A tréninget a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda munkatársai tartották, akik évek óta alkalmazzák ezt a vizsgálati módszert saját szervezetük által kezdeményezett pereknél. A jelentkező résztvevőket a diszkrimináció különböző területeinek képviselői közül választottuk ki.
Az Európai Bizottság 5 éves információs kampányt indított annak érdekében, hogy megismertesse a polgárokat az EU diszkrimináció ellenes törvényei által biztosított jogaikkal, a munkahelyi sokszínűség előnyeivel, valamint minden EU-s tagállamban elősegítse a kormányzati, civil és az üzleti szektor együttműködését a diszkrimináció elleni küzdelemben.
A nemzetközi kampányt minden országban egy helyi ügynökség koordinálásával, helyi civil szervezetek eseményeivel, részvételével egészítik ki.
Hazánkban a Double Decker PR Ügynökség által szervezett kampány munkájába a civil szervezetek mellé 2005-től csatlakozott a Fővárosi Esélyegyenlőségi Módszertani Iroda, valamint az Egyenlő Bánásmód Hatóság is. Közös fellépésként a Sziget Fesztiválon tartott sikeres, jó hangulatú kerekasztal-beszélgetést követően 2005. szeptember végén megtartottuk az első "munkahelyi tesztelő" képzést is.
A tesztelők azok a munkatársak, akik az Egyenlő Bánásmód Hatóság és a jogvédő civil szervezetek munkáját a jövőben a következőképpen segíthetik. A Hatóság a hozzá beérkezett kérelmek alapján vizsgálatot indít annak megállapítására, hogy a panaszolt szervezet megsértette -e az egyenlő bánásmód követelményét. A vonatkozó jogszabályok előírják, hogy a Hatóság milyen vizsgálati módszereket alkalmazhat a tényállás alapos felderítése érdekében. Egyik ilyen vizsgálati módszer a teszteléses eljárás, amit a következő példán mutatunk be. A kérelmező azt sérelmezi, hogy roma származása miatt nem szolgálták ki egy vendéglőben. Ilyenkor a közvetett bizonyítékként felhasználható tesztelők vallomása alapján is lehet bizonyítékot gyűjteni. A bizonyítási eljárás során a Hatóságnak joga van tesztelőket alkalmazni és az adott szituációt "kipróbálni" velük is, vagyis beküldeni az adott vendéglőbe roma és nem roma származású "vendéget", így meggyőződni arról, hogy kiszolgálják-e őket? Amennyiben a tesztelők is diszkriminációt tapasztalnak és csak a nem roma származásúakat szolgálják ki, úgy valószínűsíthető a diszkrimináció a romák vonatkozásában.
Az esetből is érzékelhető, hogy e vizsgálati módszernél fontos a gyorsaság, a felkészültség, hogy minél hamarabb rendelkezésre álljanak e feladatot vállaló tesztelők. Ahhoz, hogy valaki megfelelő színvonalon és a lehető leggyorsabb idő alatt el tudja látni a tesztelési feladatokat, alaposan fel kell készülni.
Természetesen minden, diszkriminációt elszenvedett csoportot képvisel a Hatóság, a korral, nemmel, anyasággal, fogyatékossággal, vallással, faji hovatartozással, egészségi állapottal, nemzetiséggel, nemi identitással, társadalmi származással, vallási, vagy világnézeti meggyőződéssel, stb. összefüggő diszkriminációt csakúgy, mint az etnikai származáson alapulót.
A diszkrimináció felderítésének, a diszkriminációt elkövetők leleplezésének és kellő elmarasztalásának fontos eleme tehát a felkészült, hiteles tesztelő tanúvallomása. Ezt a célt szolgálta a 2005. szeptember 29-i képzés és reményeink szerint a jövőben megvalósuló további képzések is.
A Hatóság számít a civil szervezetekre és azzal a kéréssel fordul hozzájuk, hogy segítsenek folyamatosan bővíteni a tesztelők számát az ország minden részéből, hiszen közös cél a diszkrimináció csökkentése. Számítunk továbbá a média segítségére, a nyilvánosság erejére, hisz a bizonyított esetek felszínre kerülése mindenki számára elgondolkodtató és visszatartó erejű lehet.
További információk:
A 2005-ös "Sokszínűségért. A diszkrimináció ellen" újságírói díj
Nyomtatásban vagy az Interneten publikált cikk és fotóriport kerestetik: a 2005-ös "A sokszínűségért. A diszkrimináció ellen" újságírói díj azon újságírók, és fotóriporterek számára kínál elismerést, akik munkahelyi diszkriminációval foglalkoznak, vagy a munkahelyi változatosság ügyét támogatják.
Megújult diszkrimináció ellenes honlap
Az országonkénti egyedi témák figyelembevételével 25 külön honlap is rendelkezésre áll, amelyek naprakész híreket nyújtanak a felhasználóknak az országukban zajló eseményekről. A felületen a diszkrimináció potenciális áldozatai több mint 190 helyi szervezet elérhetőségeit találhatják meg, köztük közintézményekét, szakszervezetekét, munkaadó szervezetekét és civil szervezetekét, amelyek mind támogatják az EU sokszínűséget, népszerűsítik a kampányát.
A kampány mottójával összhangban a honlap megfelel az akadálymentes honlapok kritériumait előíró WAI (Web Accessible Internet) szabályainak, így biztosítva a honlap elérhetőségét mindenki számára.
További információért, illetve az EU újságíródíjra való nevezéshez látogassa meg a www.stop-discrimination.info lapot.