Melegben az erek kitágulnak, csökken a vérnyomás, a szervezet fokozott izzadással próbálja hűteni magát. Míg egy átlagos napon másfél-két liter folyadékot ajánlott inni, hőségben ennek kétszeresére is szükség lehet, különösen munkavégzés, sportolás vagy egyéb tevékenység közben.
Legjobb ital a tiszta csapvíz, az ásványvíz a természetes gyümölcslé, a tea a kefír, a joghurt. Kitűnő folyadékforrás a leves, amely az elveszett ásványi sókat is pótolja. Nem tanácsos kávét és más koffeintartalmú italt, cukrozott üdítőt vagy alkoholt kortyolgatni, mert ezek nem oldják a szomjat. Ráadásul vizet vonnak el a szervezetből.
Akik szívgyógyszert szednek, a vízhajtás mellett is igyanak a szokásosnál egy literrel több folyadékot a forró napokon.
A kánikula okozta rosszullétek közé tartozik a fáradtság, az izomgörcs, a fejfájás, a szédülés, az ájulás, a légszomj, a hőguta. Amíg az orvos megérkezik, azzal segítetünk, hogy a beteget szellős, hűvös helyre visszük, lefektetjük és enyhén sós vizet adunk neki inni. A megfelelő arány egy teáskanál só egy liter vízben feloldva.
Melegfront idején összeesésekhez, szív- és érrendszeri betegekhez hívják leggyakrabban az ügyeletes orvost.
Ha a szülések száma hirtelen megnő, egy-másfél nap múlva biztosan melegszik az idő. A hidegre az epilepsziások és az idegrendszeri betegségekben szenvedők reagálnak élénken. Amikor tartósan fülledt a levegő, megszaporodnak a közlekedési balesetek.
Jó, ha tudja...
hőséget nehezebben viselik a csecsemők, a kisgyermekek, a hatvanöt évnél idősebbek, a fogyatékosok, a szívbetegek, a magas vérnyomásban szenvedők. Rosszullét esetén azonnal forduljanak orvoshoz!
Kánikulában különösen hasznos a meleg, dél körüli, kora délutáni órákat otthon, besötétített, viszonylag hűvös szobában semmittevéssel tölteni.
A bevásárlást a kora reggeli vagy a késő délutáni órákra időzítsük. Halasszuk el a nehéz fizikai munkát, a nagytakarítást, ablaktisztítást.
Felfrissít, ha langyos vagy hideg vízzel lezuhanyozunk, akár többször is.
Széles karimájú nyári kalappal, napszemüveggel és fényvédő krémmel védekezhetünk a nap égető sugarai ellen.
Kellemes viselet a könnyű, világos bő szabású természetes anyagból - len, pamut, vászon - készült ruha.
Tanácsos éjszakára alaposan kiszellőztetni a lakást: jó szolgálatot tesz a ventilátor, a légkondicionáló.
Kisgyermekeket nem szabad hőségben sétáltatni, árnyékban levegőztessük.
Ne hagyjunk sem gyermeket, sem állatot szellőzés nélküli, lezárt parkoló autóban.
A hőségriadó fokozatai
Első szint: akkor indokolt, amikor a napi átlaghőmérséklet 26,6 C-fok fölé emelkedik. Ilyenkor megszaporodnak a rosszullétek.
Második szint: minimum három napig magas átlaghőmérsékletről szól az előrejelzés. Háromszorosára nő a rosszullétek száma.
Harmadik szint: akkor áll fenn, amikor az átlaghőmérséklet három egymást követő napon meghaladja a 27 fokot. Ilyenkor 30-35 százalékkel emelkedik az általános rosszullétek száma, valamint 10-15 százalékkal több szív- és érrendszeri beteg igényel ellátást. Gyakoribbak a halálestek is.