Bár az influenza és a meghűlés tünetei sok hasonlóságot mutatnak, a két betegség között nagy a különbség. Az influenza ugyanis egy olyan fertőző vírusos betegség, mely rendkívül súlyos szövődményekkel (például tüdőgyulladás, hörghurut, középfülgyulladás, orrmelléküreg gyulladás, szívizomgyulladás, agyvelőgyulladás vagy agyhártyagyulladás) járhat, míg a meghűlés nem veszélyes a betegre. Az "öndiagnosztikában" az is segít, hogy a meghűlés általában lassabban alakul ki, míg az influenza néhány óra leforgása alatt is ágyba döntheti az embert.
Az influenza vírusok legtöbbször a levegő útján terjednek amikor valaki zárt térben, tömegközlekedésen, konferenciatermekben stb. köhög vagy tüsszög. Tünetei lehetnek a egy-két napig tartó magas láz (39 fok felett) hidegrázással, ízületi fájdalom, izomfájdalmak, tüsszögés és köhögés.
Mivel vírusos megbetegedés, a jelenleg forgalomban lévő készítményekkel mindössze az influenza tüneteit lehet enyhíteni, azonban ezek magát a betegséget nem gyógyítják. A tüneteket recept nélkül vagy recepttel kapható lázcsillapító gyógyszerekkel, helyi torokfertőtlenítéssel, orr spray-val vagy cseppel kezelhetjük és nagyon fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel és hosszabb időtartamú ágynyugalom.
Az influenzát jelenleg csak az influenza elleni védőoltás tudja hatékonyan megelőzni, de természetesen az is fontos, hogy az immunrendszerünket is fitten tartsuk. Az immunrendszer védekező képességét nagymértékben javíthatjuk egészséges, káros szenvedélyektől mentes életmóddal, rendszeres sporttal és - szakemberek szerint - pozitív gondolkodásmóddal.
Tudnunk kell, hogy testünk ellenálló képességét nagymértékben befolyásolják a környezeti és munkahelyi ártalmak is, ideértve lég-, víz-, ételszennyeződéseket, sugárzásokat (például röntgen-felvételek, tévé és computer monitor, mikrohullámú sütő, mobil telefon) stb.
Figyeljünk jobban magunkra!
Shortcut Communications the obvious solution sajtóközleménye alapján