Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Ne lőjünk ágyúval a verébre!

A krónikus náthás panaszok hátterében az egész év folyamán jelen lévő (poratka) vagy szezonális allergének (mogyoró, fűk, fák, füvek stb. pollenje) állnak. Azonban az eredetileg a nátha legyőzésére készített orrcseppek is képesek krónikus náthát kiváltani (rhinitis medicamentosa).

A nyálkahártya duzzanatát lelohasztó cseppek, spray-k már öt nap után függőséget okozhatnak! Olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek összehúzzák a nyálkahártyát, ezáltal jelentősen rontva azok vérellátást. Ennek hatására rövid távon valóban jobban kapunk levegőt, de a nyálkahártya kiszárad és viszonylag gyorsan degenerálódik, elsorvad, az orrlégzés tovább romlik. Tehát egyre több orrcseppet igényelünk, és a nyálkahártya pusztulása egyre fokozódik. Ezenkívül a duzzanatot csökkentő orrcseppek benzalkónium-kloridot is tartalmaznak. Ez a tartósítószer megbénítja az orrnyálkahártya csillószőreit, amelyek feladata, hogy kifelé továbbítsák a kórokozókat és idegen testeket. Ha e feladatukat már nem tudják ellátni, kevesebb levegőt tudunk beszívni az orron keresztül. A nehezített orrlégzés általában kezelés nélkül 24 órán belül javul. Ez idő alatt a dugulást el kell viselni.

Léteznek ugyan kortizontartalmú orrspray-k is, amelyeknél a hozzászokás veszélye nem áll fenn. Ugyanakkor a kortizon segítségével nem kívánatos baktériumokat és gombákat kezdünk tenyészteni az orrunkban.

A dugulást sóval és luffával kezeljük.

A sótartalmú orrcseppek és spray-k képesek csillapítani a panaszokat, a luffatartalmú orrcseppek szintúgy. Ezeket azonban csak akkor ajánlatos használni, ha nem tartalmaznak benzalkónium-kloridot. Ez kiderül a gyógyszerkísérőből, illetve megkérdezhetjük a gyógyszerésztől. Egyébként sótartalmú cseppeket házilag is előállíthatunk:

Egy teáskanálnyi konyhasót fél liter vízben keverjünk el. Cseppentővel csepegtessük az orrlyukba, vagy szippantsunk fel belőle valamennyit.

Az illóolajakat tartalmazó kenőcsök mellékhatásai hasonlítanak a duzzanatot csökkentő orrcseppekéhez, ezért ezeket sem szabad huzamosabb ideig alkalmazni. Hosszú távon kiszárítják az orrnyálkahártyát. Akinek nagyon fontos, hogy kiduguljon az orra (pl. előadást tart), az röviddel az alkalom előtt szaladjon fel a lépcsőn.

A vérkeringés hirtelen megváltozására általában jobban szelel utána az orr. Azonban a lámpaláz is elegendő: a szimpatikus idegrendszer izgalma is lelohasztja a nyálkahártyát. Ha semmi más nem segít, kivételesen és csak nagyon rövid ideig használhatunk lohasztó cseppeket. Aki nem tud elaludni, vagy éjjel arra ébred, hogy eldugult az orra, keljen fel és járkáljon egy kicsit. Általában erre megindul a váladéktermelődés, és ismét tudunk lélegezni orron keresztül.

A vörös fény (naponta 10 perc) szintén pozitív hatású. A meleg immunrendszert erősítő hatású, ezért a páciens hamarabb legyűri a baktériumok és vírusok támadását. Ezenkívül javul a nyálkahártya vérellátása is. A sós oldattal végzett inhalálás (10 perc naponta) segít a besűrűsödött váladékot feloldani és fokozza a csillószőrök tevékenységét is. Ha sokat iszunk, az szintén elfolyósítja a váladékot.

A hideg lábfej reflexes úton szintén rontja a fül-orr-gégészeti területek vérellátását. Ez ellen sokat segíthet a meleg lábfürdő: lábunkat tegyük testmeleg vízbe, majd apránként forró vizet adunk a lábvízhez. A kezelés időtartama 15-20 perc.

Enyhe nátha esetén tovább sportolhatunk, kimehetünk a friss levegőre, vagy akár szaunázhatunk is. Akut nátha vagy magas láz esetén jobban tesszük, ha kerüljük a hideget és a szelet. Ilyenkor a szaunázás és a testmozgás is ellenjavallt.

A gyógyteák szintén segítenek a nátha gyógyításában. Egyenlő arányban összekeverünk bodzavirágot, hársvirágot és kamillát, a keverékből 2-3 teáskanálnyit leforrázunk liter forró vízzel. Tíz percig állni hagyjuk, leszűrés után forrón kortyolgatjuk. Az akut náthás panaszokat jól kezelhetjük homeopátiával is, ha ezek gyógyszerképe megfelel a beteg egyéni panaszainak.

Boldogulhatunk azonban drága orvosságok nélkül is: ellenálló-képességünk edzésével a legtöbb hűléses megbetegedést megelőzhetjük. Ilyen edzés lehet a hideg-meleg zuhany alkalmazása, a gyakori séták, a hideg ingerek, valamint a könnyű sport. Általában ne viseljünk túlságosan meleg ruházatot, de kezünket, lábfejünket és fejünket mindig tartsuk melegen. Fontos, hogy nyálkahártyáink mindig kellően nedvesek maradjanak. A fűtött helyiségek száraz levegője és a cigarettafüst károsítják az orrnyálkahártyát. Aki elég sokat alszik, kerüli a stresszt, sokat iszik és egészségesen, vitális anyagokban gazdagon táplálkozik, sokat tesz annak érdekében, hogy elkerülje a náthát.

Az orr üregeinek sós vízzel történő átöblítése (1 teáskanál só fél liter vízben feloldva) megnehezítheti a náthavírusok megtapadását. Ez az eljárás számos vírustámadást kivédhet.

A páciensek gyakran arra panaszkodnak, valamiből végképp elegük van. Ez érdekes helyzet, mert a komoly stressz hatása alatt álló emberek gyakran úgy érzik, nem kapnak elég levegőt. Rajtuk holisztikus, pszichoszomatikus gyógyszerekkel lehet segíteni.

forrás: www.ujsz.com


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.