Ahogy a tél közeledik, a rövid, sötét napok egyeseknél lehangoltsághoz, másoknál depresszióhoz vezethetnek, ezáltal rányomva bélyegüket a munkától a magánéletig mindenre.
"Amikor a napok lerövidülnek, és kevesebb a fény, az emberek biológiai rendszere természetesen lelassul, minek következtében nő az alvásigényük, és egyre többet sóvárognak édes, keményített ételek után." - mondja David Miklowitz, a Colorado Egyetem klinikai pszichológiájának professzora. "Nagyon sokan tapasztalják ezt az általában téli lehangoltságként emlegetett tünetegyüttest."
Sok ember szenved időszaki érzelmi zavaroktól, ami átalakulhat a pszichológusok által a klinikai depresszió egy epizódjának nevezett problémává. Erről akkor beszélhetünk, ha a tünetek több, mint két hétig tartanak, és nagyon nagy nehézségeket okoz a szokásos napi rutin betartása - állítja Miklowitz, aki a Kétpólusú Zavarok értékelésével és kezelésével foglalkozó Robert D. Sutherland Központ igazgatója.
Az időszaki érzelmi zavarok tünetei között megtalálható az értéktelenség érzése, a kisebb szex igény, a koncentrálás és döntéshozás területén felvetődő nehézségek, a bűntudat, a túl sok vagy túl kevés alvás, és szélsőséges esetben a szuicid gondolatok vagy tettek is.
A zavarokat a genetikai sebezhetőség és az elégtelen fénymennyiség kombinációja okozza. Azoknak, akik ilyen jellegű problémával küszködnek, Miklowitz és más szakemberek védekezésképpen azt ajánlják, hogy mozogjanak többet, és igyekezzenek minél több fényt "magukhoz venni".
Több bizonyíték is van arra, hogy a fény, főleg reggelente, megváltoztatja az agyban elérhető melatonin szintet. A melatonin az a hormon, ami az agyat alvásra serkenti, és amelynek termelését a fény redukálja.
"Mindenkiben meg van a hajlam arra, hogy a telet zárt térben töltse, és így fényfogyasztásunk csökken" - vélekedik Miklowitz. "Megoldást jelenthet, ha korán kelünk fel, és sétálunk egyet a napsütésben. Bár ez egy elég nehezen teljesíthető követelmény, ha kint csak pár fok van, és havazik."
Az időszaki érzelmi zavarok munkafronton is sok nehézséget jelenthetnek, például a produktivitás visszaesését. "Én azt javasolnám, hogy egyeztess a főnököddel néhány változtatást, különösen akkor, ha a zavarok évről-évre jelentkeznek. Mondd el neki, hogy ez az az időszak, amikor a hangulatod nem a legfényesebb, így jó lenne, ha munka közben egy hosszú szünet helyett beiktathatnál négy rövidet, hogy kimehess sétálni a napra" - tanácsolja Miklowitz.
Ha a depressziós tünetek nem hagynak alább, természetesen a legjobb, ha szakemberhez fordulunk. A kezelések közül a leghatékonyabbak az antidepresszáns gyógykezelések, a pszichoterápiák és a fénykezelések.
A fénykezelés lényege, hogy egy különleges napellenző, vagy egy fény doboz segítségével naponta több órára extra erős fénynek teszik ki a pácienst. A fény dobozok a hálószobában is felállíthatóak, így imitálva a korai napsütést.
A téli lehangoltság a diákok életére is negatívan hathat. "Ahogy a napok rövidülnek, úgy romolhatnak a jegyeik, és érzékenyebben reagálhatnak az alkohol hatásaira, ha a hangulatuk nem a legjobb." - figyelmeztet Miklowitz. Ezek a tünetek a rendszeres alvással és testmozgással kerülhetőek el.
Sokkal nagyobb az esélye, hogy valakin kiütköznek az időszaki hangulatzavarok, ha már volt valaha depressziós. Amúgy a probléma az emberek mintegy 10 százalékánál megfigyelhető. A nőknél négyszer valószínűbb a felbukkanása, mint a férfiaknál, akárcsak a depresszió esetében, ami két-háromszor többször fordul elő nőknél, mint az erősebbik nem tagjainál.
Forrás: www.colorado.edu, Exercise And Natural Light Can Help Beat Winter Depression, CU Prof Says