A kéz ápolására azonban nem csak ezért érdemes gondot fordítani: sajnos, bőre rendkívül sok ártalmas külső hatásnak van kitéve.
A köröm hasonlít a hajra: kemény szaruanyagot képez, és a látható része nem élő alkotóelem.
Kizárólag a körömcsíra képes a növekedésre, újraképződésre hatni. A felnőttek körme gyorsabban nő, mint a gyerekeké, átlagosan másfél centit havonta. A körmök növekedését serkenthetjük, minőségüket javíthatjuk, ha a körömágyba regeneráló hatású krémet masszírozunk.
Körömápolás előtt kezünket legalább tíz percig áztassuk meleg, sós vízben, ezután mossuk meg, a körömvégek alatti területeket puha kefével tisztítsuk meg, majd zsíros ápolókrémmel kenjük be.
Ezt követően kezdhetünk hozzá a manikűrhöz. Ez azt jelenti, hogy a körmöt levágjuk, lereszeljük, a bőrrészeket ápoljuk.
Először a felpuhított körömágyat távolítsuk el az erre alkalmas finom körömágyollóval, majd ha szükséges, a körmünket rövidítsük, és adjuk meg a formáját. (A körömágy igen érzékeny, és ha megsérül, könnyen elfertőződhet. Ha nem vagyunk elég ügyesek, a manikűrt bízzuk inkább szakemberre!)
Ezután a körmöket vágjuk végleges hosszúságúra oly módon, hogy szép, egyszersmind kényelmes is legyen. A túl hosszúra növesztett "karmok" nem esztétikusak, és ha egy is letörik, az egyensúly feltűnően felborul, nehezen teremthető újra.
A körömágy formáját tekintsük alapnak, a körmöt ennél csak egy kicsit szélesebbre vágjuk, reszeljük. Ne csak a köröm felszínét reszeljük, hanem a belső peremét is. Végül jöhet a simítás, a finomreszelés, a polírozás.
Manikűrrel korrigálhatjuk kezünk kisebb szépséghibáit. A különböző formájú kezek különböző manikűrt igényelnek.
A kerek kéz - jellemzője a kicsi, kerek tenyér, az ujjak gyakran rövidek, a körmök kerekek és kicsik - oválisnak láttatható, ha a körmöket hagyjuk kissé megnőni, majd lágy, ovális formájúra reszeljük. A gyűrűnek nem szabad feltűnőnek lennie, mert az ujjakat még rövidebbnek tünteti fel.
Az enyhén szögletes formájú tenyér és rövid ujjak esetében a cél, hogy a szögletesség optikailag megtörjön. Itt is hagyni kell a körmöket megnőni, s a fénylő lakk alkalmazását kerülni kell.
Legjobban ovális alakú gyűrű illik erre a kézre.
A hosszú, ovális vagy hosszú, keskeny kézforma nyúlánk, keskeny ujjakkal tökéletesnek hat. A fénylő körömlakk a tekintetet rávezeti; bármilyen alakú ékszer szépen mutat rajta, és egyszerre több is viselhető. E kéz némely kisebb szépséghibája bármikor kiegyenlíthető.
Körömlakkozással fokozhatjuk a kéz szépségét.
De vigyázzunk: a lakkozás nélküli kéz még mindig szebb, mint a megkopott lakkozású!
Körömvédő bevonatok alkalmazása vagy lakkozás előtt ajánlatos olívaolajos pakolással kényeztetni körmünket.
Ha szép formájú a kezünk, nyugodtan használhatunk élénk, feltűnő színű lakkot, még ha a körmök szélesek is; a kéz fontosabb, mint a köröm.
A rózsaszín és a bézs árnyalatok viszont nem hangsúlyozzák a kezeket.
Élénk színű lakkot mindig a rúzzsal azonos színcsaládból válasszunk!
A lakk színe a gyűrűvel is legyen harmóniában; például arany ékszerhez nem szép az ezüstárnyalat.
Mutasd a kezed, megmondom ki vagy!