Az internetes zaklatás jelei sokfélék lehetnek és nehezen értelmezhetőek. A legfontosabb, hogy nyíltan, őszintén beszéljünk az internethasználathoz kapcsolódó terrorizálás témájáról. Tudatosítani kell gyermekben azt is, hogy a netes terror nem ártalmatlan játszadozás, és komoly következményei lehetnek.
Az erőszakoskodás és zaklatás régen egyértelműbb volt: a gyerekek megverekedtek a játszótéren, vagy egyeseket nem hívtak meg a születésnapi bulira.Ma már azonban, amikor az internet és a mobiltelefon sok gyerek életében központi szerepet kap, a gorombáskodás sokkal gonoszabb formát öltött.
A netes terrorizálás az internet névtelensége mögé rejti a kötekedőket, és az anonimitás miatt csökken a visszatartó erő is, ám lelki hatása ugyanakkor gyakran ártalmasabb, mint a fizikai erőszak.
Rosszindulatú pletykák terjedhetnek e-mailben vagy SMS-ben, készülhet sértő vagy megalázó videó mobiltelefonnal, amit sokszor az internetre is feltöltenek. Néhány gonoszkodó hamis közösségiháló-oldalt is készít az áldozat nevében, vagy "gyűlöletlapokat" hoz létre, ahol az emberek durva és sértő megjegyzéseket tehetnek a kiszemeltre. Az interneten terjesztett anyag igen gyorsan nagyon széles körhöz eljuthat. És mivel sokan látják az eredményt, a netes zaklatás még megalázóbb a gúny céltáblájának.
Hogyan segíthet a szülő?
A szakember azt tanácsolja, hogy a szülők tevékenyen vegyenek részt gyermekük netes életében. "Kérje meg például a gyerekeket, hogy mutassák meg a közösségi hálón levő adatlapjukat, és ne engedje meg, hogy túl sok személyes információt adjanak ott meg.
A szülőknek arra is kell gondolniuk, hogy a közösségi hálón saját adatlapot hozzanak létre, és szerepeljenek ott gyerekeik egyik ismerőseként. Így láthatják, hogy a gyerekek kivel lépnek kapcsolatba, vagy milyen szövegek szerepelnek az üzenőfalon. Emellett érdemes elmagyarázni nekik, mit jelentenek a vírusok, a trójaiak és a kémszoftverek, hogy a gyerekek tudjanak ezekről a veszélyekről."
1. Magyarázza el gyermekének a netes zaklatás és erőszakoskodás mibenlétét: "Beszéljen nyíltan gyermekével, és magyarázza el, mi a netes zaklatás, és mi lehet az ilyesmi következménye! Legyen teljesen világos: A netes zaklatás nem ártalmatlan szórakozás, hanem közönséges és tisztességtelen dolog.
2. Vegyen részt gyermeke netes életében: Üljön mellette, amikor netezik! Nézze meg kedvenc webhelyét! Anélkül mutassa meg, hogy érdekli, mit tesz a neten, hogy ujjal mutogatna vagy ítélkezne, hogy gyermeke bízhasson Önben a netes tapasztalatszerzésével kapcsolatban!
3. Szabja meg a határokat: Gyermeke életkorától függően állítson időbeli korlátokat a számítógépezéshez! Gondoskodjon arról, hogy gyermeke ne böngészhessen felügyelet nélkül korlátlan ideig a neten. Határozza meg egyértelműen, hogy milyen helyeket látogathat meg gyermeke, és melyek azok, amelyek kívül esnek a megengedett körön. Ehhez a szülői felügyeletet segítő szoftverek lehetnek segítségére, amelyek meg tudják akadályozni, hogy gyermeke nem helyénvaló webhelyeket nézegessen.
4. Jelentse a kellemetlen eseményeket: Ha arra gyanakszik, hogy gyermekei netes zaklatás vagy megfélemlítés áldozatai lettek, jelezze azt internetszolgáltatójának vagy a netes fórum webmesterének! A rendőrséget is értesítheti.
Sokan alábecsülik a netes biztonság és óvatosság fontosságát. A Symantec közelmúltbeli felmérése kimutatta, hogy a szülők 67 százaléka azt hiszi, tudja, mit csinál gyereke a neten..
A gyermekek biztonságáról szóló további információt a következő webhelyen találhat: http://www.symantec.com/de/de/norton/themes/familyresource/
Forrás: LEWIS - Global Public Relations