A pajzsmirigy két lebenye a nyakon, a gége ún. pajzsporcai alatt, a légcső legfelső részét közrefogva helyezkedik el, a két lebenyt elől-alul egy kis híd köti össze.
A pajzsmirigy hormonjai a szervezet anyagcsere-folyamatainak, az energiaforgalomnak és a hőszabályozásnak legfontosabb tényezői. Az anyagcserét fokozó hatásuk révén növelik az oxigén felhasználását is. Emelkedik a zsírok és fehérjék lebontása, a cukorraktárakból fokozzák a kiáramlást, ezáltal a vércukorszintet is emelik. Az idegrendszer normális tevékenysége is jelenlétükhöz kötött. Fiatalkorban elengedhetetlenül szükségesek a normális testi és szellemi fejlődéshez.
Ha a pajzsmirigy működése még csak kis mértékben tér el a normálistól, számos olyan tünetet produkálhat, melyek alapján gyakran még az orvos sem gyanakszik rögtön e fontos szerv megbetegedésére.
Gyakran és hirtelen fellépő szédülések, hőhullámok, szapora pulzus, szorító érzés a torokban és a gyomorszájon, fáradékonyság, aluszékonyság - a tünetek sokaknak ismerősek lehetnek! És a leggyakrabban ráfogják a stresszre, mely manapság mindenki életében jelen van. Pedig ezek egyúttal a pajzsmirigy működési zavarára is utalhatnak!
Jellegzetes tünet még - éppen az anyagcsere folyamataira gyakorolt hatása miatt - hogy valaki rengeteget eszik (sőt állandóan éhes), mégis kifejezetten sovány marad, míg mások hiába vigyáznak az étkezéssel, mégsem tudnak lefogyni, sőt folyamatosan rakódnak rájuk a kilók.
A pajzsmirigy működés zavarai nem köthetők igazán életkorhoz, fiataloknál éppúgy előfordulhat, mind középkorúaknál, vagy időseknél. A kevésbé tapasztalt orvosok is nehezen gyanakodnak rá, és hajlamosabbak akár a stresszre, akár a változó korra, akár az időskori gyengeségre fogni a tüneteket.
A gyanú igazán akkor merül fel bennük, amikor már látható, vagy egyértelmű jelei is vannak.
Ez főleg túlműködés esetén könnyebb: a megnagyobbodott pajzsmirigy lebenyek kezdenek kidudorodni a nyakon, vagy - ha befele duzzad - komoly nyelési problémák, fulladásos tünetek jelentkeznek, a szemgolyó kisebb-nagyobb mértékben kidülled.Alulműködés esetén a fenti tünetek mellett a szellemi tevékenység megromlása, és az ezzel párosuló fokozott feledékenység utalhat a pajzsmirigy zavarára, még a középkorúaknál is. Sajnos az időskorúaknál még így is előbb gyanakszanak agyi érelmeszesedésre, sőt olyan is előfordult, hogy a pajzsmirigy beteget elmeosztályra fektették be! Elég egyértelmű tünet, amikor étvágytalanság párosul súlygyarapodással.
Bármelyik irányú működési zavarról is lehet szó, mindkettő jól kezelhető! Túlműködés esetén - a betegség súlyosságától függően - akár műtét is szóba kerülhet, majd további gyógyszeres kezelés mellett a pajzsmirigy tevékenysége jól karbantartható.
Alulműködés ellen pedig tökéletes gyógyszer áll rendelkezésre, melynek megfelelő adagolása biztosítja a szükséges hormonmennyiséget.
Ne fogjunk hát mindent a stresszre, a rohanó életmódra! - amely egyébként, cseppet sem paradox módon éppenséggel okozója is lehet a pajzsmirigy működés zavarának! Forduljunk legelőször is a háziorvoshoz, aki remélhetőleg időben elkezd gyanakodni. És egy vérvétellel, valamint ultrahangos vizsgálattal egyszerűen felismerhetővé válik a betegség!