A haj a nők egyik legszebb éke, hogyne törekedne hát mindenki - jó megjelenése érdekében - az általa ideálisnak elképzelt hajkorona viselésére. Még a férfiak is minden reggel igazítják, zselézik frizurájukat. Jellemző, hogy akinek hullámos haja van, egyeneset szeretne, a "szöghajúak" pedig minden fodrászati praktikát bevetnek a cél, a göndör haj elérése érdekében. Abban azonban egyetérthetünk, hogy a hajhullás mindenképpen kellemetlen, és nemkívánatos probléma. Nincs, aki örülne, ha féltve ápolt hajszálait csomókban kell összesöpörni a fürdőszoba padlójáról.
A haj a hám függelékszervei közé tartozik, a faggyúmirigyekkel és a verejtékmirigyekkel együtt. A szőrtüszők a hám kitüremkedései az irhában, alsó bunkószerűen kiszélesedett része a hajhagyma, mely az ún. matrixsejtekből áll. Ezek termelik a hajszálak szaruanyagát. A szőrtüszőben foglal helyet a szőrszál, amely élettelen, elszarusodott képlet. Belseje a velőállomány, lágyabb anyag, több-kevesebb festékanyagot is tartalmaz. Ez határozza meg a haj színét. Külső része keményebb keratinból áll, ez a kéregállomány. Legkülső rétege a lapos, tetőcserépszerűen egymásra épülő sejtekből álló kutikula. A hajszál termelődéséhez szükséges vérellátást a hajhagyma alsó részén található ér biztosítja.
Hajszálaink - ha egészségesek- kb. 3 éven át növekednek, rövid ideig - kb. 2 hétig- átmeneti fázisban vannak, majd kb 3 hónap nyugvó fázis után kihullanak. Ez a folyamat nem egyszerre megy végbe minden hajszálnál, hanem fokozatosan történik. Egy időben a hajszálak kb 10-15 %-a van nyugvó fázisban. Ha ez a hajváltási periódus valami miatt felborul, kialakul a hajhullás.
Annak megállapítása, hogy valaki hajszálainak hány százaléka van a különböző fázisokban, közelebb visz a hajhullás okának kiderítéséhez, és így könnyebben beállíthatjuk a hatékonyabb kezelést. Az egyes stádiumban lévő hajszálak százalékos arányának kiszámítását könnyíti meg egy újonnan kifejlesztett, számítógéppel összekapcsolt készülék, amelynek digitális dermatoszkóp része 30-szoros nagyítással, polarizált fénnyel vizsgálja a fejbőrt, a számítógépes program pedig, kiszámítja a növekvő ill. nyugvó fázisban lévő hajszálak arányát, és meghatározza a hajszálak, piheszőrök vastagságát is. A készülék neve TrichoScan.
De milyen okok is vezetnek hajhulláshoz?
Férfiakon a leggyakoribb ok, de nőknél is előfordul az androgén típusú, hormonális eredetű hajhullás. Míg férfiaknál akár teljes kopaszsághoz is vezethet, és általában családi előfordulást mutat, nőknél típusos, általában a fejtetőre, homloktájra lokalizálódó hajritkulást eredményez. Mind nőknél, mind férfiaknál előfordulhat a vashiány, cinkhiány, vagy más ásványanyag hiány. Míg a vashiány tüneteivel mindenki tisztában van, addig kevés szó esik a második legfontosabb nyomelem, a cink hiányáról. Pedig elégtelen bevitel, pl. fogyókúra esetén, vagy megnövekedett cinkszükséglet, pl. terhességben, szoptatás alatt, vagy nagyfokú izzadással járó fizikai munka esetén felléphet. A cinkhiány hajhullással, körömtöredezéssel, ill. egyéb tünetekkel is járhat.
Vannak olyan betegségek, pl. a pajzsmirigy működésének zavarai, melyek szintén hajhullást eredményeznek.
A szervezetben előforduló gócok, pl. gennyes fog, mandula, epehólyag gyulladás, is okozhat hajhullást. Nem ritka, hogy a gócok nem a haj diffúz megritkulásával járnak, hanem foltos kopaszságot okoznak. Ilyenkor a haj körülírt területen teljesen kihullik, de az esetek többségében visszanő, és időszakonként kiújul.
Egyes gyógyszerek szedése kapcsán is gyakran észlelünk hajhullást. Ezek közül legismertebb a daganatok kezelésére alkalmazott szerek hatása. Ilyen kezelések kapcsán általában teljes kopaszság lép fel, de a haj a terápia befejezése után visszanő, néha még sűrűbb és erősebb szálú is lesz, mint előtte.
Dr. Vass Ilona
Bőrgyógyás kozmetológus
Pre-Pharma
Bp. Üllői út 21. II. em. 3.
Telefon: 06-30-388-6859