Ez az irányzat azonban alighanem elősegíti a gyermekek közötti elhízás-járvány terjedését. Az Egyesült Államokban háromból egy gyerek túlsúlyos és ötből egy kövér. Ehhez kapcsolódik, hogy a fiatalkori cukorbetegség előfordulása a magasba szökött az elmúlt tíz évben. A tanulmány azt ajánlja a gyermekgyógyászoknak és más orvosoknak, hogy nyíltan beszéljenek a gyermek súlyáról és az elhízás lehetséges következményeiről. Senkit sem szabad persze megbántani a testsúlya miatt, de figyelmen kívül hagyni a nyilvánvalót igen veszélyes.
Mindenki egyetért azzal, hogy a fiúknak és a lányoknak jól kell érezni magukat a bőrükben. A feministák, médiaelemző csoportok és az egészséges testkép fontosságát hirdető aktivisták arra ösztönzik a lányokat, hogy ne a médiában látott vékony női alak legyen a minta, hanem fogadják el saját domborulataikat. (A közhiedelemmel ellentétben a média hatása azért nem olyan erős, hogy minden lány Barbie baba vagy fotómodell akarjon lenni.) Ugyancsak elgondolkodtató a tanulmány azon állítása is, miszerint az anorexia és a bulimia gyakran a média-érdeklődés középpontjába kerülnek (sokszor a vékony modellekkel összefüggésben), ugyanakkor ezek a betegségek relatíve ritkák: kb. a nők egy százalékánál fordul elő, míg a maradék 99 százalék nagy része túlsúlyos.
Egy másik tévhittel ellentétben - miszerint majdnem minden nő állandóan diétázik - felmérések szerint az amerikaiak csak kis hányada tart diétát. A Harvard Egyetem kutatói által februárban megjelentett tanulmány szerint a leggyakoribb evési rendellenesség a nagy evés-ivás, és a legtöbb amerikai inkább túl sokat eszik, mint túl keveset.
A Ladies' Home Journal számában megjelent interjúban Jamie Lee Curtis kommentálta azt a népszerű fotóját, amely a "valós" testét mutatja minden tökéletlenségével. "Ha az emberek meglátják ezt a fotót, arra gondolnak: Fogadd el magad úgy ahogy vagy, ne zavartasd magad. Mi van azonban akkor, ha a testünk állapota veszélyes? Ha 25 kiló túlsúlyod van, és előfordul cukorbetegség a családban, azt kérdezem, ez rendben van? Nem. A legtöbb ember félreért engem: azt hiszik, túlsúlyosnak lenni nem gond, hiszen ez ők maguk." - fogalmazott a színésznő.
Curtis rávilágít a probléma lényegére: a média által sulykolt óriási tévedésre, hogy "Fogadd el önmagad". Miközben ezek az erők védik a nők önbecsülését, valójában többet ártanak, mint használnak. Egy olyan országban, ahol az amerikaiak kétharmada elhízott (főleg a nők), a "Fogadd el önmagad" üzenet nem helyénvaló és nem mentség az egészségtelen életvitelre.
Természetesen nem azért kell lefogyni, hogy másoknak örömet szerezzünk vagy hogy vékony fotómodellekhez hasonlítsunk. Azért kell lefogyni, hogy elkerüljük a fiatalkori cukorbetegséget, szívbetegséget és más, kövérséggel összefüggésben álló betegségeket. Ennek az üzenetnek "cukormázas bevonata" senkinek sem használ.
Forrás: www.betegszoba.hu