Pedig ma már ez nem így van:-a jó minőségű alapozó megvédi az arcbőrt a káros környezeti hatásoktól: a nap sugaraitól, a szárító széltől és a roncsoló hidegtől. Az erre felvitt jó smink kiemeli a kellemes vonásokat, és eltünteti a szépséghibákat.
Az arc kikészítésének intenzitása mindig függ az alkalomtól, a saját színektől, a ruházattól és persze a divattól. Fodor Kassai Mónika, az Estée Lauder munkatársa szerint bárki megtanulhat jól sminkelni, ám ehhez nem árt valamelyik kozmetikai világcég professzionális sminktanácsadásán részt venni, ahol szakemberek személyre szabottan állítják össze a színeket, és segítenek megtanulni az arc kikészítésének fortélyait.
Kezdjük az alapoknál:
az alapozó színe tökéletesen egyezzék meg a bőr színével, vagyis vegyük figyelembe a bőr saját sárgás vagy rózsaszínes tónusát; állaga feleljen meg a bőr típusának, vagyis például száraz bőrhöz tápláló, zsíros bőrhöz matt alapozót válasszunk.
Az arcpúder színe legfeljebb egy árnyalattal legyen világosabb a bőrszínnél. Sötétebb púdert csak az arcforma korrigálására használjunk, például széles arc vagy széles orr két szélére felvive keskenyít, erős áll csontjára téve finomít.
Általánosságban elmondható - és ezt a szabályt tartsuk szem előtt a smink elkészítésénél -, hogy a világos és a csillogó színek optikailag kiemelnek, nagyítanak, a sötétek és mattok pedig mélyítenek, kicsinyítenek.
A szemöldök kiemelésérehasználjunk a színével megegyező, esetleg egy árnyalattal sötétebb puha szemöldökceruzát vagy szemhéjpúdert - vékony ecsetet alkalmazva -, és fontos, hogy a természetes vonalát kövessük: ne húzzuk sem sokkal hosszabbra, sem sokkal vastagabbra.
Válasszunk a fekete helyett finomabb színű szemceruzát; a kihúzóvonalnak nem kell messziről látszania, mivel szebben érvényesül a szem, ha füstszerűen elsatírozzuk. Akinek közel ülő szeme van, ne a belső szemzugtól, hanem csak a felétől húzzon vonalat, mert különben optikailag tovább csökkenti a távolságot.
A szemek árnyalására legalább kétféle szemhéjpúdert érdemes használni, egy sötétebbet és egy világosabbat. Utóbbival alapozzuk a teljes szemhéjat, a sötétebbel emeljük ki a szem formáját vagy a külső szemzugot árnyalva, vagy a szemhéj vonalát követően árnyékolva; a két szín találkozását satírozzuk össze, hogy ne legyen vonalszerű. Mélyen ülő szemeknél világos színeket használjunk, kidomborodó szemek esetében pedig a sötét színnel árnyékoljuk a szemhéjat.
A szép szempilla a szem éke. Hosszíthatjuk, sűríthetjük göndöríthetjük a jó minőségű spirálokkal, tetszés szerint. A legtöbben általában fekete szempillafestéket használnak, pedig a sötétbarna természetesebben hat, és lágyítja a vonásokat.
Az ajak formájáta szájkontúrceruza nemcsak korrigálhatja - keskeny ajak esetén a természetes vonalon kívül kontúrozzunk, vastag ajkaknál pedig alapozás után kicsit beljebb húzzuk meg a száj vonalát -, hanem a rúzst is jobban "formában" tartja. A kontúrceruza árnyalata egyezzék meg a rúzséval.
A rúzs tartósabb lesz, ha az arc alapozásakor az alapozóból egy keveset az ajkunkra is kenünk.
Az arcpirosító felvitele széles ecsettel vagy vattapamaccsal történjék, kerek arcnál vízszintes irányban az arccsont alatt, hosszúkás arcforma esetén rézsútos irányban. Fontos, hogy a rúzs, a pirosító és a körömlakk színe harmonizáljon egymással, lehetőleg ugyanannak a színnek az árnyalatai legyenek.
A sminknél - ugyanúgy, ahogyan az öltözködésnél is - a jó ízlés legyen az irányadó.
Konyha és Fürdő Piac