Magyarországon a magasvérnyomás-betegség a felnőtt lakosság mintegy felét érinti, és súlyos szövődmények kialakulásához vezethet. Tudományos vizsgálatok eredményei azonban megmutatták, hogy a megfelelő cél-vérnyomásérték elérésével számottevően csökken a szövődmények és az ezzel összefüggő halálozás kockázata. Ennek ellenére a betegek többségénél a kezeléssel nem érik el a megfelelő eredményt, így a Magyar Hypertonia Társaság és a Novartis "Éljen 140/90 alatt!" címmel oktató és a beteg-együttműködést segítő programot indít.
Ma Magyarországon a magas vérnyomás a leggyakoribb népbetegség, kisebb-nagyobb mértékben a felnőtt lakosság mintegy fele érintett. A hipertónia nem megfelelő kezelés esetén olyan súlyos szövődmények kialakulásához vezethet, mint például az érelmeszesedés, szívelégtelenség, szívinfarktus, agyvérzés vagy vesebetegség, de a magas vérnyomás okolható nagyjából minden nyolcadik hazai halálesetért is.
Tudományos vizsgálatok bizonyítják, hogy a 140/90 Hgmm alatti cél-vérnyomásérték elérésével számottevően - akár 25-50 százalékkal is - csökkenthető a szövődmények kialakulási, és a betegek ezzel összefüggő halálozási kockázata. Az elmúlt évben befejezett számos hazai vizsgálat eredménye, valamint a Hypertonia Regiszter adatai azonban arra utalnak, hogy a kezelt betegek közel 50-70 százaléka (!) nem éri el a kívánt cél-vérnyomásértéket!
A Magyar Hypertonia Társaság "Éljen 140/90 alatt!" címmel átfogó oktató és beteg-együttműködést segítő programot indít, amelyet a társaság a Novartis támogatásával és együttműködésével valósít meg.
A program célja hogy az orvosok a képzés során megismerjék a megfelelő vérnyomásértékek fontosságát, és tájékoztassák betegeiket a rendszeres vérnyomás ellenőrzés jelentőségéről. Az érintett betegeknél rendkívül fontos, hogy az orvosi ellenőrzés mellett otthon is mérjék a vérnyomásukat, hiszen ezzel saját egészségükért tesznek.
A betegnek lehetőleg otthon is folyamatosan ellenőriznie kell állapotát, és ha a kapott terápia mellett még mindig túl magas értékeket lát, érdemes kezdeményeznie a váltást a kezelőorvosánál.
A szakmai program során a kezelőorvosok megismerkedhetnek a célvérnyomás-érték eléréséhez szükséges pontos tennivalókkal, illetve a korszerű terápiás lehetőségekkel, gyógyszerekkel. A képzés során szinte betegenként pontosan meghatározzák a kezelőorvos tennivalóit, és több oldalról is megvizsgálják a kérdéskört.
A szakmai programot a felek egy összesen hat előadásból álló, "Válasz a szív- és érrendszeri rizikócsökkentés kihívásaira" című tudományos szimpózium-sorozat előadásain mutatják be.
A szimpóziumok további helyszínei Győr, Szeged, Debrecen, és Zalaegerszeg lesznek.
A Magyar Hypertonia Társaság működése során folyamatosan tesz a szív- és érrendszeri kockázat (azaz az érelmeszesedés, a szívelégtelenség, a szívinfarktus, illetve az agyvérzés esélyének valószínűsége) csökkentéséért, a szövődmények kialakulásának megelőzéséért, és a betegek túlélési kilátásainak javításáért.
A Novartis Hungária Kft. számára fontos, hogy a magyar orvosok információval rendelkezzenek a napi gyakorlatban használható korszerű terápiás újdonságokról, és a terápiát kiegészítő beteg-együttműködést elősegítő módszerekről a népegészségügyi szempontból kiemelt jelentőségű szív-és érrendszeri megbetegedések kapcsán. Ezért szervez évről évre a Novartis kardiovaszkuláris témájú továbbképző programokat az országban több helyszínen.