Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Olvasói játék indul!

Mottó: Hányszor hallani: Ne lelkizz már! Most mit drámázol? Jóllehet tudjuk, az illető arra gondol, hogy partnere tragikusan fog fel valamit, ami az illető szerint nem az.

Tényleg: kinek is állítják ki így a félév végén a bizonyítványokat, értesítőket, indexeket, leckekönyveket? Kiket minősítenek ezek a dokumentumok és kik is minősülnek ilyenkor? Hiszen több okunk is van, lehet arra, hogy ne csak a gyerekekre gondoljunk.

            A 3L (Life Long Learning: az élethosszig tartó tanulás) szellemében, meg a jól felfogott érdekünkben, és persze, mert különben nekünk annyi - szóval mi, felnőttek is tanulunk (ha nem is mindig önként és dalolva), vagyis minősülünk legkésőbb a vizsgán, vagy amikor alkalmaznunk kell(ene) a tanultakat...

Ám (mi is) minősülünk akkor is, ha a gyerek hozza a bizony hitványt, vagy akárcsak az üzenőt, az ellenőrzőt.

            És bizony történnek ilyenkor néha komikus, tragikomikus vagy éppenséggel tragikus (félreértett szójelentéssel drámai) események. (Mert ahogy a mottóból is kitűnik, sokan téves értelmezéssel használják a "dráma" szavunkat: a "tragédia" jelentésével azonosítják, jóllehet az csak egy a drámai műfajok közül.)

            Sok gyerek szó szerint nem mer hazamenni a rossz jegyekkel: világgá (vagy a nagyihoz, barátokhoz) megy, esetleg elcsavarog, de - sajnos - évről évre előfordul öngyilkossági kísérlet is ilyenkor, ami néha valóban tragikus következményekkel jár.

            Jómagam szülő vagyok, immár öt gyermek apja, de tanár is és főleg pszichológus - és persze tanulok rendületlenül a 3L szellemében, tehát mindkét oldalról megélem az élményt.

            Megélem, és azt mondom, hogy minden bizonyítvány valahol egy felnőtté.

            Mert ahogy szeretni sem csak Szenteste kell a hozzánk tartozókat, a tanulóval sem elég csak a bizonyítvány láttán törődni.

            Az pedig egyszerűen megengedhetetlen, hogy egy gyerek annyira féljen bárkitől, illetve annyira reménytelennek lássa a helyzetét, hogy a halálba akarjon menekülni.

            Fontos, hogy a gyerek mindig érezhesse, hogy szeretjük és bízunk benne.

Ezért egészen kicsi korától kerülni kell a romboló (destruktív) kritikát. Ha lusta dögnek, butának stb. nevezzük őt, ezzel olyan negatív programot ültetünk el a tudattalanjában, amely a megfelelő helyzetben "beindul", és olyan viselkedést, magatartást vált ki, amelyről szól.

Ugyanakkor az is zsákutca, ha - akár a legjobb szándékkal - elvtelenül dícsérjük a gyereket, hisz ő már egészen kicsi korától is megérzi metakommunikative, ha egyszerűen nem igaz, amit mondunk.

Mindkét esetben az is előfordulhat, hogy a gyerek - szorongását elkerülendő - egyáltalán nem hiszi el, sőt: elutasítja, tagadja mindazt, amit mondunk, tehát az igazat is.

Néhány szülő a "Helyettem, kis virág" elv alapján azért erőlteti angolra, művészi tornára, zongorára stb. az ez iránt egyáltalán nem érdeklődő gyerekét, mert neki nem adatott meg annak idején, bár ő szívesen tanulta volna.

És hogy el tudunk néha feledkezni magunkról, mik ki nem csúsznak a szánkon! Hogy anyának azért szúr a szíve, mert te ilyen rossz tanuló vagy. Hogy apátok azért nincs soha itthon, mert csak szomorítjátok ezekkel a jegyekkel. Hogy miket üzen nekem ez az úriasszony, ahelyett, hogy elvégezné ő a maga dolgát, hiszen azért fizetik!

Kedves Olvasó!

A drámai műfajok - ahogy tanultuk - párbeszédes formában fejtik ki a mondanivalót. Átadom tehát a szót. Mint látják, szándékosan csak negatívumokról írtam. Önöktől várom, hogy kifejtsék pozitívumokban a címben foglaltakat: írják le, hogyan tanuljunk.

Hogyan tanuljunk mi, felnőttek, és hogyan szervezzük, segítsük a többiek: felnőtt társaink és főleg a (gyorsan a fejünkre növő) gyerekek tanulását.

Az érintett olvasók nevében is köszönettel és hálával fogadok minden hozzászólást: ötletet, javaslatot, tapasztalatot. A leghatékonyabbakra külön is felhívom majd a figyelmet.

Addig is, most is van konzultációs lehetőség:

      (06-1) 24-00-117, 06-20-950-61-33, [email protected], [email protected]


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.