Mit jelent az elsavasodás?
- Tapasztalat mondatja velem, hogy a hagyományos orvoslás gyógyszer-központúsága növeli szervezetünk elsavasodásának veszélyét. Talán nincs olyan gyógyszer, melynek tájékoztatójában ne írnák le, hogy például gyomorsavproblémával küzdők ne szedjék. Vajon a szintetikus anyagok egyre nagyobb mennyiségű fogyasztása az oka, hogy a sav-bázis egyensúly felborulása ilyen mértékben elterjedt?
- Egyik jelentős, de nem egyedüli oka. De ne fussunk előre. A sav-lúg egyensúly szerepét előbb szeretném megvilágítani. Világunk egyik nyitja a két pólus közti örökös mozgás. Pantha rei. Állandó a mozgás az éjjel-nappal, napos-árnyékos, sav-lúg, a jó-rossz, a férfi-nő, a negatív-pozitív között. A H+ és az OH-ionok is e törvény szerint működnek. A víz semleges, azaz 7-s pH-értékű - potentia hydrogenii -, ez az "arany középút". A savak 1-7, a lúgok, azaz bázisok 7-14 pH-júak. Az ember inkább bázikus lény, ugyanis a vérünk egy kicsivel több mint 7, pontosan 7,35-7,4 pH-érték között mozog. Az emberre mint biológiai lényre a homeosztázis - a szervezet paramétereinek állandósága - jellemző, azaz a vércukornak, a vérnyomásnak, a hidrogénion-koncentrációnak (izohidria) stb. állandó értéken tartása, mely sokunk számára ismert. A víz az egyik "éltető erőnk", a víz egyenlő az élettel.
Testünk víztartalma csecsemőkorunkban a nyolcvan százalékot is meghaladja, a felnőttként ez körülbelül 60-70 százalék. A víz szerepe testünk életben tartásában és működésében nemcsak az, hogy kitöltse a hézagokat, illetve anyagokat feloldva szállítson, hanem információkat, energiát is hordoz. S nem utolsósorban, a sav-bázis egyensúly fenntartásának feladatát is betölti. Ha vízháztartásunk 40-50 százalék alá csökken, az életfeltételek már megszűnnek. A hazai IWC wellnessközpontokban, illetve poliklinikákon bevezetett "Life guide" programja keretében végzett vizsgálatok szerint a magyar lakosság keveset iszik - mármint vizet -, testének víztartalma átlagosan bőven hatvan százalék alatt van!
- Alig elegendő az életben maradáshoz. Mit lehet tenni az egyensúly kialakításához és megtartásához?
- Fontos a rendszeres salaktalanítás, savtalanítás, mert az elsavasodás valós veszély a "civilizált" ember számára! Az ember "civilizációjának" ez is az egyik bumerángja. A civilizációval jelentősen megváltoztattuk környezetünket, s ezzel mi magunk is megváltoztunk. Azt a levegőt szívjuk, azt a vizet isszuk, amit beszennyezünk. Rajtunk múlik az is, hogy megtisztítsuk. Ez utóbbiról mintha nem vennénk tudomást. Az esővíz pH-ja 1965-ben még 5,2 volt,1995-ben már csak 4,0, tehát egyre savasabb. Szennyezett levegőnk oxigéntartalma viszonylagosan kevesebb. Táplálkozás helyett "fogyasztunk", s késsel-villával gyilkoljuk magunkat. Esszük a "mű-finomat".
page#- Orvosi segítség nélkül hogyan állapíthatjuk meg magunkról, hogy savasak vagyunk?
- Lakmuszpapír gyógyszertárakban beszerezhető, ezzel az egyszerű módszerrel szervezetünk sav-bázis egyensúlya s vele együtt táplálkozásunk helyessége is könnyen kontrollálható. Ajánlatos étkezés előtt és után, illetve lefekvés előtt vizeletünket időnként ellenőrizni. A reggeli első vizelet savasságától nem kell megijednünk! Szinte minden kór esetén: allergia, daganatos, ízületi krónikus betegségek, fejfájás, gyengeség, fáradékonyság esetén ajánlatos elvégezni a lakmuszpapírtesztet.
Savak a szervezetünkben bonyolult biokémiai folyamatok révén keletkeznek. A gyomornedv sósavja, a szénhidrát-anyagcsere szénsavja, az anaerob izommunka tejsavja a laikusok előtt is ismert. Ezeket a szervezet bázisokkal, lúgokkal közömbösíti, a légzéssel, illetve a vizelettel eltávolítja. A probléma az, ha kevés a víz, illetve a rendelkezésre álló bázikus anyag - kalcium, kálium, magnézium, nátrium-bikarbonikum stb. - a táplálékkal nem jut be szervezetünkbe, s a saját tartalékainkat kezdjük felemészteni. Szó szerint kilúgozódunk. A folyamat nem csak testi szinten történik meg. Hajszolt életünk miatt szellemileg és lelkileg is.
- Mit tegyünk, ha vizeletünket tartósan savasnak találjuk?
- Változtassuk meg gyökeresen az életmódunkat. Rendszeres mozgással, ami naponta legalább félórás, megizzasztó edzést jelent, biztosítjuk a szervezetünk oxigén-szén-dioxid cseréjét. Igyunk naponta legalább két-három liter, kizárólag buborékmentes - a buborékos savas hatású - ásványvizet. Kevesebb fehérjét, több zöldséget és gyümölcsöt fogyasszunk! Esetenként szükség lehet bázikus porok, teák, étrendkiegészítők kontroll melletti használatára. Időnként bikarbonátos, szódabikarbonátos fürdőzés és rendszeres szaunázás is javasolt. Általában lúgosak az olajfurások kapcsán talált hidrogén-karbonátos gyógyvizek, mint amilyen a bükfürdői is.
- Hogyan vesszük észre, hogy egyensúlyban van szervezetünkben a sav-lúg?
- Ha már nem fáj a fejünk, ha a fáradékonyságunk megszűnik, tehát egyszerűen jobb a közérzetünk. Visszatért az életkedvünk, egyszóval: egészségesnek, erősnek érezzük magunkat. Higgyük el Hippokrátésznek: "Ha nem vagy kész változtatni életeden, nem lehet segíteni rajtad!"
-d-
Fotó: chabaphoto.com
A cikk a Piac és Profit magazin 2008. szeptemberi számának NHD rovatában jelent meg.