A wellness edzőtermeket az különbözteti meg a testépítő kluboktól, aerobik stúdióktól és fitness termektől, hogy olyan eszközökkel, szolgáltatásokkal és személyzettel állnak látogatóik rendelkezésére mely a testmozgásra és kikapcsolódásra vágyó vendég számára személyre szabott, kontrollált és sérülésektől mentes sportolási lehetőséget biztosít. Mégpedig minden korosztályú és egészségi állapotú, valamint az úgynevezett speciális célcsoportba (mint az időskorúak, a túlsúlyos személyek, a kismamák, a magas vérnyomásban más szív- és érrendszeri vagy légzőszervi megbetegedésben szenvedők, ízületi vagy mozgásszervi panasszal rendelkezők, stb.) tartozók számára.
Az első részben a wellness szolgáltatások minimum követelményeit tekintjük át.
1. Az általános fizikai-kondicionális állapotfelmérés és alapszintű táplálkozási tanácsadás lehetősége a teremben, minden wellness-bérletes vendégről, dokumentáltan és a helyszínen archiválva meg kell lennie.
A következő vizsgálatokra és adatokra van szükség:
- testösszetétel elemzés (BMI és testzsírmérés eredményeinek értékelése, ideális testsúly meghatározása)
- vérnyomásmérés nyugalmi állapotban (szükség esetén háromszor megismételve; az edző magas értékek mérése esetén sem diagnosztizálhat, hanem orvosi vizsgálatot kell javasolnia).
- szív- és keringési rendszer állapotát, a vendég aerob (a levegő oxigéntartalmát igénylő) terhelhetőségének mértékét meghatározó adatokat szolgáltató kardioteszt (törésponti pulzus - csak "haladóknak", a töréspont bekövetkeztekor a terhelést automatikusan megszakító berendezéssel; vagy egyéni aerob zóna meghatározása - edzetlen egyéneknek csak az aerob zóna alsó határáig terhelő teszt, egészségügyi problémás, de terhelhető vendégeknek non-field tesztelés javasolt).
- általános erő-állóképességet meghatározó erőteszt (szabályos vagy könnyített fekvőtámasz vagy állóképességi fekve-nyomás teszt (maximum ismétlésszám férfiak esetén a testsúly felével, nők esetén a harmadával), comb- és hasizmok erejének felmérése; bármely izomcsoport erőszint felmérése súlyzós berendezéseken is elvégezhető! (ismétlésszám, súly rögzítése)
- a főbb ízületek mozgékonyságát felmérő hajlékonysági teszt (álló v. ülő hajlékonysági teszt, vállízület mozgáskiterjedése, gerinc mobilitása, ill. fizikális állapottól, sportágtól függően egyéb ízületek mozgékonyságának felmérése
- alapanyagcsere érték és napi energiaszükséglet meghatározás, az egészséges táplálkozás alapelveinek ismertetése
2. Orvos által végzett fizikai állapotfelmérés és szakember által végzett táplálkozási tanácsadás lehetősége legalább heti egy alkalommal, meghatározott időpontban a wellness teremben vagy egy, a teremmel együttműködő orvos/dietetikus rendelőjében az edzőkkel összehangolt szempontok szerint; az eredmények a klubban is archiválandók.
- általános fizikai vizsgálat (testösszetétel, vérnyomás, pulzus)
- laborvizsgálatok (vércukor, koleszterin, vizelet)
- EKG
- Conconi teszt
- maximálterheléses kardioteszt (PWC, VO2 max és/vagy MET, tejsav küszöb meghatározás)
- terheléses EKG
3. Személyre szabott komplett edzéstervezés (súlyzós, kardio és stretching edzésprogram) az állapot-felmérések eredményei alapján, dokumentáltan és archiválva.
A következő részben a wellness tárgyi feltételeinek követelményeiről lesz szó!
MWT Wellness/termi standardok
Készítette: Magyar Wellness Társaság Minőségbiztosítási Bizottsága,
Dömötör Edit bizottság-vezető