"Az egyes pénztáraknak értelemszerűen nem éri meg a nem fizető tagokat oly módon megtartani, hogy az az aktív tagok vagy a pénztár költségeit terhelje. Amennyiben alapszabályuk lehetővé teszi, a nem fizető tagokat mindössze nyilvántartják a rendszerükben, nem azonnal szüntetik meg a tagsági viszonyt. Az egyes pénztárak alapszabályai határozzák meg, hogy a tagdíjat nem fizetőket mulasztásukért milyen terhekkel sújtja az adott pénztár, milyen eljárásrend alapján rendelkezik a nem fizető tagok felett, illetve milyen következményekkel jár a nem fizetés (pl. milyen szolgáltatásokra jogosult a nemfizetés időszaka alatt)." - nyilatkozta Juhász Istvánné, a STABILITÁS Pénztárszövetség főtitkára.
"Az OTP Egészségpénztár (OTP EP) esetében nem fizető tagnak azokat a tagokat nevezzük, akiknek egyéni egészségszámlájának egyenlege legalább 12 hónapon keresztül 0 forint. Alapszabályunk értelmében minden tagnak, így a nem fizető tagoknak is módjukban áll átmenetileg kérni a tagdíjfizetési kötelezettség szüneteltetését. Ez amiatt előnyös megoldás a pénztártagnak, mert a tagdíjak nem fizetése miatti szüneteltetések hátterében többnyire az áll, hogy a munkáltató megszünteti a pénztártag munkavállalója részére biztosított egészségpénztári tagdíj hozzájárulást, vagy a tag elveszíti munkahelyét, és az adott élethelyzetében a tagdíjfizetési kötelezettségét nem tudja teljesíteni. Ugyanakkor, amint van a tagnak anyagi kapacitása (esetleg munkahelyet vált), újra elkezdheti fizetni a tagdíjat." - nyilatkozta Studniczky Ferenc, az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatója.
A pénztárak nem csak nevükben önkéntesek, hanem ennek a tényleges tevékenységükben is, különösen a tagjaikkal való kapcsolatban is érvényesülni kell. Sajnos a jövedelmi, családi körülmények nagyban befolyásolják a tagdíjfizetési hajlandóságot. Éppen a leginkább rászorultak kerülnek olyan helyzetbe, hogy átmenetileg vagy tartósan nem tudják vállalni az egyébként az állami támogatás miatt anyagi előnyt eredményező egyéni befizetéseket.
Vannak olyanok, akik a még oly rövid távú, 10-20 napos pénzügyi megelőlegezést sem tudják vállalni. Mind az egyes tag szempontjából, mind pedig a szektor lehetőségeinek fenntartása szempontjából hasznosabb, ha a nem fizetőket a pénztárak türelmes, alapos információnyújtással, akár hosszabb időn keresztül is tagként megtartva segítik, hogy a pénztári megtakarításaikat bármikor újra kezdhessék. Az imént felsoroltak miatt az MKB Egészségpénztár a nem fizetőket pénzügyi kereteik elköltésében nem korlátozza.
A nem fizetés kezdetéig felhalmozott tőkéjük és hozamuk nem csökkenhet, csak a nem fizetés időszakában termelt hozamból kerül sor a jogszabály engedte működési alapelvonásra, ezzel a nem fizetők miatti költségek döntően kompenzálhatók.
Tagpénztárak:
Egészségpénztárak
- Allianz Hungária Egészségpénztár
- Aranykor Országos Önkéntes Egészségpénztár
- AXA Önkéntes Egészségpénztár
- Generali Önkéntes Kölcsönös Egészségpénztár
- K&H Medicina Egészségpénztár
- MKB Egészségpénztár
- OTP Egészségpénztár
Nyugdíjpénztárak
- Allianz Hungária Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár
- Aranykor Országos Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár
- AXA Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár
- DIMENZIÓ Magánnyugdíjpénztár
- HONVÉD Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár
- ING Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár
- K&H Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár
- MKB Nyugdíjpénztár
- OTP Magánnyugdíjpénztár
- OTP Önkéntes Kiegészítő Nyugdíjpénztár
- Premium Magánnyugdíjpénztár
- Villamosenergia-Ipari Társaságok Nyugdíjpénztár
Pénztárszolgáltatók
AON Tanácsadó és Pénztárszolgáltató Zrt.
Első Hazai Pénztárszervező és Működtető Zrt.
Controll-Soft Zrt.
Stabilitás Pénztárszövetség Sajtóközleménye (kivonat)