A Szociális és Munkaügyi Minisztérium négy javítóintézetet működtet, Budapesten (Szőlő utca), Aszódon és Debrecenben fiúk, Rákospalotán lányok számára. A Szőlő utcai intézményben kizárólag előzetes letartóztatásban lévők vannak elhelyezve, a debreceni és a rákospalotai intézet mind javítóintézeti nevelésre ítélt, mind előzetesen letartóztatott fiatalkorúakat fogad, Aszódon kizárólag javítóintézeti nevelésre ítélt fiatalkorúakkal foglalkoznak.
Mint azt az ombudsmani vizsgálat is megállapította, a javítóintézetekben változatos oktatási-nevelési tevékenység zajlik, a fiatalok rendezett körülmények között élnek. A színvonalas javítóintézeti nevelő-oktató munka végzéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételeket jogszabályi előírások garantálják.
A javítóintézetekben összesen 186 férőhely áll rendelkezésre előzetes letartóztatottak elhelyezésre. A budapesti és a debreceni javítóintézetben a férőhely kihasználtság az elmúlt másfél évben 88-98% közötti, Rákospalotán pedig nem éri el a 20%-ot sem. A Legfőbb Ügyészség által az elmúlt év végén a Szőlő utcai intézetben végzett vizsgálata során tapasztalt magas létszám - amely összesen két alkalommal haladta meg néhány fővel az intézmény engedélyezett férőhelyszámát - átmenetinek bizonyult. Sem előtte, sem azóta ilyen magas létszám nem fordult elő, az idei év június és július hónapjaiban nem érte el az átlag 80 főt.
A büntetőeljárásról szóló törvény értelmében az előzetes letartóztatásról, illetve annak helyszínéről a bíróság dönt. Fiatalkorú előzetes letartóztatását javítóintézetben vagy büntetés-végrehajtási intézetben kell végrehajtani. A bíróság - a fiatalkorú személyiségére vagy a terhére rótt bűncselekmény jellegére tekintettel - dönt az előzetes letartóztatás helyszínéről.
A javítóintézetek férőhely-kihasználtsági adatai azt mutatják, hogy az intézetekben nincs zsúfoltság, az elhelyezettek száma nem éri el az engedélyezett férőhelyszámot, időszakonként ingadozik is, esetenként a férőhelyek 30%-a kihasználatlan. Az adatok szerint a bíróságok - mérlegelve az elkövető fiatalkorú személyiségét, illetve az elkövetett bűncselekmény súlyosságát - lényegesen nagyobb számban tartják indokoltnak az előzetes letartóztatás végrehajtását büntetés végrehajtási intézetben, mint javítóintézetben.
Mindezek figyelembevételével a Szociális és Munkaügyi Minisztérium jelenleg nem tartja indokoltnak újabb javítóintézet létrehozását, de természetesen amennyiben hosszabb időszakon keresztül nagyobb igény mutatkozik a javítóintézetekben az előzetes letartóztatási férőhelyek iránt, akkor megvizsgáljuk egy új intézmény létrehozásának lehetőségét.
Budapest, 2008. szeptember 4. SZMM Sajtótitkárság