Ma már számtalan recept nélkül kapható készítményhez juthatunk hozzá a gyógyszertárakban, s gyakran érezzük úgy (bevallom, e sorok írója sem kivétel ez alól), hogy pont ezeknek köszönhetően, apró-cseprő betegségek miatt nem is kell orvoshoz fordulni.
Előfordul, hogy maga a gyerekes szülő is úgy találja: egy kisebb megfázást otthon is ki tud kúrálni ezekkel a recept nélküli készítményekkel.
Mivel azonban többségünk nem orvos illetve gyógyszerész, néhány fontos alapszabályt nem árt tudni, ha gyermekeinkről van szó:
Gyermekének gyógyszeradagját ne próbálja meg megbecsülni magától !
Minden esetben olvassa el a gyógyszer címkéjét, és pontosan kövesse a használati utasítást!
A gyerek nem kis felnőtt, és a különféle recept nélkül kapható készítmények különböző erősségűek lehetnek!
Ne adjon a megadottól eltérő adagot gyermekének! Ha a gyermek rosszabbul néz ki, tünetei nem szűnnek, erre nem az az adekvát válasz, hogy megduplázza a dózist!
Tartsa be az életkorra vonatkozó utasításokat is!
Tartsa szem előtt a kávéskanál, mokkáskanál és evőkanálnyi adagok közti különbségeket !
Ha ön nem orvos illetve gyógyszerész, nem tudhatja, hogy az egy időben alkalmazott orvosságok miként hatnak egymásra gyermekénél. Ne kísérletezgessen, forduljon szakemberhez, kérdezze meg gyógyszerészét, orvosát!
Ne engedje, hogy gyermeke egyedül vegyen be orvosságokat!
Ne hazudjon a gyereknek: ne mondja azt a gyógyszerre, hogy cukorka vagy édesség, csak azért, hogy bevegye azt. A későbbiekben ugyanis, ha a gyerek rátalál a gyógyszerre, emlékezni fog arra, amit mondtak neki, és ennek veszélyes következményei lehetnek.
Sok gyermekeknek szánt orvosság (pl. lázcsillapító szirup) speciális kupakkal van ellátva, hogy a gyermek ne tudja kinyitni. Figyeljen arra, hogy ezeket mindig megfelelően tekerje vissza!
A gyógyszerek színes, érdekes fiolái, dobozai, illetve maguk a gyógyszerek hamar felkelthetik a kisebbek érdeklődését. Ezért a táplálék kiegészítőket és a családi házi patikát mindig olyan helyen tartsa, ahol a gyerek biztosan nem fér hozzá! Erre a zárt faliszekrények a legalkalmasabbak.
A pénztárcák, táskák nem a legjobb helyek a gyógyszertároláshoz, a gyerekek szeretnek ilyenekben kutatni.
A gyerekek ösztönösen utánoznak minket, így jobb, ha gyógyszereinket nem előttük vesszük be!
És végül: a legbiztosabb, ha gyermekünk orvosával konzultálunk betegség esetén! Ne felejtsük el elmondani, ha már adtunk valamilyen készítményt a kis betegnek. Tapasztalatom szerint, ezt kezdetben nem árt feljegyezni magunknak, mert az orvos ilyenkor arra is kíváncsi, hogy milyen dózisban, és mikor kapta meg a készítményt gyermekünk.
Forrás: www.fda.gov/cder/consumerinfo/WhatsRightForYou.htm
K. V.