Mi sem egyszerűbb ennél, ugyanis 1830 és 1850 között egy belga mindentudó, Adolphe Quetelet feltalálta a testtömegindexet (TTI-t vagy angolul body mass indexet, a BMI-t), amelyet a táplálkozási szakértők azóta is a legmegbízhatóbb módszernek tartanak.
Tökéletes arra a célra, hogy megtudjuk, kövérek vagyunk-e, vagy csak azt gondoljuk magunkról! Az önképünk ugyanis nem mindig pontos, főleg akkor nem, ha olyan betegségben szenvedünk, mint az anorexia vagy a bulémia.
Önmagában azonban a súlyunk nem elég a kérdés eldöntéséhez, hiszen figyelembe kell venni a magasságot is. Ezzel a két adattal számolható ki testünk elhízottsági mértéke.
Számoljon! Mérje meg súlyát, majd ossza el magasságának (méterben) négyzetével!
Az így kapott értékeket a szakértők külön csoportokba osztották be:
A normális érték 20-25
Enyhe elhízás: 25,1-27
Mérsékelt elhízás: 27,1-31
Súlyos elhízás 31,1-44
Nagyon súlyos elhízás jelent a 44 feletti érték, míg 18,5 alatt kóros soványságról beszélhetünk.
Ez a szám azonban még nem ad arról információt, hogy hány kilónak kellene lennünk, így ha Ön számára kedvezőtlen eredmény jött ki, nézze meg a következő adatokat!
Ha Ön 150 cm magas, akkor a megfelelő testsúlya 52 és 68 kiló között van. Ha 155 cm, akkor 53 és 70 között. Az ajánlott kilogrammok száma így ötcentinként növekszik kettőt, így például a 170 cm-es magassághoz 58 és 76 kilogramm közötti az ajánlott testsúly.
A skála a harminöt éven felülieknek engedményt ad, így az előbbi adatokhoz képest plusz egy-két kiló még a teljesen egészséges tartományba tartozik!
Úgyhogy számolásra fel, és ha megvannak az eredmények, rögtön kezdjen hozzá az életmódváltáshoz, mozogjon és táplálkozzon egészségesebben! Higgye el, megéri!
A http://www.healthchecksystems.com/bodyfat.htm felhasználásával