A kis fekete ruhával szinte művészkedni tudtak, s ha mást nem is, ezt az egy öltözéket megőrizték, és különféle kiegészítőkkel, bizsukkal feldobták. A világot meghódító kis fekete ruha persze állandóan változik, mozgásban van, az éppen aktuális trendnek megfelelően.
Lehet ujj nélküli zsorzsettruha szalonkabáttal, lehet nadrágkosztüm, rávetve egy színes kendő, ha hűvös van, ponchó, ha felszökik a hőmérő higanyszála, színesítésként csak egy könnyű sál, ünnepivé téve egy finom kitűző.
Lehetünk benne extravagánsak és feltűnőek, de visszafogottak, szolidak is, attól függően, milyen az egyéniségünk, és milyen alkalommal viseljük. Ez a viselet minden alkalomra megfelel, hosszú szoknyával akár báli darab is lehet.
A fekete ruha megint mást jelent a mai tizenéveseknek. Náluk ez a szín a generációhoz tartozás jelzése, uniformis, hiszen a fekete a fehérnemű, a cipő, a szájkontúr, a haj, a szemtus, a blúz, a kabát és a nadrág. Mindez nappalra szól, semmi köze valamiféle nagy eseményekhez.
De az ünnepre is fekete kell - csak éppen metálvörössel, metál-rozsdabarnával kombinálva, vadbőrutánzattal pikánssá téve és sok saját bőrt kivillantva hozzá. A mai trend szereti a csillogást, ami jól illik ehhez az egyhangú, mégis oly sokarcú színhez. Egy sima fekete hosszú ujjú, bokáig érő alkalmihoz olykor elég egy tündöklően fényes mintás sál, egy bársonyboleró. Egy hosszú szoknyához ujjatlan, csupa pánt, csupa rafinéria, mindent megmutató és finoman takaró topocska a fiataloknak illik igazán. Nadrággal még merészebb, de ehhez jó alak szükségeltetik.
A divatos latinos stílus is szereti a feketét, akárcsak a férfiaknak tervező sztáralkotók: az erősebb nem képviselője nagyon elegáns tud lenni akkor is, ha a fekete különböző árnyalataiban jelenik meg - mert ez a szín is több száz árnyalatban létezik -, míg ugyanezt csak nagyon fiatal szőke nők engedhetik meg maguknak némi csillogással, ékszerrel, bizsuval feldobva.
Jackie piros feketéje
Közel ötven éve, hogy Jackie Kennedy First Ladyként először átlépte a Fehér Ház küszöbét, és ezzel új korszakot nyitott, amely az ötvenes évek cicomája után visszafogott stílust és eleganciát hozott magával. Egyszerű és élénk színű ruhái fiatalosak és modernek voltak, és a nők szerte a világon mind a tervezők által kreált - ruhásszekrényei tele voltak eredeti Halston-, Givenchy- és Cassini-modellekkel, utóbbiak alkotója a First Lady hivatalos tervezője volt -, mind hétköznapi ruháit igyekeztek utánozni.
Jackie mindig pontosan tudta, hogy melyik alkalomhoz melyik ruha illik leginkább. Abban az időszakban, amikor még csak fekete-fehér tévék voltak, az emberek nem is tudhatták, hogy az a kosztüm, amelyet 1962-ben Valentin-napon viselt az akkor felújított Fehér Házban, élénkpiros. De az az egyszerű kis fekete ruha, amelynek annyi bájt kölcsönzött, még ma is az a ruhadarab, amiért akkor nyúlnak a hölgyek a szekrénybe, ha sürget az idő, de mindenképp elegánsak akarnak lenni.
Audrey és a koktélruha
Audrey Hepburn rózsaszín koktélruhája - amelyet az Álom luxuskivitelben című filmben viselt, s ami a becsült ár hatszorosáért, 38 millió forintért kelt el egy árverésen - mintapéldája a ma köztudatban szereplő tökéletes koktélruhának, amelynek hossza függ az alkalom formalitásától, színe, mintája és fazonja pedig az épp aktuális divattól. Ahogy a nevében benne van, története a koktélokkal és a zenével szorosan összefügg: a húszas évek dzsessz-zenéi, egy bárban hallható zongoraszó tökéletes alkalmat és hangulatot adott a nem minden napszakban elfogadott koktélozás óráinak. Ez a fajta lounge-hangulat mára elveszett, helyét átvette a partizás, a ruha jóval formálisabb szerepet kapott, de ne feledjük: a koktélruha divattörténeti elődje a kis fekete.
Sipos Zsolt
stylist
A cikk a Piac és Profit 2009. január-februári számának NHD mellékletében jelent meg.