Belégzés, kilégzés. Napjában átlagban huszonötezerszer tesszük meg ezt. Észre sem vesszük, hogyan csináljuk, hiszen ez egy ösztönös folyamat, a megszületésünk pillanatától kezdve „megy magától". Légzés nélkül nem maradnánk életben. Azzal viszont kevesen vannak tisztában, hogy a helyes légzéstechnika komoly hatással van az egész szervezetünkre, fizikai és mentális egészségünkre. James Nestor Lélegzet című könyve ennek megy utána.
Óda a helyes légzéshez
Mindegy, mit eszünk, nem érdekes, mennyit edzünk, milyen karcsúak, fiatalok vagy bölcsek vagyunk – ez mind nem számít, ha nem lélegzünk megfelelően. A légzéssel juttatunk oxigént a sejtjeinkbe, amely a szervezet energiatermeléséhez szükséges, amit az anyagcsere folyamatokban használ fel. Ennél viszont jóval összetettebb szerepe van ennek a funkciónak, és nem is gondolnánk, mi mindenre van hatással. A légzés ugyanis kihat a keringésre, az emésztésre, az ideg- és immunrendszerre, az izmokra, a méregtelenítési folyamatokra, befolyásolja az alvást, és az agyműködést is. A légzéstechnikánk kis módosításai nemcsak a fizikális teljesítményünket javítják, de fiatalítják a belső szerveinket, mérséklődik tőlük a horkolás, az asztma, az autoimmun betegségek, sőt még a gerincferdülés mértéke is csökken. A légzéssel kapcsolatos tudás évszázadok óta a birtokunkban van, csak elfeledkeztünk róla. Amióta modern világban élünk, jelentősen romlott a légzésünk módja, az emberek 90 százaléka helytelenül lélegzik.
Háttérkutatások
James Nestor újságíró, ebben rejlik a könyv sikerének titka. Közérthetően, rendkívül szórakoztatóan adja át az évek alatt megszerzett tudását, személyes tapasztalatait a légzéssel kapcsolatban. Beutazta a világot, hogy rájöjjön, mi romlott el és hogyan lehetne helyrehozni. A válasz nem tüdőgyógyászati laborokban található, ahogy erre számítanánk, hanem ősi temetkezési helyeket feltáró ásatásokon, titkos szovjet létesítményekben, New Jersey-i kórusok próbáin és São Paulo szmogos utcáin. Nestor felkutatja azokat, akik tisztában vannak az ősi légzéstechnikák mögött rejlő tudással, és együtt vizsgálódik tüdőspecialistákkal, akik tudományos próbának teszik ki a légzésről alkotott elképzeléseinket.
Végső konklúzió
Természetesen nem lehet állandóan arra figyelni, hogyan lélegzünk, de ha tudatosul bennünk az orron keresztüli légzés fontossága, rendszeresen végzünk légzőgyakorlatokat, a helyes légzés egy idő után berögzül, automatikus lesz, és hamarosan érezni fogjuk a pozitív hatásait.
Ezt is olvasd el!