A tanulmány bemutatta annak lehetőségét, hogy egy ember egyszerű választását két ital közt 80 %-os pontossággal dekódolják, az agyszövet által elnyelt közel infravörös tartományú sugárzásból.
"Ez az első rendszer mely képes választásokat dekódolni spontán gondolatokból." - mondta Sheena Luu a Torontoi Egyetemen doktorálni készülő biomérnök, aki a kutatást Tom Chau felügyelete alatt vezette.
Az infravörös közeli tartományba tartózó fény hullámhossza nagyobb, mint a látható fényé. A kutatás elején kilenc felnőtt önkéntes egytől ötig terjedő skálán osztályozott nyolc italt. Ezután fejre erősített száloptikával besugározták a pre-frontális kérget, miközben az alanyoknak számítógépen két italról mutattak ábrákat, és gondolatban el kellett dönteniük, melyiket választanák.
"Amikor az agy aktív, a vér oxigéntartalma nő és a koncentráció mértékétől függően több vagy kevesebb fényt nyel el." - mondta Luu. "Egyes emberekben, az agy sokkal aktívabb ha valamit nem kívánnak, más esetekben akkor aktívabb, mikor valamit kívánnak."
Miután a számítógépbe programozták az alanyok egyedi agyi aktivitásának mintáit, melyeket összefüggésbe hozták a korábban rangsorolt italokkal, a kutatók 80%-os pontossággal meg tudták mondani, mely italt választotta gondolatban az alany.
Egy másik kutatás feltételezte, hogy az agyi aktivitás monitorozható lenne még mielőtt a döntés létrejönne, egy amolyan gondolatolvasó sapka segítségével, mely megjósolhatná, mit is tennénk. A kísérlet célja elsősorban a választási lehetőségek biztosítása olyan gyermekek számára, akik nem képesek beszélni vagy mozogni.