A széles spektrumú antibiotikumok alkalmazásának elterjedésével és az immunrendszert elnyomó kezelések növekvő számával a gombás fertőzések egyre gyakoribbá válnak. Mai, civilizált világunkban kétségtelenül rengeteg negatív hatás éri az emberi szervezetet: bizonytalanság, stressz, étkezési szokásaink megváltozása - az élelmiszerek minőségéről és a hozzáadott adalékokról nem is beszélve -, ami minden bizonnyal hozzájárul belső egyensúlyunk felbomlásához.
A nyálkahártyák gombás fertőzései (mucocutan candidiasis)Felületes gombás fertőzés bőrrel vagy nyálkahártyával fedett testfelszínen fordul elő. Ez a betegség bármely hámmal fedett testfelszínt érintheti, de a leggyakoribb előfordulási helyek a végbéltájék, a hüvelybemenet, valamint a testhajlatok.
Akkor gondolhatunk gombás fertőzésre, ha az érintett felületen az intenzív viszketést, égő érzést, élénkvörös hámfosztott területeket, esetleg fehér, túrós csapadék megjelenését tapasztaljuk.
A betegség gyakoribb cukorbetegségben szenvedőknél, a terhesség ideje alatt, erősen izzadó, túlsúlyos embereknél, széles spektrumú antiobiotikum kezelése során, nagy sebészeti beavatkozást követően, hematológiai megbetegedéseknél, rosszindulatú folyamatoknál és HIV-fertőzéshez társulva is jelentkezhet.
A tünetek enyhítése a bőrfelületek szárazon és szabadon tartásával, az antibiotikumok elhagyásával, vagy antimikotikus krémek használatával (miconazol, flukonazol) érhető el.
A száj gombás fertőzéseiSzájpenész. Csecsemőkorban mindennapos a szájpenész (soor oris) megjelenése, mely szintén candida-fertőzés. A még éretlen immunrendszer illetve a még nem megfelelő száj-baktériumflóra ad lehetőséget a gomba elszaporodására. Emellett fontos tényező a cumi jelenléte. A szájpenész jól kezelhető borax-glycerines ecseteléssel, és nagyon fontos a cumik sterilizálása is.
Gombás nyelőcsőgyulladás. A szájnyálkahártya érintettsége nélkül is előfordulhat gombás nyelőcsőgyulladás. Ennek tünetei a nyelési fájdalom, hányinger, nehéz nyelés. Kivizsgáláskor a nyeletéses röntgen vizsgálat és a gyomortükrözés jöhet szóba, melyek közül az utóbbi során biopsziás mintavételre is van lehetőség.
Kezelésében a szájon át alkalmazható gombaellenes készítmények használhatók (ketokonazol, miconazol). Tartósan fennálló, kezeletlen elváltozás akár vérzést, nyelőcső-szűkületet is okozhat. Ezek a panaszok természetesen a megfelelő terápia alkalmazásával enyhülnek, idővel teljesen meg is szűnnek.
Candida okozta húgyúti fertőzésBecslések szerint a nők 75 százalékában fordul elő életük során gombás hüvelygyulladás. A cukorbetegeknél, a terhes anyáknál, vagy valamilyen antibiotikumos kúra alatt állóknál nagyobb a kockázata, hogy kialakul a fertőzés.
Kezelése lehetséges helyi készítményekkel (clotrimazol kúp), de szájon át adott antimikotikum is használható.
Candida okozta húgyúti fertőzés általában az antibiotikus terápia elhagyása és a hólyag-katéter eltávolítása után is spontán megszűnik.
Candida a vérben - "vérfertőzés"A cikk további része: http://www.webbeteg.hu/index.php?page=news_full&type=66&menu=betegseg&news_id=1206&cim=Candida-fertozesek-(candidiasis)#