fésülködés és hajmosás során elvesztett hajszálak mennyisége ijesztően megszaporodhat. Az évszakkal járó természetes hajhullás mellett aggodalomra adhat okot, ha reggel a párnán vagy napközben a ruhán folyamatosan újabb hajszálak jelennek meg. Az alapos kivizsgálás nemcsak az esetleges vitaminhiányt vagy hormonproblémákat kutatja, de kiterjed a fejbőrben lévő élősködők ellenőrzésére is.

Hullik a hajad? Vigyázz, nagyobb is lehet a baj! 

A fokozott hajhullás mind a nők, mind a férfiak esetében hatalmas megrázkódtatást okoz, főleg akkor, amikor még a fiatalabb éveikben kezd a haj nagyobb csomókban a fésű fogai közt maradni. Bár a hajhullás bizonyos kor felett már természetes jelenség, ám ha idő előtt következik be, az hormonproblémákra is utalhat.

Amikor néhány szőrszálon múlik a boldogság 

Aki szép, az reggel is az. Ezt hiszi az a nő, akinek az arcán nem vörösen duzzadó, fájdalmas pattanások és erre-arra kallódó hosszú szőrszálak köszönnek vissza a tükörből. Akinek viszont igen, az nem véletlenül rémüldözik, hiszen előfordulhat, hogy ezek a jelek súlyos betegségre, a PCOS-re hívják fel a figyelmet.

A kopaszság kezelhető! 

A haj nem csupán a szépség egyik összetevője, hanem a szexuális vonzerő bevetésénél is nélkülözhetetlen. De mi van, ha hullani kezd, és megjelenésére odafigyelő, hajkoronájára különösen érzékeny férfi az illető, akit érint? Egyesek szerint ez az élet rendje, mások számára ez tragédia. Megannyi reménytelenül vívott küzdelem után egy nemrégiben tett tudományos bejelentés új reménnyel kecsegteti az érintetteket. A megoldást a Drakula-, avagy PRP terápia jelenheti, mely a hajhagymákat mintegy életre keltve beindítja a csupasz területen a hajnövekedést.

A vesénk védhet a hajhullástól 

A késő ősszel bekövetkező hajhullást a legtöbb esetben a nyomelemek és vitaminok hiánya, az egészségtelen táplálkozás okozza, ezért is tanítja a Hagyományos Kínai Orvoslás (Traditional Chinese Medicine - TCM), hogy a vese működése hatással van a haj egészséges állapotára.

Hízás, hajhullás és idegesség a pajzsmirigytől 

Hízás, fogyást, fáradtságot, idegességet, hajhullást és még számtalan tünetet okozhat a pajzsmirigy – amennyiben felborul működésének egyensúlya. Kevesen tudják, de számos népbetegség hátterében is állhat a pajzsmirigy működésének zavara.

Hajhullás atkától! 

Legyengült immunrendszer vagy hormonális problémák hatására a megváltozott fejbőr állapota ideális feltételeket biztosít egy bizonyos atka megtelepedésének, ami aztán a hajszálak elvesztését okozza.

Orvosi tanácsok a szülés utáni problémákra! 

A szülés önmagában csodálatos esemény, amely azonban nem várt kellemetlenségekkel is járhat a későbbiekben. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza a leggyakoribb problémákra és azok kezelésére hívta fel a figyelmet.

Próbálja ki hajápoláshoz is a nagyi trükkjeit! 

A hajnak törődésre van szüksége, hiszen nagyon sok betegség, az időjárás és az a sok-sok hajformázó is megviseli, amit rákenünk. Biztos meg akar venni egy újabb ápoló sampont/balzsamot/kondicionálót? Mi lenne, ha most kipróbálná nagymamája trükkjeit?

Mi okozhat erős hajhullást? 

 A haj folyamatosan megújul, bizonyos időszakokban, főként ősszel és tavasszal intenzívebb hullást is tapasztalhatunk. Nőknél hormonális változások és stressz is hatására is növekedhet a  kihullott hajszálak mennyisége. A hajhullás okairól és a kezelési lehetőségekről dr. Vincze Ildikó, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa ad felvilágosítást.

Minden harmadik nő kopaszodik... 

Egy friss magyarországi piackutatásból kiderült, hogy a nők közel felének hullik a haja, és ebből minden harmadik nőt fenyeget a kopaszodás veszélye.Míg a férfiak 76%-ának egészséges mértékben cserélődnek a hajszálai, addig a nők közel 50%-a küzd a hajhullással - derült ki a Gerovital Plant Tratament hajápolási termékeket gyártó Farmec cég legújabb felméréséből, mely szerint minden harmadik nőnek komoly veszélyben a hajkoronája. 

Már megint hullik a hajam! Mitől? 

Ismert anekdoták szólnak arról, hogy nagy stresszhelyzetben egyesek egy éjszaka alatt megőszültek, illetve valamilyen stresszes helyzetben figyeltek fel a fokozott hajhullásra. Ha feltűnően megnő a kihullott szálak száma és nem nő normálisan újra a haj, már kóros hátteret érdemes feltételezni. 

Nagyon hullik a haja? Mikor forduljon orvoshoz? 

A hajhullás természetes jelenség - egy bizonyos szintig legalábbis, sőt, bizonyos évszakokban még fokozódhat is -, érthető módon azonban senki nem örül neki. A hajhullás szó valószínűleg mindenkiben negatív érzést kelt, hiszen egy olyan problémáról beszélünk, amely nagyon is szembetűnő és kellemetlen, sokan pedig egyenesen pánikba esnek, ha párnájukon vagy a fésűn jóval több hajszálat találnak, mint szoktak. A pánikroham helyett jobb, ha körbenézel, mit is tehetsz. Mi utánanéztünk, milyen okok állhatnak a hajhullás hátterében, ebben Dr. Siklós Krisztina, a Dr. Rose Magánkórház bőrgyógyásza volt segítségünkre.

A leghasznosabb tanácsok friss anyukáknak 

A szülés utáni időszak nem csak testileg, de lelkileg is felemelő, ugyanakkor megterhelő időszak az anyukáknak. Ahhoz, hogy minél kellemesebben élhessék át ezeket a hónapokat, dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza tanácsokat adott a leggyakoribb problémákra.