A nem ismerésből fakadó elutasítás megnehezíti a beteg felépülését, és csökkenti a lehetőségét annak, hogy emberhez méltó életet tudjon élni.
Mi a skizofrénia?
A skizofrénia kifejezés (szó szerint "megosztott elme") viselkedési és pszichés megnyilvánulások együttesét jelenti, melyek veszélyeztetik az egyén identitását, gondolkodásának működését, érzelmeit, realitással való kapcsolatát, a beilleszkedés képességét, és minden más területet, ami az úgy nevezett "mentális egészséghez", illetve a saját magával és a környezetével való normális kapcsolat kialakításához tartozik.
Mik a tünetek?
A skizofrénia férfiaknál 15 és 25, a nőknél 25 és 35 éves kor között jelentkezhet hirtelen, vagy lassan és fokozatosan. Ilyenkor a személy beszéde és viselkedése "furcsává", "értehetetlenné", "beszámíthatatlanná" válik. Megfigyelhető ez érzelmek, a szavak és a tettek közti következetlenség, összefüggéstelenség. Pszichiátriai szempontból a betegség tünetei két csoportra oszthatóak, így két fajta skizofréniát különböztethetünk meg.
Az első csoportba az úgy nevezett pozitív tünetek tartoznak, melyek az ember képességeiben és működésében való torzulásokat jelentenek. Tipikus példája ennek, ha valaki azt hiszi, hogy követik, vagy nem létező hangokat hall. A másik csoportba tartozó tünetek már nem egyszerű torzulásokról, hanem a képességek és a működés jelentős hanyatlásáról, vagy elvesztéséről árulkodnak. A negatív tünetek tipikus példája, hogy a beteg elveszíti szociális kapcsolatait, vagy a boldogság keresésének képességét. A két fajta skizofrénia válthatja egymást, így egy beteg esetében mind a kettő előfordulhat.
Mi okozhatja?
Nincs egyetemes szabály arra, hogy mi válthatja ki a skizofréniát, de vannak tényezők, amik növelhetik a betegség kialakulásának esélyét. Ezek közt fontos szerepet játszanak a biológiai tényezők (genetikai rendellenességek, sajátos elváltozások az agyban), melyek előkészítik a talajt ahhoz, hogy a kamasz kor stresszes helyzetei, az élet egyes nehéz periódusai (házasság, munkahelyváltás), drogok használata, és minden helyzet, ami próbára teszi alkalmazkodó képességünket, előidézzék a betegséget.
Elterjedt betegségről van szó?
A skizofrénia nem egy ritka betegség. Olaszországban különböző felmérések kimutatták, hogy a népesség 1 százalékánál észlelhetőek a tünetek, így az ottani lakosságból 500-600 ezer embert érint (ez alapján Magyarországon közel 100 ezret). Ezeknek az embereknek körülbelül a fele nem részesül semmiféle kezelésben, még akkor sem, ha kifejezetten súlyos a probléma. Néhány ritka esettől eltekintve, amikor az érintett maga fordul segítségért, általában a helyzet felmérése után tagadni kezdik a betegséget (főleg a család), a diszkriminációtól való félelem és az információk hiány a miatt.
Ki lehet gyógyulni belőle?
Sokáig úgy tartották, hogy a skizofrénia egyfajta büntetés az élettől, melyben nincs helye fellebbezésnek, nincs remény a gyógyulásra, vagy legalább a mentális képességek és a viselkedési zavarok nagy részének helyreállítására. Ma már a technikai fejlődésnek, a terápiáknak és rehabilitációknak köszönhetően a skizofréniából ki lehet gyógyulni, vagy ha teljes felépülésre nincs mód, akkor is a fő szociális és ismereti funkciók visszaállíthatóak annyira, hogy a betegnek lehetősége legyen emberhez méltón élni.
Mi a "szégyenfolt"?
A szégyenfolt egy "billog". Egy címke, ami előítéletekből, az ismeretek hiányából és félelemből származik, és ami a skizofrén embert egy olyan gettóba börtönzi, melynek a rácsai olyan kifejezések, mint a visszafordíthatatlanság, az érthetetlenség, a furcsaság, a veszélyesség, a megbízhatatlanság és a krónikusság. A szociális környezet a szégyenfolt elsődleges mozgatórugója: a tömegmédiában a mai napig felületesen és pontatlanul beszélnek a mentális betegségekről, minek következtében az emberek könnyen illetik az ilyen jellegű problémákkal küszködőket az "őrült" jelzővel, míg például a cukorbetegségről senkinek se jut eszébe sértőn nyilatkozni. És itt jön be a képbe a szégyenfolt másik oka: a félelem.
A család is oka lehet a szégyenfolt kialakulásának, amennyiben letagadja a betegséget, és az érintettet bezárja a négy fal közé, megvonva tőle a kezelést, és táplálva a félelmet és a külső támadásokat. Természetesen időnként (vagy gyakran) az egészségügyi szolgáltatások nem kielégítők, a családok időnként (vagy gyakran) kicsit magukra vannak hagyva, a beteg időnként (vagy gyakran) nem részesül a legjobb bánásmódban. De a csend és a torzult igazság legyőzése segít megszabadulni a szégyenfolttól, és visszakövetelni az igazságos polgári jogokat. "Bátor szívvel az előítéletekkel szemben" - ennek hirdetése lenne a televízió helyes szerepe.
B. B.
Forrás: Pietro Viola: Schizofrenia, www.it.health.yahoo.net