Mozogjunk sokat - legyünk télen is, amennyit csak lehet, a szabadban, és ügyeljünk jobban a helyes táplálkozásra! A apró bűnöknek, vágyaknak (mint amilyen a nassolás, a lustálkodás) álljunk ellen!
Méressük meg vasszintünket!
A 15 és 45 év közötti nők nagyobb részének szervezete vashiányos - mivel a menstruációs vérrel rengeteg vért veszítenek hónapról hónapra, és nem elégítik ki megnövekedett vasszükségletüket. Ciklusonként 15-20 mg többletre lenne szükségük - erős vérzés esetén pedig még ennél is többre! Ha nem látjuk el kellő mennyiségű vassal szervezetünket, vérszegénység - anémia - léphet fel. Mivel minden második nőnek alacsony a vérvas-tartalma, nem csoda, hogy fáradtnak, kedvetlennek érzik magukat - teljesítőképességük is csökken. Pedig ha a káros fogyókúrákat abbahagynák, és figyelnének arra, hogy évente kétszer végezzenek kúrát valamilyen vaskészítménnyel, jobban el lennének látva vassal. A fáradtságon tehát így is lehet segíteni.
Meleg és hideg ébresztő
A váltófürdő tavasszal különösen ajánlott. Miért? Mert a forró tusolás közben a legkisebb kapilláris vérerek is kitágulnak, míg a hideg víz hatására újra összehúzódnak. Olyan ez, mint egy nyújtó-erősítő tornagyakorlat vérellátásunk számára.
Vízbe a lábat!
Egy lavór inkább hideg, mint langyos vízben kezdjük el áztatni lábainkat, majd lassan öntsük fel egy-egy korsó forró vízzel! Ez a lábfürdő segít ellazulni, és szabályozza a hormonháztartást.
Agyunk tápláléka
Bizony, agyunk is éhezhet. Kémiai reakciókat vált ki agyunkban, ha "éhezik", serkenti a neurotranszmitterek termelődését, amelyeknek hatása van agytevékenységünkre. A jókedv-anyagot, azaz szerotonint kiváltó élelmiszerek közé tartoznak a tésztafélék, a rizs, a krumpli, a füge, a datolya. Boldoggá tesz minket egy kis adag paradicsomos olasz tészta egy tál friss salátával.
Szundítás a semmittevés ellen
Hosszan alszik reggelente, hogy "erőt tankoljon?" Nem vette még észre, hogy minél nehezebben kel, annál kelletlenebb lesz a napja? Sajnos nem lehet kialudni a fáradtságot, mert átcsap lustaságba, kedvtelenségbe. Inkább délidőben szundítson tíz-tizenöt percet. (De csak ennyit, mert a 15 percnél hosszabb sziesztától fáradtabbak leszünk, mint előtte voltunk.)
Süss fel nap!
A napfény segít szervezetünknek D-vitamint előállítani - amiből bizony a hosszú tél után most hiányunk van. Ebédidőben tehát - amikor csak tehetjük - tegyünk sétát! A naposabb hétvégéket pedig hosszú túrákkal derítsük fel! Élvezzük tudatosan a friss, tavaszi levegőt!
Táplálkozzon okosan!
A nyomelemek, ásványi anyagok, vitaminok és aminosavak ezekben a hetekben legfőbb segítőink. Próbáljuk úgy összeállítani étrendünket, hogy annak egyharmada friss növényi összetevőből, egyharmada főtt zöldségekből és maximum egyharmada állati eredetű alapanyagokból álljon!
Illatos energia
A borsmentának, a citromnak, az eukaliptusznak, a rozmaringnak erősen vitalizáló, éltető illata, hatása van. Használjuk ezeket a növényeket illóolajos mécsesbe, aromalámpába.
A megfelelő adag sport
A mozgás mindenképpen segít túljutni a fáradt időszakon. Sétáljunk, gyalogoljunk, biciklizzünk sokat! A legjobb, ha hetente ötször legalább húsz percig valami könynyű - ám kitartást igénylő - sportot űzünk.
DÉNES VANDA
Forrás: Új Szó