Ilyenkor kell feltölteni szervezetünk raktárait - különösen azoknak, akik dohányoznak, rendszeresen fogyasztanak alkoholt, vagy egyoldalú, zsíros étrenden élnek -, hogy tél végén, februárban se szenvedjünk vitaminhiányban. Aki sokoldalúan, egészségesen táplálkozik, annak még tél végén sem kell multi-pirulákkal bombáznia a szervezetét.
Éljen a leves!
A megerőltetés miatt növekvő energiaszükségletet elsősorban ne hamburgerrel, hot doggal vagy sült krumplival pótoljuk. A túlforrósított növényi zsiradékok károsítják az immunrendszert és a bőrt, az állati eredetű zsiradékok pedig felesleges koleszterint tartalmaznak. A fiatalabbak kevesebbszer, az idősebbek általában többször választják a folyékony ételt. Ám - mint egy vizsgálatból kiderült - a levesek kedvelői kevesebb zsiradékot fogyasztanak. Nem árt tudni, hogy a levest kedvelők koleszterinszintje általában alacsonyabb, mint azoké, akik ritkán vagy egyáltalán nem esznek levest.
Érthető, ha a hűvösebb napokon, hétvégéken időnként egy-egy nehezebb étel - töltött káposzta, pörkölt, bundás kenyér - szerepel a családok étlapjain. Nem is szükséges ezeket a főként magyaros, zsírosabb ételeket száműzni az étrendünkből, bár a dietetikus azt tanácsolja, "ne együnk zsíros, laktató ételeket. Elálmosítanak, csökken a teljesítőképességünk, hajlamosak leszünk az eltunyulásra, és míg vígan heverészünk, a kilók alattomosan rakódnak ránk. Legyen az ősz inkább a főzelékeké!"
Éljen a főzelék!
A tökfőzelék amúgy is finom, tápláló, ráadásul ősi magyar étel, szemben a szerb eredetű pörkölttel vagy a törököktől megörökölt töltött káposztával. Változatos főzelékek, rakott, párolt zöldségek, mártások kerüljenek az asztalra ősszel is, sovány sült, párolt húsokkal. (A mértékletesen fogyasztott, hidegen sajtolt olajak jóval egészségesebbek.) Az uzsonna és a vacsora összeállításánál ügyeljünk arra, hogy könnyebben emészthető, a gyomor számára kevésbé megterhelő élelmiszerekből álljon. Álmunk így zavartalan lesz, márpedig ősszel az alvásnak, különösen az éjfél előttinek, nagy a jelentősége. Azt is mondják, hogy az éjfél előtti alvás kétszeresen pihentet.
Éljen a reggeli!
Másnap reggel hagyjunk időt az elindulás előtti reggelire! Az agynak már a korai órákban is szüksége van szénhidrátra. Kell az energia az autóvezetés, a munkahelyre való eljutás (tömegközlekedés, dugók) közben a koncentráláshoz, a napi feladatok átgondolásához. A nagyvárosok szennyezett levegője és a stressz is nagyon igénybe veszi rejtett tartalékainkat. A gabonafélékből, tejből álló, friss gyümölcsökkel kiegészített reggeli segítségével jól kezdhetjük a napot, hiszen első étkezésünk komplex szénhidrátokat, rostokat, állati eredetű fehérjét, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz!
A zöldségek és gyümölcsök fogyasztása mellett a cereáliák sem maradhatnak ki napi táplálkozásunkból. Alkalmanként fogyasszunk olajos magvakat is. A sózott magvakat viszont kerüljük. Igen valószínű, hogy a nyári hőségben kevesebb kalciumot juttattunk a szervezetünkbe. Szerepe elsősorban a csontozatnál, fogaknál lényeges, de nélkülözhetetlen az izomműködéshez, az ingerlékenység szabályozásához, a véralvadáshoz és az enzimműködéshez. Elegendő kalciumot vihetünk be a szervezetünkbe hüvelyesek, zabpehely, sóska, paraj, birsalma és legfőképpen a tejtermékek fogyasztásával. Ne idegenkedjünk a tehéntúrótól és a sajtoktól, s igyunk naponta legalább fél liter tejet! Kerüljük viszont a nehezen emészthető, zsíros tejtermékeket.
Éljen a gyümölcs!
A napfény hiánya miatt sokszor lehangoltabbnak érezzük magunkat. Ezt ellensúlyozhatjuk egyes hangulatjavító élelmiszerek (például banán, csokoládé) fogyasztásával. Hetente egy gyümölcsnapot tartva javíthatjuk bőrünk anyagcseréjét. Különösen alkalmas erre a szőlő- vagy a barackkúra. Használjuk ki az ősszel még bőséges gyümölcskínálatot. Mindennap fogyasszunk - amíg még van - minél többször és minél többféle friss gyümölcsöt. E napok étrendjét változatosabbá tehetjük ötletesen elkészített gyümölcskelyhekkel, frissítőkkel, melyek színükkel, üdeségükkel is a nyár hangulatát idézik. Hasznos nyáridéző varázslat a csipkebogyószörp. A csipkebogyó teája gazdag C-vitamin-tartalma miatt is hasznos. Ne forraljuk, csak forrázzuk, így kevesebbet veszít értékes anyagaiból.
Igyunk friss gyümölcslevet, a citrusfélék mellett centrifugálással az almából is nagyon finom levet nyerhetünk. Naponta egy pohár sárgarépa- és sütőtöklé szintén nagyon jótékony hatású a bőrre és a szemre, különösen, ha a munkánk miatt gyakran kell a számítógép monitora előtt ülnünk. Immunrendszerünket erősíti, az allergiás tüneteket pedig enyhíti a bodzavirágból és kamillából készült teakeverék.
Tény, hogy az őszi - olykor már a télelőt idéző - hidegben szervezetünknek több energiára van szüksége, mint nyáron, ezért se próbáljuk az egész napi szükséges energiamennyiséget egyetlen étkezéssel pótolni. Törekedjünk a napi többszöri falatozásra, amikor is kis adagokat fogyasszunk: ezek bízvást fedezhetik az említett többletigényt.